Nazır Çekicilik, Malatya Facia Koordinasyon Merkezi’nde konuştu Açıklaması

Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çekicilik, depremden etkilenen illerde esnaf amacıyla geçici hareket yerlerinin kurulacağını belirterek, “Kullanılmamış Malatya’yı sunma güvenli, arz sağlam, yer yeşil haliyle çocuklarımıza, ati nesillerimize nesir edeceğiz.” dedi.

Vekil Alım, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Hak Bakanı Bekir Bozdağ, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Malatya Facia Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Çekicilik, depremin 19. gününde seçme saat gelişigüzel zaman çalışmaları hızlı şekilde yapmaya himmet gösterdiklerini, geçmiş dönme Adıyaman’dahi hem bakir yerleşim birimleri hem de taşımalık kentlerin kurulumu amacıyla görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Bugünkü toplantıda hem hasar tespit durumlarını hem üstelik yeni Malatya, yıpranmamış Akçadağ, eskimemiş Doğanşehir’e ait kararları danışma ettiklerini bildiren Kurum, “Bilfiil yerinde, şehrin tam bileşenleriyle, buradaki kanma önderlerimizin talepleri neyse, nüfus bilimsel, kültürel çatı neyse hepsini içine matlup tatlılıkla çalışmalarımızı başlatıyoruz. Bu kapsamda inşallah eskimemiş Malatya’yı yeni Doğanşehir’i, Akçadağ’ı bilcümle gelişigüzel inşa edeceğiz.” diye konuştu.

Hasar tespit çalışmalarına 7 bin personel katılıyor

Elazığ Sivrice merkezli depremde sunulan sözlerin namına getirildiğini anımsatan Gelgel, şunları kaydetti:

“Elazığ, Malatya, Malatya’nın ilçeleri Kale, Pütürge ve Doğanyol’bile sözlerimizi çabuk şekilde tutup depremzede kardeşlerimize verdik. Amma durumunda yaptık amma çekince alanda yaptık, bire bir yıl geçmeden konutlarımızı kadem kadem kardeşlerimize teslim ettik. Tıpkısı tatlılıkla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sayın başkanımızın liderliğinde, talimatlarıyla şehirdeki kardeşlerimizin taleplerini, ihtiyaçlarını içerecek tatlılıkla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Saraka verdiğimiz kabilinden esasen burada üstelik konutlarımızı 1 sene içerisinde girişim girişim teyit etmeye başlayacağımızı benzeri misil elan izah etmek isterim.”

Bakan Hava, Malatya ve diğer illerdeki hasar tayin çalışmalarının eş zamanlı namına 7 bin personelle yürütüldüğünü bildirerek, şöyle devam etti:

“Bugüne kadar 4 milyon 658 bin müstakil bölümden oluşan 1 milyon 316 bin binanın incelenmesi tamamlanmıştır. Malatya özelinde baktığımızda, hasar tespiti yüzdelik 80, ayrıca hasarın ağır sıklet namına yaşandığı il ve ilçe merkezindeki yerlerde yüzde 98 seviyesine gelmiştir. Bu kapsamda tam Türkiye’de incelenen 1 milyon 316 bin binada, 534 bin müstakil kürsü ve 173 bin binanın sakil hasarlı, yıkkın yahut ivedili yıkılacak olduğunun tespitini yaptık. Malatya ilimizde ise 27 bin binada 82 bin bağımsız milletvekili bölümün ivedi yıkılacak çetin hasarlı yahut harap olduğunun tespitini yaptık. Bu bize şurası anlatıyor; 2 deprem yaşadık. İlk depremde Malatyalı kardeşlerimiz evlerini infirak ettiler ve ikinci depreme bir nice kardeşimiz dışarıda yakalandılar. Yıkımın çok olması fakat vefatlarımızın hamdolsun bir iki olmasının sebebi budur. Ancak Malatya’mızda dahi küçük okkalı katabolizma bayram konusudur.”

Ticari hayatın devamlılığı sağlanacak

İlgili kurumlarla cumhuriyet altını tarihinin arz büyük afet konut seferberliğini yürüttüklerine dikkati calip Çekicilik, amaçlarının ilk etapta çekince alanlardan yutmak olduğunu dile getirdi.

Icra Vekili Gelgel, şehrin merkezi amacıyla mastır planlar hazırladıklarını, şehrin demografik ve kültürel yapısını koruyacaklarını, esnaf, iştirakçi ve şehrin istikbal gelenlerinin talepleri doğrultusunda site merkezlerini şekillendireceklerini anlattı.

Burada mukteza mamure düzenlemesini yine bu çerçevede gerçekleştireceklerini vurgulayan Gelgel, “Vatandaşlarımızın, esnafımızın mağdur olmaması yerine, AFAD koordinasyonunda nasıl arızi tahaffuz alanları kuruyorsak esnafımız amacıyla bile arızi hisse senedi yerlerinin kurulumunu yapmaya başlıyoruz. Belediyelerimizle şehrin yaşaması, esnafımızın ticari hayatını faaliyetlerini bitmeme ettirebilmesi hesabına bu kararları almış bulunuyoruz. İnşallah haddinden fazla kısa zamanda şehrin içindeki ticari hayatın devamlılığı, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderebilmesi amacıyla birlikte bu ticari ünitelerin yapımına üstelik başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Nazır Gurur, evvel kazmayı bugün Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde, sözleşmelerini imzaladıkları afet konutlarıyla yaptıklarını aktararak, depremzedelere leziz olması temennisinde bulundu.

“43 bin konutumuzu belirlediğimiz rezerv alanlarda yapacağız”

Malatya’da önce etapta 500 konutu Gün Gülü Tepesi’ndeki alana nesir edeceklerini ve yapım sürecini acul şekilde gerçekleştirmeye başlayacaklarını dile getiren Gelgel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Malatya’dahi depremin bunaltıcı yerine yaşandığı alanlardan başlıyoruz. Bu kapsamda Yeşilyurt İkizce iyice düz. Şehrin hem doğusunda hem batısında hem kuzeyinde, hep alanlarındaki genişlemeyi şehrin 50 yılını planlayacak anlayışla yapıyoruz. Gelincik Tepesi henüz evvel facia konutları yaptığımız alandı. Buradaki alanlarımızı kullanacağız. Çamurlu ve tekrar Altay Kışlası’ndan henüz önceki çıkardığımız alanları kullanacağız ve 43 bin konutumuzu belirlediğimiz rezerv alanlarda yapacağız. Elan sonrasında bitirdiğimiz mastır planla şehrin merkezinde dayanak noktası fazlalık 3-4 cellat geçmeyecek, altında dükkanların olmadığı, ticari aksların bulunduğu, şehrin yaşadığı, tarihi eserlerinin korunduğu, canlandırma edildiği kim onu da Kültür Bakanlığımız bütün şehirlerde senkronik yürütüyor. Nedeniyle yıpranmamış Malatya’yı yer emniyetli, en sağlam, arz yeşil haliyle çocuklarımıza, gelecek nesillerimize mensur edeceğiz. Burada bile tahminî 15 bin köy konutunun yapılması planlanmaktadır. Bu konutlarımızın üstelik aşama aşama ihalelerini gerçekleştireceğiz. Hem köylerimizde hem ilçelerimizde hem şehirlerimizde canlandırma ve düz yazı faaliyetlerini sürdüreceğiz.”

Bakanlar Ersoy ve Bozdağ’ın konuşmaları

Nazır Ersoy birlikte depremin üzerinden 3 hafta geçtiğini anımsatarak, “Hem çerge hem taşımalık kentlerin tedariki hem temelli konutların süreçlerine ve şehrin ihtiyaçlarına ilişkin ait bakanlarımızın tıpkı araya gelmesiyle serbest şümullü derinti yaptık.” dedi.

Nazır Bozdağ, depremde ölüm eden vatandaşlara bir öğün daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bakanlar Soylu, Ersoy ve Çalım ile kentteki çalışmalara ilgilendiren muktezi değerlendirmeleri yaptıklarını ve bu çerçevede çalışmaların sürdüğünü rapor fail Bozdağ, koordinasyon ve işbirliği içerisinde, Malatyalıların ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının çözümü anlamındaki proses yönetiminin etkin şekilde yapıldığını sözlerine ekledi.

Share: