Meralarda efsanevi refahı artıyor

Meralarda hayvan refahı artıyor

Adana Tufanbeyli’da 5 merada yapımı tamamlanan gölgeliklerin açılışı yapılarak büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kullanımına sunuldu

ADANA Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta ahretlik açısından nazik öneme erbap olan meralarda yapılan yatırımlarla efsanevi refahı artıyor. Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde Rustik Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi kapsamında 5 ayrımlı merada yapımı tamamlanan efsanevi gölgelikleri açılışı yapılarak kocabaş ve küçükbaş hayvanların kullanımına sunuldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Sondaj ve Projeler Ofis Başkanlığı vasıtasıyla, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu eklenmiş finansmanı ve Konfedere Milel Kalkınma Programı hareket birliğinde gerçekleştirilen Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi aralarında Adana’nın da meydan aldığı 6 ilde uygulanmaya ve kırsaldaki sorunların çözümüne yardım sağlamaya devam ediyor. Adana’nın Tufanbeyli, Pozantı, Saimbeyli, Feke ve Kozan ilçelerinde rakımı 600 metreden faziletkâr alanlarda muteber proje ile son adına Tufanbeyli ilçesinde 5 meraya hayvanların otlama sonrası dinlenirken kullanacağı sayeban yapıldı. Gücük ayrımsız müddet geçmiş meralara hayvanların su ihtiyacını karşılarken kullanacağı sıvat dağıtımı yapılmasının arkası sıra gölgeliklerin dahi hizmete sunulmasıyla meraların sorunları dağılmış, hayvanların et ve benzin verimine katkı sağlayıcı “refahları” üstelik kalık oldu.

Tufanbeyli ilçesi Pınarlar Mahallesinde yapılan 100 metrekare hayvan gölgeliğinin açılışına Adana İl Ekincilik ve Orman Müdürü Muhammet Ulvi Tekin’in birlikte Adana Milletvekilleri Abdullah Akla Yatkın, Mehmet Şükrü Erdinç, Tufanbeyli Belediye Başkanı Remzi Ergü, muhtarlar ve üreticiler katıldı. Üreticilerin sorunlarını, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan beklentilerini dinleyen İl Müdürü Uğurlu ve milletvekilleri önümüzdeki süreçte mera ıslahına müteveccih çalışmalara öncelik verilmesi kararı aldı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Muhammet Yüce Uğurlu, gölgelik açılışı yapılan Pınarlar Mahallesi’nin 600 dekar merası bulunduğunu ve 300 adet kocabaş hayvana eş olduğunu belirterek, “Meralarımızda hem IFAD hem birlikte bakanlığımızın projeleri ile sıvat dağıtımı, gölgelik yapımını gerçekleştirdik. Köyün iki parçadan oluşan merası var. Amacımız sayeban ve sıvatın haricinde meranın ıslahat edilmesi, gübreleme ve sentetik otlak sistemi ile meranın henüz ongun arkaç getirilmesi. Bu meraya ikinci ayrımsız gölgelik daha yapacağız. IFAD projeleri kapsamında Tufanbeyli’bile meralara 5 sayeban yaptık ve 55 sıvat yerleştirdik. Bakanlığımızın projeleri ile da meralarımızı otlandırıyoruz. Böylecene hayvancılıkta yem maliyetlerinin düşürülmesi sağlanmaktadır. Tufanbeyli ilçesinde nezaret namına arık fasulye, nohut, yem bitkisi tohumları, sonuç fidanları dağıtımı kabilinden projelerimiz var. Şimdiye büyüklüğünde bu rustik bölgede projelerimizi başarı ile tamamladık” dedi.

Hayvanların otlanma sonrası köye gitmeden daha ongun bir ortamda dinlenmelerini sağlayacak olan pergola programa katılan protokolün kurdeleyi kesmesi ile açıldı.Share: