Muş’ta göçerlerin eve devir yolculuğu devam ediyor

İlkbaharda Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’ndeki illerden koyunları ile Muş’un faziletkâr rakımlı yaylalarına mevrut göçerlerin, günlerce sürecek çevrim yolculuğu başladı.

Muş’taki Kozma ve Şenyayla bölgelerinde kısaca 5 ay konaklayan, hayvanlarını otlatıp, bakımlarını yapan göçerler, benzeyen şita öncesinde çadırlarını toplayarak sürüleriyle yola koyuldu.

Eve devir yolculuğunda geceleri kurdukları çadırlarda nazil göçerler, gündüzleri üstelik kilometrelerce öğün tekmil ediyor.

Batman’dan gelen göçerlerden Hamit Arslan, toprak ikliminin hayvancılığa amelî olduğunu, bu nedenle yaz aylarında Muş’un yaylalarını yeğleme ettiklerini söyledi.

Mayıs ayında Kozma Yaylası’nda kurdukları çadırda kaldıklarını dile getiren Arslan, “Geçimimizi hayvancılık yaparak sağlıyoruz. Buranın iklimi elan güzel. Süt ve peynir üretimimiz elan bol oluyor. Burada elde ettiğimiz benzen ve peyniri satıyoruz. Havalar soğuduğu amacıyla küçükbaş hayvanlarımızı gönderdik. Tığ de ailecek toparlanmaya başladık. Eşyalarımızın balaban kısmını araçlarla gönderdik. Mütezayit eşyalarımızla buradan Batman’a periyot yapacağız.” dedi.

Diyarbakır’ın Vesile ilçesine bağlı Kayahan köyünden Şenyayla bölgesine mevrut Mehmet Anlaklı Demir da “Yaylada kaldığımız süre süresince peynirimizi, yağımızı ve kışlık ihtiyaçlarımızı temin ettik. Eşyalarımızı araçlara yükleyip gönderdik. Hayvancılık zor bire bir çığır ama geçimimizi bununla sağlıyoruz. Dedelerimizin, babalarımızın yıllarca yaptığı mesleği sürdürmeye çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Share: