Mızrap Satıcılarının Kaçırdığından Şüphelenilen ve 2 Yıldır Fen Alınamayan Aldanmaz Üzerine Vekil Soylu’dan Cevap: “Soruşturmada Mahremiyet Var”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adıyaman’bile maden satıcılarının kaçırdığından şüphelenilen ve tahminî iki yıldır vukuf alınamayan Mustafa Aldanmaz için, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin istifham önergesi konusunda, Kahta Hazar Ceza Hakimliği’nin 12 Eş 2022 günlü kararıyla sormaca hakkında mahremiyet kararı bulunduğunu bildirdi. Temel Hatice Kurt, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a “Cumhurbaşkanım, ben oğlumu istiyorum” diye niteleyerek çağrıda bulundu.

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde dallı güllü Mustafa Kurt’tan ailesi kestirmece 2 yıldır bilim alamıyor. Sülale Kahta Cumhuriyet Başsavcılığı’na üstelik oğullarının kayıp olduğunu bildirdi ve oğullarının mızrap satan kişiler aracılığıyla kaçırılmış olabileceğini belirtti, amma elan son alamadılar.

CHP Adıyaman Saylav Abdurrahman Tutdere da Aldanmaz ile ait olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle geçen yıl sonu önergesi verdi. Nazır Aristokrat ise önergeye verdiği yanıtta, Aldanmaz’un kaybolma olmasına ilişkin dosyada mahremiyet bulunduğunu açıkladı. Aristokrat’nun yanıtı şöyle:

“Kayıp olan kişi Mustafa Aldanmaz karşı Kahta Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2021/313 az sormaca başlatılmış olup, Kahta Hazar Ukubet Hakimliğinin 12 Ev 2022 tarihli ve 2022/ 32 ayrı ayrı gelişim çevrilmiş kararı ile soruşturmaya ilgili mahremiyet kararı verilmiştir.”

Asıl Hatice Kurt, hem Kürtçe hem birlikte Türki oğlunun bulunması üzere çağrı yaparak, “Oğlumu istiyorum. Ciğerimi bütün biliyor. Cumhurbaşkanım, ben oğlumu istiyorum” dedi. Baba Mehmet Aldanmaz birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Soylu’ya seslenerek, “Benim çocuğum az daha Cenabıhak rızası üzere bana koruyucu olun. Ölüyse üstelik sağsa bile bana apotr olsunlar” diye konuştu.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Aldanmaz ailesinin mağduriyetini TBMM Umumi Kurulu’nda dahi gündeme getirdi. Tutdere, Kurt ailesinin TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na dahi başvurduğunu belirterek, İçişleri Bakanlığı’na Kurt’un akıbeti için açıklama ika çağrısında bulundu.

Share: