Nazır Çavuşoğlu, Elbistan’da depremzedeleri musahabe etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’taki depremlerin ikincisinin tarz üssü Elbistan ilçesini müzakere etti.

Çavuşoğlu, Elbistan ilçesindeki AFAD Kayseri Çaşısı’nda esnafı ziyaretinde yaptığı açıklamada, depremde beis gören bilcümle illeri ayağa kaldıracaklarını söyledi.

Yıkılan binaların tamamını baştan yapacaklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “11 ilimizde tam yıkılan evlerin, acil yıkılacak olan ağırbaşlı, orta hasarlı evlerin hesabına yenilerini yapacağız. Köylerde de karye evlerimizi çokça domuzuna yapacağız.” dedi.

Antalya’de hararet dolayısıyla kötülük gören evleri yaparak sahiplerine tasdik ettiklerini anımsatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızın bazıları, ‘Biz inanmıyorduk’ dedi. Demincek, ‘Allah razı olsun’ diyor. Helalühoş olsun. Sizleri birlikte bire bir yıl içerisinde evlerinizi yapıncaya kadar şen yol açmak bizim görevimiz, boynumuzun borcu. Geçmiş deri, demin konteynere geçme aşaması oldu. Şimdi vatandaşlarımız konteynerde oturmaya başlamışlar. Göstergeç, frijider istiyorlar. Onları de vereceğiz, hepsini vereceğiz. Vatandaşımızı aynı sene zarfında elimizden geldiği kadar abat ettirmek bizim boynumuzun borcudur. Köylere bile dönmemiz, arazilerimize bakmamız geçişsiz. Köylülerimizi, çiftçilerimizi destekliyoruz. Filhakika Ekincilik ve Orman Bakanlığımız ile AFAD’ımızın açıklamaları var. Çadırlardan sonradan konteynerleri de vereceğiz. Bilcümle bu arada yapacağız.”

Alanda bulunan esnaf ve vatandaşlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ileten Çavuşoğlu, AFAD Ahi Kent Arızi Konaklama Merkezi’ni mülakat ederek, buradaki depremzedelerle dahi dostane etti.

Share: