Nazik Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Bursa, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’da 30 Ağustos Yengi Bayramı dolayısıyla kutlamalar yapıldı.

Bursa’da, Heykel semtindeki Atatürk Anıtı uğrunda gerçekleştirilen törende, çelenklerin bırakılmasının arkası sıra içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Yakup Canbolat ve Büyükşehir Şehremini Alinur Eskişehir Taşı, Bursalıların 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladı.

Bazı milletvekilleri, askeri ve mülki erkan, siyasi parti yer başkanları ile vatandaşların katıldığı tören, Bursa Valiliği’nde bitmeme etti.

Eskişehir

Vilayet Meydanı’ndaki törende Ilbay Erol Ayyıldız, Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Temiz Cemal Kadıoğlu ve Büyükşehir Belediye Reisi Yılmaz Büyükerşen, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Törende, tevakki etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra kutlama programı Atatürk Bulvarı’nda sürdü.

Bulvardaki etkinlikte, Ilbay Ayyıldız, Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Kadıoğlu ve Büyükşehir Şehremini Büyükerşen, merasim aracıyla askeri birliklerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Protokolün itibar tribünündeki yerlerini almasının ardından askeri topluluk eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Kutlamalar, resmigeçit töreniyle sona erdi.

Törene, AK Fırka Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan ve Emine Saf Günay, CHP Eskişehir Milletvekilleri Yengi Çakırözer ve Çiğ Berrak Süllü, MHP Eskişehir Milletvekili Kip Nurullah Azmak, İYİ Tümen Eskişehir Mebus Aslan Kabukcuoğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Yüce Yeldan, İl Kurnaz Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Itimat Müdürü Yaman Ağırlar, SELIM Fırka İl Başkanı Zihni Etkili, diğer ilgililer ile vatandaşlar katıldı.

Balıkesir

Balıkesir’deki kutlamalar, Atatürk Anıtı’na Vilayet, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığı çelenklerinin bırakılması, ürkmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kuva-yi Milliye Meydanı’ndaki törende ise Ilbay Hasan Şıldak, Garnizon Komutanı Hava Uçman Liva Cihangir Kemal Yüzçelik ve Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz, halkın bayramını kutladı.

Çekicilik Yaya Miralay Rasim Süt’ün konuşmasının peşi sıra öğrenciler, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı ile ilgili şiirler okudu.

Askeri mızıka ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibin gösterileri sonrasında resmigeçitle kutlamalar tamamlandı.

Kütahya

Kütahya Galibiyet Meydanı’nda Valilik uğrunda düzenlenen törende, Ilbay Şanlı Polat, Albeni Er Eğitim Bilimi Tugay ve Garnizon Komutanı Gelgel Piyade Liva Necati Gün ile Şehremini Bilen Işık, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çelik, Çağ ve Işık, valilik makamında tebrikleri kabul etti.

Çanakkale

Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’nda Ilbay İlhami Aktaş, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit ve Belediye Reisi Ülgür Gökhan marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı, imtina etmek duruşunda bulunulmasının peşi sıra İstiklal Marşı okundu. Vali Eskişehir Taşı, vilayet binasında tebrikleri kabul etti.

Törenlerin ikinci bölümü Kordon Boyu’nda yapıldı. Günün meal ve önemini tamlayan müracaat sonrasında Çanakkale El Eğitim Merkezi ahali oyunları ekibinin gösterisi sunuldu. Resmigeçidin ardından merasim sona erdi.

Ayrıca, Bucak Emniyeti Umumi Müdürlüğü ve Kıran Güvenlik ekipleri denizde eylem sundu.

Bilecik

Bilecik Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki merasim, Ilbay Eksiksizlik Kızılkaya ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Ferişte Mızrak Subaşı eliyle Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılması, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Cingöz Yüzbaşı Erkan Yavaş’ın konuşmasının peşi sıra öğrenciler vasıtasıyla günün fehva ve önemini belirten şiirler seslendirildi.

Tören, Vilayet’te tebriklerin kabulünün arkası sıra şehitlikte bitmeme etti. Tören Düzeni üyeleri tarafından şehit mezarlarına çiçek bırakıldı, Kur’an-ı Eli Açık tilavetine kayran verildi. Gocunmak atışıyla süren programda Ilbay Kızılkaya, şehitlik defterini imzaladı.

Yalova

Yalova’da, 15 Orak Ayı Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki programda Vilayet, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri bırakıldı, tevakki etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Yaşamış Erol, Garnizon Başkan Vekili Bahir Yaya Albay Maksat Çelikten ile Belediye Komutan Vekili Mustafa Pasif, halkın ve törene katılanların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu programda, günün mazmun ve önemine ilgilendiren istişare yapıldı.

El oyunları gösterisi ve resmigeçit töreninin peşi sıra kutlamalar, Ilbay Erol’un makamında tebriklerin kabulü ile sonuç buldu.

Share: