MEMLUK Dışişleri Bakanı Blinken’in Taşkent temasları

ÇAKER Dışişleri Bakanı Antony Blinken, C5+1 Forumu kapsamında geldiği Kazakistan’dan Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te geçerek dal düzey temaslarda bulundu. Blinken’i Özbekistanlı mevkidaşı Bakhtiyor Saidov evvel havalimanında karşıladı.

Özbekistan Dışişleri Bakanı Bakhtiyor Saidov, Blinken’in Özbekistan ziyareti ve görüşmelerle ilişkin ‘çok verimli’ geçtiğini belirterek “İş ilişkileri için daha bereketli medar umum, Özbekistan’da sığa ihya ve Orta Asya’da bölgesel güvenliği güçlendirme çabaları üstüne anlaştık. ÇAKER Hükümetinin Özbekistan Cumhurbaşkanının ıslahat gündemine bitmeme eden ve eksiksiz desteğini takdir ediyoruz” dedi.

ESIR Dışişleri Bakanı Blinken ise Taşkent temaslarıyla ilişik “Özbekistan’ın tarihi ve kültürünün güzelce ayrımsız örneği olan Taşkent’teki Khast-Imam’ı (Külliye) bugün ülfet etmekten haysiyet duydum. BENDE değişimler, eğitimler ve koruma ödülleri birlikte karışma tevessül etmek için ölçü biçilmez Kültürel Mirasının korunması konusunda Özbekistan Hükümeti ile paydaşlık yapmaktan gelgel duymaktadır” ifadelerini kullandı.

Share: