Meslek lisesi öğrencileri günde bin 100 savuşturmak üretiyor

Patika lisesi öğrencileri günde bin 100 paketlemek üretiyor

Afyonkarahisar’bile meslek lisesi öğrencileri okulda savuşturmak üretiyor

Eğitimden üretime

AFYONKARAHİSAR Afyonkarahisar Yusuf Özer Mesleki ve Ustalık Küçük Asya Lisesi ‘Besin Teknolojileri’ dersi çerçevesinde okulda savuşturmak üreterek kamu kuruluşlarına satan öğrenciler, yaptıkları üretimle hem öğrendikleri bilgileri pratiğe dönüştürüyor hem bile döner sermayeye ulama sağlıyor.

Afyonkarahisar Yusuf Özer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gıda Teknolojileri bölümü öğrencileri, müfredatları çerçevesinde okulda atlatmak üretimi yapıyor. Kılgılı yerine aldatmak yapımını öğrenme fırsatı yakalayan öğrenciler, hem teorik bilgilerini pratikle birleştirerek takviye imkanı buluyor hem da ekmeklerin satışından elde edilen gelirle okulun döner kebap sermayesine sermayesine yardım sağlıyor. Büyük bire bir ilgi ve inceden inceye üretim eden öğrenciler, önce namına un ve suyu karıştırıp hamura şekil veriyor. Fermente odasında mayalanan hamurlar daha sonradan ise fırına veriliyor. Son aşamada ise fırından çıkarılıp soğutulan ekmekler, paketlenerek dağıtıma amade hale getiriliyor.

“Kapasitemiz 10 bin aldatmak”

Azık Teknolojisi Düzlük Şefi Asiye Özver, “81 ilde 100 Entegre Fırın Projesi” çerçevesinde öğrencilerin hayata hazırlandığını söyleyerek şöyle konuştu: “81 İlde 100 Bütünleşmiş Fırın Projesi çerçevesinde faaliyete başlayan Afyonkarahisar’de ilk ve bir tane ekol biziz. Temmuz ayında hazırlıklarımız başladı. Şu anda üretime da başladık. Mikro ve pansiyonlara siparişlere göre atlatmak üretiyoruz. Günlük bin 100 paketlemek üretiyoruz ama kapasitemiz 10 bin paketlemek. Daha kullanılmamış olduğumuz amacıyla tam havale düzeyine ulaşamadık. Bu uygulama öğrencilerimiz üzere çok gür oldu. bire bir enerjik uygulayarak savuşturmak yapacaklar, hayata mücehhez olacaklar.”

“Piyasaya vasıflı bilgili eleman kendisine katılabiliyorlar”

Okul Müdür Yardımcısı Levent Önal ise öğrencilerin bu proje ile hem donanım kazandıklarını hem üstelik maddesel sağlık elde ika imkanına erbap olduklarını söyledi. Önal, “Tesisimiz Milli Terbiye Bakanlığı’nın 81 ile 100 fırın sistemi kurulması üzere kurulan benzeri tümce. İlk etapta Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’mıza tutkun kurumların aldatmak ihtiyacını giderip elan bilahare yekpare kamu çalım ve kuruluşlarla alay malay hususi sektörün da savmak ihtiyacını karşılıyoruz. döner kebap çerçevesinde yapılan çalışmalarda öğrencilerimi bile besin teknolojisi alanında almış oldukları eğitimleri pratiğe dönüştürerek hem çığır alanında yetik oluyorlar çıkışlı olduktan sonra da piyasaya nitelenmiş olgun eleman kendisine katılabiliyorlar. döner kebap üzere yapmış oldukları çalışmalardan kıran de inşallah mektepli payı adı altında aynı tutar dirimsel bile sağlayacaklardır” dedi.

Share: