Mustafa Adıgüzel: “Fındıkta Tekelleşmeye, Meydan Hâkimiyetine, Mösyö Eksiksizlik Akıbet Verecek”

CHP Kalabalık Mebus Mustafa Adıgüzel, Karadeniz Bölgesi’nin esas geçim kaynağı olan fındığa ilgilendiren yaptığı açıklamada; “Umumi Başkanımız Giresun’birlikte zahir Ferrero’nun ismini vererek söyledi. İlk sefer aynı Umumi Başbuğ fındıkta tekelleşmeye, ortalık hakimiyetine, Bay Kemal son verecek. Çünkü tığ milliyetçiyiz diye niteleyerek tavır aldı. Umumi Başkanımızın yaktığı belen fişeği ile dakikasında ardından Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, AKP Kalabalık Milletvekili ve Cıvıl Cıvıl Şehir Konseyi Başkanı’ndan ardı ardına açıklamalar geldi. Bu tarihi süreci birlikte Genel Başkanımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başlatmıştır. İnşallah tüketici birlikte tekrar biz olacağız” dedi.

Mustafa Adıgüzel, CHP Ordu İl Başkanlığı’nda fındıktaki mesail üzerine bugün matbuat açıklaması yaptı. Adıgüzel, “Bugünün tarihi tıpkı yere rütbe edin. Fındıktaki F Tipi yapılanmayı, Fındıktaki paralel celal yapılanmasını açıklıyoruz” dedi.

Adıgüzel, Ferrero’nun fındıkta tekelleştiğini CHP Lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun Giresun’birlikte açıkladığını belirtirken, “Fındıktaki devlete paralel yapının adı Ferrero’dur. Bire Bir FETÖ koşut yapılanmasında olduğu üzere Ferrero bile Erdoğan yoluyla beslenip büyütülmüş, şimdi bu devasa organize yapı ile bire bir Fetö’nün sonra yaptığı gibi Erdoğan’ı da dinlemiyor devlete dahi ser tutmaktadır” diye niteleyerek konuştu.

Adıgüzel’in konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

ŞİMDİ BILE FERRERO 48 TL DEDİ: Erdoğan 54 TL dedi. İki bölüm bilahare TMO düzeltti. Deminden de Ferrero 48 TL dedi, manavlar düzeltti: 48 TL bizim koca fiyatımız müstahsil ancak 45-46 TL’ye satarsa tamam dediler. İyi aynı Domates Dolması Rüzgarı bitmeme ediyor. Biz Erdoğan fındık aya fiyatı açıkladığında ne demiştik? Bu ayrımsız taban fiyatı değildir. Bu bir dağıtma fiyatıdır. Bu ayrımsız domates dolması fiyatıdır. Bu tıpkısı hüsran fiyatıdır. Bugün fındık piyasasında 3 farklı denk vardır. İşte o devir fındık fiyatı adına bizim istediğimiz 70 TL verilseydi, azade etraf zaman 60 TL’nin altına inemezdi.

FERRERO PİYASAYI KİLİTLEDİ: Şu anda eksiksiz tüccarlar kabuklu fındık ellerinde bekliyor. Ferrero piyasayı kilitledi. Zat de gurur yapmıyor, manav ve tüccardan da almıyor. Devlet yerine çalım eden TMO dahi üreticiye her soy eziyeti yapıyor. Rutubet oranına göre boşluk yapıyor, fındığı iadeli ediyor, antrparantez ara sıra hiç akseptans etmiyor. Üretici serbest piyasaya yönlendiriliyor. Altın tarım ismi ile Ferrero, tahminî 20.000 üreticiden 50.000 ton fındığı 1 yıl ortamında alacak. Kavrayışsız küsurat önemsiz fındık mı?  Doğrusu Ferrero bilcümle fındığı kendisinin kendisine görüyor.

HÜKÜMET ÜRETİCİYİ YEMLEMEK YERİNE FERRERO’YU DESTEKLEDİ: Ferrero, Düzce’birlikte melez tesisi kurdu. Mehabet bile 680 milyon TL bindi verdi. Hükümet üreticiyi desteklemek adına Ferrero’yu destekledi. Memlekette ihtiyaçtan 3 itmam çok fındık melez tesisi varken Ferrero’ya çok nazik kapasiteli melez tesisi amacıyla 680 milyon liralık heveslendirme verdi. Tamam kâin melez sektörünün 1 yılda yatığı işi 3 ayda yapacak kapasitede.

IGA’NIN BORCUNU 25 YIL ÖTELEDİ: Ferrero’ya elhak ülkede kâin melez sektörü amacıyla öz sanayicisini bitirsin diyerek motivasyon veren hükumet fındık üreticisi amacıyla verdiği teşviki 9 yıldır 1 liralık dahi arttırmadı. İstanbul Havaalanı işleten IGA’nın borcunu 25 sene öteledi. Kaç para? Kamu 1 milyar 195 milyon Euro. Peki, çiftçinin borcu olunca hangi yapıyor suyunu kesiyor, elektriğini kesiyor. Traktörünü haczediyor. 120 milyar dolarlık acun fındık piyasasında bize düşen çabucak 2,5 milyar dolar.

BU BİR KESIM DEĞİLDİR, BU BİR YEMİN METNİDİR: Bu işlemler bu kuzuluk elbet geldi? Ilk 2015’te Oltan Azık satışı yapıldı. Ardından domestik dış satımcı, manav ve tecimen ile ittifak imzaladı. Bugün ilk defa bu sözleşmenin ara sıra detaylarını kamuoyu ile paylaşacağım. Itilaf 17-18 süje. Henüz 1. Husus 1. Maddede Ferrero ‘Ben acun lideriyim’ diyor. ‘Bana tabisiniz’ diyor. 2. yön b) bendinde ise küşade alıcılarına fındık fiyatını daima düşürülmesi talimatını veriyor. Bu aynı anlaşma değildir, bu aynı kasem metnidir.

FERRERO, ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI DEVLETİN BILICI FİYATINI TANIMAYIP KENDİNE GÖRE FİYAT AÇIKLADI: Gelinen noktada 392 ihracatçı firma bugün 39’a kadar düşmüştür. Kalabalık’üstelik 55’ten 5’e düşmüştür. Ferda 1-2 kıta kalacaktır. Ferrero, Erdoğan tarafından açıklanan devletin çalım fiyatını tanımayıp kendine göre kıymet açıklamıştır. İstediği tüccardan fındık alıp, ayrımsız koşullarda fındık veren tıpkısı diğerinden almamaktadır. Ferrero, devletin rekabet kurallarını ve kanunlarını tanımadan öz kurallarını kendisi koymaktadır.

SERBEST PİYASAYA FİYAT DAYATILMIŞ ETMEKTEDİR: Anayasamızın 167. Maddesi… Devlet, mal, cesaret, anamal, para ve hizmet piyasalarının dosdoğru ve düzenli işlemelerini sağlayıcı ve geliştirici tedbirleri alır; piyasalarda fiili yahut anlaşma sonucu gelecek tekelleşme ve kartelleşmeyi önler. Bu firma, devlete ve başıboş piyasaya eşit empoze etmektedir.

GELİNEN NOKTADA FINDIKTA F-TİPİ YAPILANMANIN ADINI AÇIKLIYORUM, FERRERO: Tığ bu filmi henüz önce gördük. Erdoğan’ın özlük elleriyle büyüttüğü ve bu ülkenin başına bela ettiği bire bir kombinasyon lağım döşemi henüz ilk lacerem devlete temel tuttuysa bugün da gine fındık sektöründe bir senaryo sahnelenmektedir. Gelinen noktada fındıkta F-tipi yapılanmanın adını açıklıyorum: Ferrero!

AYNI FETÖ KOŞUT YAPILANMASINDA OLDUĞU GİBİ FERRERO BILE ERDOĞAN TARAFINDAN BESLENİYOR: Fındıktaki devlete paralel yapının adı Ferrero’dur. Tıpkısı FETÖ paralel yapılanmasında olduğu kadar Ferrero üstelik Erdoğan eliyle beslenip büyütülmüş, demin bu devasa tevhit çatı ile bire bir Fetö’nün bilahare yaptığı üzere Erdoğan’ı üstelik dinlemiyor devlete üstelik başlangıç tutmaktadır. Erdoğan’ın fiyatını tanımıyor, devletin nizamlarına rekabet mevzuatına kayran okuyor. Başıboş Rekabet hukuku bir milli buyruk meselesidir. Zaman Ferrero ekonomimiz için benzeri milli asayiş sorunudur.

SEN KİM OLUYORSUN: Bu konu siyasa üstüdür. Reisicumhur ile kolaylıkla rastgele konuda fikirlerimiz ayrımlı. Amma bu ülkenin Reisicumhur mebzul ya da ateş aynı bedel açıklıyor ve sen buna ‘ben seni tanımıyorum’ diyorsan dur orada bakalım. Sen ki oluyorsun?

FINDIKTA TEKELLEŞMEYE, PİYASA HAKİMİYETİNE, MÖSYÖ KEMAL SERENCAM VERECEK: Umumi Başkanımız Giresun’bile yalınlık Ferrero’nun ismini vererek söyledi. İlk posta bir Genel Başkan fındıkta tekelleşmeye, etraf hakimiyetine, Mösyö Kemal son verecek. Çünkü tığ milliyetçiyiz diye burun aldı. Genel Başkanımızın yaktığı meni fişeği ile derhâl peşi sıra Türkiye Ekincilik Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, AKP Ordu Saylav ve Ordu Şehir Konseyi Başkanı’ndan ardı ardına açıklamalar geldi. Bu tarihi süreci üstelik Umumi Başkanımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başlatmıştır. İnşallah tüketici da esasen biz olacağız.”Share: