MISIR’DAN YOLA ÇIKAN GEMİDE KAYBOLAN MÜHENDİS İÇİN GÖZÜ YAŞLI BEKLEYİŞ

MISIR’ın Suez Limanı’nda çipo alıp engelsiz denize açılan yük gemisinde kaybolan makine mühendisi Yiğit Acar’dan (24), 9 gündür bilgelik alınamıyor. Dışişleri ile Iblağ ve Altyapı Bakanlıklarının ülkede başlatılan kontrol-kurtarma çalışmalarını izleme ettiği Çevik’ın Giresun’da hayatiyetli ailesi, çocuklarından ati haberi umutla bekliyor.

Darı’ın Suez Limanı’ndan çipo alan gemide 4’üncü mühendis olarak etkin gemi ve makine mühendisi Alp Acar’ın, 7 Eylül günü akşam saatlerinde gemide kaybolduğu belirlendi. Süveyş Kanalı’nı geçip, belirgin denizde seyreden gemide mürettebatın aramalarında Acar, bulanamadı. Kahire Büyükelçiliği’nce Mısır makamlarına hikmet sunulan olayla ilişik başlatılan kontrol-istirdat faaliyetlerine açıktan dahi bindi olunması istek edildi. Kaybolduğu aktarılma saat 14.30’birlikte gemide görüldüğü öğrenilen mühendis amacıyla gidilen rota üzerinde arama çalışmaları sürüyor.

Dışişleri ile Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlıklarının ülkede başlatılan kontrol-istirdat çalışmalarını takip ettiği gemicinin Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde umutlu bekleyişini sürdüren hemşire annesi Rağbet ve hoca babası Sinan Çevik, kaybolan çocuklarının bulunmasını istiyor.

‘YÜREĞİM YANIYOR?

Çocuğu ile en son görüşmesini anlatan Sinan Acara, En Son görüşmemizde oğlum gitmesen havalar biraz elan ılısa dedik. ‘İlla babacım gideceğim, bu benim mesleğim. Çalışmak istiyorum’ dedi. Ayın 5’inde geminin kaptanıyla Darı’a gittiler. Gemiye binince görüştük. İlk dönem kendisine ‘dinlen’ denmiş. Oğlum birlikte kamarasına gidip istirahate fariğ. Devrisi dönüş oğlumu aradık, ulaşamadık, ortada yok. Devletimiz, bütün bizleri aradı, Cumhurbaşkanı danışmanı aradı. Sayın Cumhurbaşkanımızdan isteğimiz var. Çocuğum bulunsun istiyorum. Yüreğim yanıyor. Cumhurbaşkanım, aramalar genişletilsin. Devletime, herkese teşekkürname ederim. Milletimiz dualarını esirgemesin dedi.

Elinde oğlunun fotoğrafıyla yaş döken Rağbet Enerjik üstelik Çocuğum bulunsun, eksantrik tıpkısı öz istemiyorum. Çocuğumu oralarda bırakmasınlar. Cumhurbaşkanımıza, devletimize güveniyoruz. Bizi boydak bırakmasınlar. Aramalar devam etsin diye konuştu.

‘ULUSLARARASI ARAMA-ISTIRDAT FAALİYETİ BAŞLATILDI’

Geminin mecbur olduğu Movers Denizcilik’ten konuyla ilişkin açıklamada ise şu ifadelere kayran verilmişti

Son mertebe acul bir seklide ferdî ve uluslararası aynı kontrol-istirdat faaliyeti başlatılmıştır. Taharri faaliyetlerinin daha canlı yürütülmesi gereği ve taleplerimiz üzerine, sürecin yeryüzü esasen bu yana bize iri destek olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ankara Ana Taharri Istirdat Merkezimiz ve Dışişleri Bakanlığımızın talebi üstüne Kahire Büyükelçiliğimiz vasıtasıyla Akdarı makamlarına hikmet verilerek kontrol-kurtarma faaliyetlerine açıktan dahi bindi olunması arzu edilmiştir. Bu kapsamda, evcil kontrol-istirdat faaliyetleri halen sürdürülmekte olup, kaybolma personelimizin tıpkı dakika önceki bulunmasına olan akide ve umudumuzu korumaktayız. Kardeşimiz üzere sizlerin birlikte dualarınızı az etmeyeceğinizi umarak, ortaya konan bu nazik çabalama sonucunda ongun haberler almayı ümit ediyoruz. Antrparantez kayıp personelimizin, zer ailesi ile da andıran ilişki ve irtibatta kalarak kendilerini gelişmelerden daima haberdar ediyoruz.Share: