Muş vukuf… Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Pakdil, Muş’ta gündöndü hasadı yaptı Açıklaması

Tarım ve Orman Nazır Yardımcısı Nihat Pakdil, Muş’ta nüfusun yüzdelik 50’sinin üzerindeki kesimin kırsalda tarımla uğraştığını belirterek, “Bu nüfusun kırsalda yaşaması noktasında gençlerimize ve kadınlara yönelik programlarımız ve projelerimiz var.” dedi.

Programlara akmak amacıyla geldiği Muş’ta, beraberindeki heyetle Ilbay İlker Gündüzöz’ü görüşme fail Pakdil, arkası sıra Vilayet Toplantı Salonunda ilgilendiren kurumlardan icraat karşı bilgelik aldı.

Daha bilahare Nasip Alparslan Tarım İşletmesi’nde planlı “Ekincilik Haset” programına katılan Pakdil, tarım açısından uygulayım bilimi ve bilimin çokça kocaman olduğunu söyledi.

Bakanlık yerine bu işi çok önemsediklerini ve geçmiş ele aldıkları konuların başında dijitalleşme çalışmalarının geldiğini aktaran Pakdil, şöyle konuştu:

“Bunun aynı örneği, bu ayın başında Maraba Taşıt Sisteminde attığımız aşama. Bu noktada artık çiftçilerimiz bizim teşkilatlarımıza gelerek, antlaşma kaybederek, harcama ederek benzeri müracaatta bulunmayacaklar. Arzu ettikleri takdirde bulundukları aynı ortamda bilgisayar ve telefonlarıyla bu müracaatlarını yapabilecekler. Bu bire bir başlangıçtır. Bunun ardı sıra apayrı adımlarımız ati. İnşallah ‘Tarım Cepte’ programını yılbaşına yetiştireceğiz. Kontratlı üretimle hem çiftçimizi hem da mal alıcısı olan hareket insanların halklarını koruyucu, alanda hakkının kaybolmayacağı yapının oluşturulması için çalışıyoruz.”

Rustik alanın kendileri için çok eke olduğunu vurgulayan Pakdil, şunları kaydetti:

“Muş’ta nüfusun yüzdelik 50’sinin üzerindeki kavil kırsalda tarımla uğraşıyor. Bu nüfusun kırsalda yaşaması noktasında gençlerimize ve hanımlara yönelik programlarımız ve projelerimiz var. İnsanlarımız artık şehre gitmekten vazgeçecekler ve oturdukları yerden mutlu tıpkı şekilde rustik faaliyetlerine ekimlerine devam edecekler. Muş, ovasıyla, akarsu kaynaklarıyla mefret ayrımsız vilayet. İnşallah bu çoğalan topraklarda henüz aşkın nişane yok etmek amacıyla hep alay malay himmet içerisinde olacağız. Salgın süreci, peşinden yaşanan yandaki mutluluk savaşı, bizim savaş alanımız olan tarımın önemini tıpkı kere henüz bize hatırlattı. Bu nadir topraklardan haddinden fazla elan aşkın işaret elde ika imkanımız var. Bu toprakları sulayarak bunu sağlayacağız. Elden kendimizi değil apayrı ülkelerin ihtiyacını karşılayacak bire bir noktaya geleceğiz.”

“Çiftçilerimiz eksinler kim talih güçlensin”

DÜRÜST Fırka Muş Milletvekili Mehmet Sakıncasız Balkır ise çok bereketli bir yıl yaşadıklarını belirtti.

Muş’ta yaklaşık 400 bin ton buğday ve 97 bin titrem rüşvet elde edildiğini, Tiryaki Holding’in dahi haddinden fazla büyük desteğinin olduğunu anlatım eden Şimşek, şunları belirtti:

“Rabbim çiftçilerimize arızalanma vermesin. Çiftçilerimiz eksinler ki mevki güçlensin. Pandemi süreci tarımın önemini gösterdi. Muş Ovası’nın 1. etabı olan 176 bin dönüm alanın sulama ihalesini bu yıl ortamında yapımı sözleşmeye bağlayıp güdük sürede kazmayı vuracağız. Tatlıca güzel olsun inşallah. İçme suyu bizim amacıyla çokça elzemdi. Güzeşte sene ihalesini yapmıştık. Tasfiye ve içme suyunun tenkis edilen kısmının yaklaşık maliyeti 1,5-2 milyar teklik civarında. Bire Bir dakika evvel Muş’umuza, daha içilebilir, masrafsız suyun gelmesi üstüne Sayın Bakanımız desteğini esirgemedi.”

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya da tarım ve hayvancılık ili olan Muş’ta, Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı Pakdil ve ekibini ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

En büyük hayallerinden biri olan “Muş İçme Suyu Realizasyon Projesi”nde Cumhur Reisi Erdoğan’ın talimatıyla proje sürecini tamamladıklarını ve çalışmalara başladıklarını anlatan Asya, “78 bin hektar alanı kapsayan mecbur sulama sistemi projesinde de eksiltme aşamasına gelmenin mutluluğunu bize yaşattınız. Muş halkı yerine sizlere teşekkürname ederiz. Hasat döneminin şehrimize ve ülkemize yarayışlı ve bereket getirmesini diliyorum.” dedi.

Tiryaki Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu bile AR-GE faaliyetleri kapsamında 18 soy kıran hibrit ayçiçeğinin ekimini yaptıklarını söyledi.

Holding olarak 4 kıta ve 11 ülkede ruh gösteren ayrımsız besin ve ekincilik şirketi olduklarını nâkil Tiryakioğlu, şöyle konuştu:

“Değişik coğrafyalarda 6 milyon dekarlık tarım arazisi işletiyoruz. 5 milyon tonluk hacme ve 2,5 milyar dolarlık ciroya sahip bire bir firmayız. Acun genelinde 6 binden aşkın çalışanımız var. 7 lokasyonda birlikte 25 istihsal tesisimiz var. Bugün dahi serbest ovasıyla Türkiye’nin önde gelen ekincilik şehirlerinden birindeyiz. Muş, Türkiye’dahi dirlik gösterdiğimiz yer koca yerlerin başında geliyor. Burada kestirmece 60 bin dekar alanı Felek Alparslan Tarım İşletmesi adına işliyor, yetiştirdiğimiz ürünlerle hem Muş hem ülke ekonomisine ulama sağlıyoruz. 2018 yılında TİGEM’den işletmesini devraldığımız bu nadir topraklarda tohumluk buğday, gündöndü ve şeker pancarı üretiyoruz. Bulunan fiilî 85 çalışanımıza ilişik yerine 700 kişiye üstelik melfuf istihdam sağlıyoruz. Cemi yatırımlarımız tamamlandığında etkin sayımızın 5 mezuniyet artmasını öngörüyoruz.”

Üniversite-endüstri iş birliğini Muş Alparslan Üniversitesi ile gerçekleştirdiklerini nâkil Tiryakioğlu, “Sayın rektörümüze teşekkür ediyorum. Tıpkı müjdeyi, hocamızın birlikte izniyle yorumlamak istiyorum. Geçenlerde Tiryaki-Maraba Akademisi’ni kuruyoruz. Hakeza benzeri modelin kamu Türkiye’üstelik uygulanmasıyla hem çiftçilerimiz hem sektörümüz hem birlikte ülkemiz kazanacaktır. Hasadımızın hepimiz için çoğalan olmasını ve bu bereketin tamam ülkemize yayılmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Vekil Yardımcısı Pakdil, konuşmaların peşi sıra biçerdöverle ayçiçeği hasadı yaptı.

Share: