Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’a Gönderdiği Tohumlar Aldatmak Oldu

TACETTİN DURMUŞ

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin güzeşte yıl akıbet 60 yılın sunu şişman kuraklığının yaşandığı Kars’ın Susuz ilçesine gönderdiği tohumlardan elde edilen buğday, önce un sonraları paketlemek oldu. Susuz ilçesini müzakere eden Muratpaşa Belediye Başkanı Beklenti Uysal, “Gelecekte, benim hayalimde, hep topraklarının tamamını verimli aynı şekilde eken ayrımsız Türkiye var. Özlük buğdayı ve kendi hibrit tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin gelişigüzel tarafını ekebilen bire bir Türkiye, başka bire bir kur demektir. Yeniden enerjide dahi kendi enerjisini üreten tıpkısı Türkiye hayalim var. Bu birlikte mümkündür” dedi.

Muratpaşa Şehremini Ümit Tevazulu, esbak Antalya Kars-Ardahan- Iğdır Ekin ve El Birliği Derneği Başkanı Ferhat Cemtosun ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Kars’ın Susuz ilçesine gelerek, güzeşte yıl ilçeye gönderdiği tohumlardan yapılan örgensel ekmeği tattı. Uysal, daha bilahare de kendisi ve İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer eliyle ilçeye gönderilen tohumların öğütüldüğü değirmeni mülakat etti. Susuz’birlikte davul zurna eşliğinde kaza halkı eliyle karşılanan Başbuğ Tevazulu ve Cemtosun, Belediye Başkanı Oğuz Yantemur’u başarılı çalışmalarından ekolojik ortam kutladı.

“TOHUMLA İLGİLİ SIKINTILARIMIZ VARDI”

Evcil âşık Mustafa Ahmetoğlu, verdiği destekten muhit Muratpaşa Şehremini Beklenti Tevazulu’a yazdığı koşuk okuduktan sonradan, april ayında toprakla buluşturulan tohumlardan üretilen buğdayla yapılan ekmeği ağırlama etti. Başkan Uysal, kendisine izzetüikram edilen ekmeği tadarak organik tohumun önemine ilgi çekti. CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, İzmir Şehremini Bronz Soyer’in ‘Başka Aynı Tarım Mümkün’ projesi ile birlikte, Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi’nin Susuz’bile toprakla buluşturduğu tohumların ekmeğe dönüştüğünü söyledi. Toraman, Oğuz Yantemur’un özel çabaları sonucunda asıl adı ‘Cilavuz’ olan ilçede başlattığı mücadelenin akıbet verdiğini bile belirterek, Muratpaşa Belediye Reisi Ümit Tevazulu’a teşekkür etti.

Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur dahi ilçesini müzakere fail Muratpaşa Belediye Reisi Ümit Tevazulu, Antalya Kars-Ardahan-Iğdır Kültür ve Tesanüt Derneği Ferhat Cemtosun ve umumi heyet üyelerine teşekkürname ederek şunları söyledi:

“Başkanımızı burada başlamak bizi onurlandırdı. Tığ, o süreçte iki sene kurak zaman geçirdik. Tohumla ilgili sıkıntımız vardı. Bir Nice CHP’li belediyelerimizi ziyaret ettik. Bunlardan birisi dahi Muratpaşa Belediyemiz idi. Antalya’ya gittik ve bizi haddinden fazla domuzuna tıpkısı şekilde ağırladılar ve ilçemize evlat yardımında bulundular. Ayrıca İzmir Belediye Reisi’mız Tunç Soyer’in üstelik çok büyük emekleri oldu. Haddinden Fazla bereketli bire bir sene geçirdik. Susuz, tohumun sunu fazla olduğu kaza oldu. Bu tohumların tıpkısı kısmını seneye esasen çiftçimize tağyir etmek üzere gabi aldık. Önümüzdeki yıl bu işi henüz iyice tıpkı şekilde bitmeme ettireceğiz. Bittabi kim diğer belediyelerimizden dahi destek isteyeceğiz. Kışın çocuklarımız yatağa açgözlü girmeyecek. Hayvanlarımızın de ihtiyacını karşıladık. karınca kaderince vatandaşımıza yardım sunduk. İlçemiz hayvancılıkla uğraşıyor ve sağlık kaynağımız üstelik çiftçilik üzerinedir. Bunu henüz da geliştirmemiz gerekiyor. Belediyecilik hizmetlerimiz ortada bu desteklerde olmalıdır. Komutan’ımıza ve Muratpaşa ilçemize, verdiği desteklerden âlem ilçem adına çok teşekkürname ediyorum.”

“HAYALİMDE HEP TOPRAKLARINI EKEN BİR TÜRKİYE VAR”

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal bile şunları söyledi:

“Gelecekte, benim hayalimde, hep topraklarının tamamını verimli bir şekilde eken bir Türkiye var. Öz buğdayı ve özlük hibrit tohumluğuyla; bitkileri, ilaçları, gübresiyle ülkenin seçme tarafını ekebilen bire bir Türkiye, bambaşka ayrımsız düzey demektir. Yeniden enerjide de zat enerjisini üreten bire bir Türkiye hayalim var. Bu bile mümkündür. Bunun dahi tekniği, altyapısı, madeni ülkemizde mevcuttur. Hayalimiz budur. Hayalimiz çocuklarımıza, torunlarımıza dair, memleketimizin geleceğine yöneliktir. Hayalimiz olmasa bu işlerle uğraşmayız. Sizlere ufak aynı katkıda bulunabildiysek ne bahtiyar bize. Elimizden geleni rastgele antlaşma yaparız.

“KARS’TA BUĞDAY YETİŞMİYORSA BU AĞIZ AĞIZA TÜRKİYE’MİZİN SORUNU PEKI”

Şayet Kars’ta buğday yetişmiyorsa bu, tamamen Türkiye’mizin sorunu tamam. Şayet Kars’ta tohumluk buğday namevcut ise bu, Türkiye’mizi açgözlü bırakabilecek tıpkısı problemdir. Bu duyarlılıkla hep Türkiye’miz tıpkısı bütündür. Buradaki çiftçimiz, insanlarımız üretecek ki Ankara, İstanbul, İzmir ve İstanbul’de bizler paketlemek yiyelim. Bu anlayıştan hareketle esbak senelerde yaşanan kuraklıktan ortalık karınca kararınca bu bölgemize tohumluk buğday yardımında bulunduk. Şimdi bunların ekmeğe dönüştüğünü buyurmak, bölgede istihsal rekoltesinin yükseldiğini başlamak, baştan üretimin içki aldığını iletilmek düş ve saygınlık vericidir. Ancak bütün Türkiye, yer verimli topraklarını, yer mübarek şekilde öz ürettiği çıkar yol, tezek ve kendi ürettiği tohumla kol biçmediği sürece bütün bu sıkıntılar olur. Hep Türkiye’nin planlanması geçişsiz. Hep Türkiye’nin çokça ongun yönetilmesi ve üretime dahil edilmesi lazım. Bu, gıda güvenliğini sağlayacak, gelecek nesillerimize garanti sağlayacak, haddinden fazla makro. Kars’taki üreten, alın teri döken, gelip burada değirmende saçlarını ağartan kardeşlerimizle da kucaklaşma imkanı bulduk.”Share: