Meteoroloji’den İstanbul ve Ankara dahil 17 ile zerrin kodlu ikaz! Şırakkadak hâkim ve su baskınları amacıyla tedbirli olunması istendi

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü’nden mevrut akıbet gelgel raporlarına göre ferda günün ilk saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde görülecek sağanak ve asuman curcunalı sağanağın, Marmara’nın güney ve doğusunda İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale’nin doğusunda, Mağrip Karadeniz’üstelik Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’dahi, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın yıldız ve batı ilçelerinde espaslı ve evcil yerine sağlam yağış bekleniyor.

İSTANBUL DAHİL 17 İLE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 17 il üzere sarı kodlu uyartı verildi. Bu iller ortada Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce vadi alıyor.

BAŞAT VE AKARSU BASKINI UYARISI

Hava Bilgisi’den yapılan açıklamada “Yağışların; Marmara’nın kuzey ve doğusu, Mağrip Karadeniz (Sinop dış), Çanakkale’nin iç kesimleri, Eskişehir çevreleri ile Ankara ve Çankırı’nın yıldız ve garp kesimlerinde düzlük düz kuvvetli olması beklendiğinden yeğin, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara cebin müdebbir ve titiz olunması gerekmektedir” denildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği bile sosyal iletişim araçları hesabından ihtar mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Meteoroloji’ye göre; yarın ilk saatlerden itibaren İstanbul’dahi bora ve gök gürültülü sağanak yağışların; espaslı ve domestik namına akva olması bekleniyor. Şakkadak baskin ve akarsu baskınına karşı dikkatli ve müdebbir olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Öte yandan Umum Müdürlük, gelgel sıcaklığında balaban bire bir değişiklik olmayacağını üstelik açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde mağrip ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra ölçülü kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Soluk, havada “gizil nâr durumu”na bel ediyor. Oranlama edilen meteorolojik fenomen sıra dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale konusunda tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: