Mütedeyyin olan 10 İngiliz geldikleri Konya’da his meşgul anlar yaşadı

Ilmek İşleri Başkanlığının koordinesiyle Türkiye’ye gelen 10 İngiliz Mütedeyyin, Konya’de gördükleri misafirperverlikten haddinden fazla etkilendiklerini söyledi.

İngiltere’üstelik işlek ve İslam’ı seçen 10 güç, Diyanet İşler Başkanlığının koordinesinde ölçülü “Experience Müslümanlık in Konya” projesine başvurdu.

Yapılan buluşma ve seçmelerde Türkiye’ye gelmeye türe kazananlar, Konya’birlikte Büyükşehir Belediyesinin da desteğiyle ağırlandı.

Eğitim ve seyahat programı içeren projede, aralarında eczacı, psikoterapist ve öğretmen kabil türlü çığır gruplarındaki İngilizler, bire bir İslam ülkesinde yevmiye hayatı müşahede imkanı buldu.

Kentteki tarihi ve dini merkezleri gezen ve İslam sanatlarını inceleme fırsatı bulan İngilizler, yıpranmamış girdikleri dinin esaslarını birlikte alanında eksper akademisyenlerden öğrendi.

“KUL ve Avrupa’üstelik yeni Mutekit olan kardeşlerimizi davet ediyoruz”

Konya Müftüsü Ulvi Eleman, AA muhabirine, kente mevrut yabancıların şehri ve kültürünü lanse etmek üzere izlence düzenlediklerini söyledi.

Proje kapsamında yıpranmamış Dindar olan yabancı konuklara 8 günlük program düzenlendiğini anlatan Eleman, şunları kaydetti:

“10’arlı grupla MEMLUK ve Avrupa’dahi yeni Mutekit olan kardeşlerimizi çağırma ediyoruz. Burada benzeri hafta kalıyorlar. Buradaki tarihi ve dini yerleri ziyaret ediyorlar. İngiltere’den mevrut kardeşlerimize İslam sanatı, tarihi ve medeniyeti ile hadis, versiyon ve Kur’an-ı Alicenap alanlarında uzman hocalarımız ders veriyor. Çok adamakıllı, heyecan yoğun ve bol ayrımsız program. Misafirlerin dahi çok memnun olduğunu görüyorum.”

İngiltere’nin Nottingham kentinde hayat dolu Philip Collins (50), Müslüman olmayı tercih etmesiyle hayatında bir nice şeyin değiştiğini dile getirdi.

Emlak şirketinde becerikli yerine müteharrik Collins, şöyle konuştu:

“Rastgele şeye ehil olduğum halde hayatımda benzeri şeyin yokluğunu hep hissettim. Bahtsız hissediyordum. Nottingham’da Dindar beş altı kişiyle tanıştım. Sunturlu tıpkı iletişimim oldu ve onların dinini alçalma ettim. Bana Kur’an-ı Bonkör verdiler, okudum. Septik biriyim ama Kur’an-ı okudum ve inandırma oldum. Hemen tanıklık getirdim ve elhamdülillah Mutekit oldum. İslam ile aradığım doğruyu buldum. Çok daha ongun insan olma önünde büyük ayrım oldu. Kestirmece 18 kamer önce İslam’ı kabul ettim.”

Türkiye’ye ikinci öğün geldiğine değinen Colins, “Türkiye’deki seçkin şeye neredeyse aşırtı oldum. İnsanları salat vaktinde camiye gitmeleri, koşmaları dikkatimi çekti. Konya’birlikte birlikte İslam’ın izlerini yutmak, yerinde incelemek tamamlamak. Bu programla İslam hakkında haddinden fazla aşkın bilgi edindim. İnanılmaz müfit oldu. İslam sanatlarının hayatıma nazik etkisi oldu.” diyerek konuştu.

“İslam ümmetiyle tanışma anlamında çokça mutluyum”

İngilizce öğretmeni Louısa İsabelle Fenton (40) bile mümasil çevresinde Dindar arkadaşları olduğunu, İslam’a tafsilatlı süredir düşkünlük duyduğunu kaydetti.

Çevresindeki Müslümanların nezaketi ve saygısının kendisini etkilediğine meni eden Fenton, “İslam felsefesi ve inancına dayalı araştırmalarım oldu. Bundan etkilendim ve yaklaşık 2 yıl ilk Dindar oldum. Ailem dahi bahtiyar oldu, aksi tepkileri olmadı. Bu programa başvurduğumuz üzere şanslıyız. İslam ümmetiyle muarefe anlamında çokça mutluyum. Buradaki ilgiden ve misafirperverlikten etraf gözlerim yaşarıyor.” ifadesini kullandı.

Psikoterapist Tımothy Masters (41) ise üç kamer evvel İslamiyet’i seçtiğini söyledi.

Mütedeyyin olmasının 20 yılı çok tıpkı sürenin sonucu olduğunu anlatan Masters, “Bu süreçte ara sıra işaretler gördüm. İslami eğitime ehil olmadığım için bunların ne olduğunu anlamadım. Mütedeyyin arkadaşlarımın korkulu yardımı oldu. Bu yıl ramazan ayında oruç tuttum. Balaban biri olarak İslam’ı akseptans ettim. Kalbime mevrut bu işareti cerh etmek namına bu yaşımda İslam’ı seçtim.” diye niteleyerek konuştu.

Masters, manevi huzura kavuştuğunu vurgulayarak, “Mahalle camisinde Mutekit oldum. Yatsı namazıydı, önder Mütedeyyin olacağımı söyleyince şaşırdı. Tanıklık getirdikten bilahare çevredeki Müslümanlar beni kucakladılar, sarıldılar, kutlama ettiler. Hakeza tıpkı şeyi on paralık adisyon etmiyordum. Yavaş, fert anlar yaşadım. Çokça bahtiyar oldum.” dedi.Share: