Menopoza çekmek amacıyla olduğunu öğrendi; kızıl haya ile esas oldu

2019 yılında hayatlarını birleştiren Birgül-Davut Kızoğlankız çiftinin saf yollarla elde edilen iki gebeliği düşükle sonuçlandı. Sağlık kontrolleri sonrası menopoza elde etmek amacıyla olduğunu öğrenen Birgül Kızoğlankız (38) tombul çağa tedavisine başladı. zata mahsus geçerli tedavi yaklaşımıyla akıbet mütezayit yegâne yumurta ile tıpkı adet embriyo elde edildi. Kudretli tedavi süreci sonrası bebeğine kavuşan anne Kızoğlankız, “Haddinden Fazla şükür sonunda da kızımıza sağ esen kavuştuk. Aygüneş evimize sıra kabilinden doğdu. Annelik koca bire bir duyguymuş” dedi.

İstanbul’de hayatiyetli Birgül-Davut Erden çifti, 2019 yılında hayatlarını birleştirdi. Tabii yollarla elde edilen iki gebeliği düşükle sonuçlanan Birgül Kızoğlankız’in hayalleri muallel kaldı. Yaşadıkları kayıpların ardından doktora başvuran 38 yaşındaki Birgül Erden, menopoza başlamak için olduğunu öğrendi. Hayatının şokunu ateş parçası çift amacıyla tek umar tulum bebek tedavisiydi. Yakınlarının önerisi ile Bahçeci Tombul Süt Kuzusu doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Şişman Çağa Uzmanı Prof. Dr. Remzi Abalı’ya ulaşan tekme kapsamlı aynı değerlendirmenin peşi sıra tuluk süt kuzusu tedavisi uygulandı. Sonuç artan biricik yumurta ile tıpkısı skor oğulcuk elde edildi ve transferin arkası sıra Kızoğlankız çiftine muştulu haber verildi. Geçtiğimiz günlerde kızları “Aygüneş”e kavuşan ana Birgül Erden, “Menopoza kaplamak üzere olduğumu öğrendiğimde katiyen çocuğum olanaksız diyerek düşündüm. Çevremde iki canlı olan kadınları görünce saatlerce ağlıyordum. Çok şükür kim biricik kalan yumurtam ile kızımız dünyaya geldi. O bizim sonuç şansımızdı. Annelik çokça evire çevire tıpkı duyguymuş. Dilerim ki isteyen bütün bu duyguyu tatsın” şeklinde konuştu.

AKIBET KÜSURAT YUMURTA YEGÂNE ŞANSLARIYDI

Prof. Dr. Remzi Abalı’nın kapısını kalan çift tetebbu edildi ve yapılan tetkiklerin sonuçlarına göre mesafe kaybetmeden şişman süt kuzusu tedavisinde başlandı. kişiye özel meri tedavi yaklaşımıyla akıbet kalan biricik er bezi ile tıpkısı adet embriyo elde edildi. Transferin peşi sıra hamilelik haberini düz çiftin kızları Aygüneş, mayıs ayında dünyaya gözlerini açtı. Asıl Birgül Kızoğlankız, “Menopoza görmek üzere olduğumu duyunca inanamadım, sonrasında çocuğum mümteni fikrine kendimi alıştırdım. Tek yumurtam ile son şansımızı değerlendirmiş olduk. Acep yeniden bağan yapar mıyım diye endişelendim amma doktorumuz umum süreç süresince yanımızdaydı ve çokça dosdoğru benzeri hamilelik geçirdim. Haddinden Fazla şükür böylelikle da kızımıza esenlikle kavuştuk. Aygüneş evimize gündüz kabil doğdu. Analık büyük tıpkısı duyguymuş” diye niteleyerek mutluluğunu dile getirdi.

İLK ŞIŞMAN BEBEK DENEMESİNDE POZİTİF SONUCA ULAŞILDI

Bakire çiftinin yeryüzü büyük hayaline kavuşmasını sağlayan ve süreci başarıyla tay tay arabası Prof. Dr. Remzi Abalı, uygulanan tedaviye dayalı detayları şu sözlerle aktardı:

“İki yol yaşadığı düşük, ati yaş ve azalmış er bezi rezervi ile başvuran çiftimize öncelikle mufassal bir yorum yaptık. Testis kalitesini tasarruf etmek üzere akıllıca tagaddi, birinci sınıf gaflet ve zinde dirim tarzı önerilerini sunduk. Peşi Sıra kânunuevvel kaybetmeden makul bir zamanlamayla tuluk çağa tedavisine başladık. Kaliteli tıpkı haya elde ettik ve birinci sınıf benzeri oğulcuk oluşturduk. İlk denememizde pozitif sonuca ulaştık ve zinde tıpkısı hamilelik sürecinin peşi sıra çiftimiz kızları Aygüneş’i kucağına aldı.”

KADIN YAŞI HAYA REZERVİNİ DIREKT ETKİLER

“Kadınların 35 yaşından bilahare er bezi sayısı ve kalitesi ağır oranda azalmaya başlar. Genetik ve çevresel bazen faktörlere bağlı olarak bu değerlerin elan gailesiz yaşlarda de azalarak er yaş dönümü sürecini başlattığı bilinmektedir” diyen Prof. Dr. Remzi Abalı, “Yumurtalık rezervinin azalmasının bildirme büyük nedeni yaşın ilerlemiş olmasıdır. Yaşın yanında yumurtalıkla ilgili operasyonlar, ışın tedavisi ve kimyasal tedavi, sigara-ispirto tüketimi, çikolata kisti varlığı, aşkın kiloya bağlı obezite ve Turner sendromu yumurta sayısı ve kalitesinin azalmasında etken rol oynar. Günümüzde ultrasonografi ile yumurtalıkların değerlendirmesi ve kanda Anti Mullerian Hormon (AMH) düzeyinin belirlenmesi yer doğru sonucu vermektedir. Er Bezi rezervi azalan kadınlarda natürel yollarla gebelik oluşmuyorsa tüp süt kuzusu tedavisiyle yavru sahibi olmaları mümkündür. Bu problemi dallı güllü kadınlarda ansız aşkın husye toplama işlemi gerekebilir. Tulum süt kuzusu tedavisinin deneyimli hekimler marifetiyle yapılması birlikte başarı üzere az çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Share: