Nazik zorluklarla üretilen kışlık peynirler tezgahlarda yerini aldı

Şişman zorluklarla üretilen kışlık peynirler tezgahlarda yerini aldı

DİYARBAKIR Diyarbakır’bile şita mevsimi öncesinde kip şartlarda üretilen kışlık peynirler, satışa sunulmak için tezgahlarda yerini aldı.

Gün Doğusu ve Güneydoğu Rum Bölgesinde besicilik kapasitesinin nazik olmasından ortalık yurdun ciharıyek yanına gönderilen benzin ve benzen ürünlerinden peynir, kış aylarının yaklaşmasıyla gelişigüzel itici albeni depolarından çıkarılarak tezgahlara konuldu.

İlkbahar aylarında muannit, kucak ve inekten sağmal sütle yapılan kışlık peynir, nisan ve mayıs aylarında antipatik hava depolarına koyulmaya başlanıyor. Aylarca depolarda bekletilen bu peynirler, eylül ve teşrinievvel aylarının sonlarına akıllıcasına çıkarılır.

Sur ilçesinde yıllardır peynircilik işleyen Hamza Ilham, kışlık peynirler ne kadar çok bekletilirse tadının tıpkı o kadar daha ongun olacağını söyledi.

Kış aylarının yaklaşmasıyla depolardaki peynirlerini tezgahlara bırakıp müşterilere sunduğunu belirten Ilham, “Kışlık peynir çeşitleri, salamura, belik, eksik erimiş peynir ve otlu peynir adına şita aylarında yeğleme edilen çeşitlerdendir. Bunları ilkbahar aylarında muannit, kucak ve yarım akıllı sütlerinden toplanıp ayrımsız araya getirilmesiyle oluşuyor. Nisan ve mayıs aylarında kışlık peynirlerimiz üretiliyor. Bu peynirlerin tuzları az buçuk elan aşkın veriliyor. Kışlık peynirler hangi büyüklüğünde aşkın depolarda kalırsa tadı tıpkı o kadar güzelce ve yağlı peki. Bildirme birkaç 3 ay depolarda bekletilmesi gerekiyor. Eylül ve ekim aylarında kışlık peynirlerimizi çıkarmaya başlıyoruz” dedi.

Peynir pazarlarındaki fiyatların marketlere bakarak daha akla yatkın olduğunu tabir eden Ilham, “Kışlık peynirlerimiz domestik ve natürel üretimdir. Marketlerdeki peynirler üretimlik mezun olduğu amacıyla sağlık açısından metanetli üstelik mebzul olmayabiliyor. Bizim karye peynirlerimiz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetimden geçip anca satışa sunuluyor” ifadelerinde bulundu.

30 yıla yakındır yurtdışında yaşadığını tamlayan müşteri Mehmet Oruç, peynir fiyatlarının uygun olduğunu söyleyerek, “Ötede mekanlarda tıpkı çamçak çay ve kahve 50 liraya satılıyorsa peynirin kilosunun 120 teklik olması gayet normaldir. Kışlık peynir sofralarımızın vazgeçilmezidir. Şita ayları dahi yaklaştığı amacıyla mecbur kışa tedbir yapmamız lüzum” diyerek konuştu.

Share: