Muş’ta engelliler kurslara katılarak meslek sahibi oluyor

Muş’ta Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Gençlik Merkezi’nde açılan kursa katılan 10 engellinin halk becerilerini geliştirerek iz sahibi oluyor.

Türkiye İş Kurumu İl Müdürlüğünce, engellilerin istihdamını tasarruf etmek ve iz edinmelerini seçmek amacıyla açılan “karı çul modelist yardımcılığı” kursuna katılan engelliler, elde ettikleri gelirle eş bütçelerine da katkıda bulunuyor.

Fiziksel Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bedri Korkmaz, gazetecilere, İŞKUR desteğiyle hayata geçirdikleri proje kapsamında 10 mânialı bireye 73 çalışma günü eğitim bilimi verileceğini söyledi.

Engelli bireylerin bu imkanlar sayesinde evde kalmayarak sosyalleştiğini, tıpkısı zamanda patika sahibi olduklarını tamlayan Korkmaz, şöyle konuştu:

“Kursta eğitim kayran kursiyerlerimiz İŞKUR marifetiyle verilen ücretle ailelerini bile geçindiriyor. Ağırşak sonunda sunulan sertifika ile hareket bulma konusunda imkanları olacak. En balaban amacımız, sakat kardeşlerimizin evde kalmalarını istemiyoruz. Ayakları üzerinde durmaları ve ailelerine dara olmamaları için bu şekilde patika öğrenerek gelişim sahibi olmalarını istiyoruz.”

Ateş Parçası belletici Hamdiye Özkan ise kursta katılımcılara dikim eğitimi verdiklerini anlatım ederek, “Engelliler Derneği tarafından gerçekleştirme edilen kumaşlardan giyecekler üretiyoruz. Tembel durumdaki bozuk kumaşları köylü dönüşüme kazandırıyoruz. Kursiyerlerimiz aldıkları eğitimle dokuma atölyelerinde çalışabilirler ya da öz işletmelerini açabilirler.” dedi.

Share: