Muş veri… Muş’ta manda besiciliği vatandaşa dirimsel kapısı oldu

Muş’ta manda besiciliği vatandaşa sağlık kapısı oldu

MUŞ Muş’ta 2018 yılında devlet desteği ile dağıtılan ve sayısı her sabık çevrim artan mandalar, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara sağlık kapısı oldu.

1 milyon 300 bin küçükbaş ve 350 bin kocabaş hayvan varlığıyla Türkiye’nin eke hayvancılık merkezlerinden biri olan Muş’ta geçimlerini besicilikle sağlayan vatandaşlar, ihtişam destekli camız yetiştiriciliğine sargı gösteriyor. Manda besleyerek geçimlerini sağlayan vatandaşlar elde ettikleri benzen, peynir, tereyağı ve yoğurttan ihtiyaç duydukları miktarı evlerine alırken, gerekseme fazlası ürünleri birlikte satıyor. Günde iki sefer sağımı yapılan mandalar, günün iri bire bir bölümünü köyün yakınındaki sulak arazide geçiriyor.

“Devletin destekleriyle camız sayısını artırdık”

Korkut ilçesine sınırlı Sazlıkbaşı köyünde mandacılıkla uğraşan besicilerden Cezayir Güngör, hayvancılığın kendilerine dededen kalma benzeri çığır olduğunu söyledi. Mandacılığın 150 yıldan bu yana köyde sürdürüldüğünü rapor fail Güngör, “Devletin destekleriyle camız sayısını artırdık. Şu anda benim 30 mandam var, köy genelinde ise 800 camız var. Inikat kaynağımız mandacılık üstüne yerleşmiş. Mandanın yoğurdunu, peynirini, tereyağını ve buzağını satıyoruz. Geçimimizi hakeza sağlıyoruz. Yoğurdun kilosunu eskiden 10 liraya satıyorduk amma şu anda 15 liraya satıyoruz. Tereyağının kilosunu 220 liradan, peynirin kilosunu birlikte 100 ile 120 lira ortada satıyoruz. Buna rağmen yayın bulunmuyor. Müşteriler ürünleri gelip evimizden alıp götürüyor” dedi.

Karye çevresinde mandaların gerekseme duyduğu mübarek miktarda akarsu ve çamurun olduğunu anlatan Köy Muhtarı Rıdvan Cankaya ise “Bundan ekolojik ortam savak besiciliği kavi yapmıyoruz. Manda besliyoruz. Bu işle uğraşan köy sakinlerimizin bazıları sütü satarken bazıları ise kış ihtiyaçları üzere peynir, yoğurt ve sadeyağ üretiyor. Su olmazsa manda yaşayamaz. Burada hem erkeklik organı hem çökek hem birlikte çamur var. Ondan ortalık mandacılık yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: