Mehmetçiğin bomba atarı Azerbaycan uğrunda

Düzenlilik güçlerinin bomba atar ihtiyacının karşılanması amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı aracılığıyla planlı ihaleye katılan Konya’daki tıpkı cebe firmasının ürettiği bomba atar, Azerbaycan ordusunun kullanımına sunulacak.

Beyşehir ilçesi Huğlu Mahallesi’nde faaliyetini sürdüren şirket, özgün dizayn ve deli dolu menziliyle dikkati çeken domestik bomba atarın ihracatına hazırlanıyor.

Dipçik aksamı takılarak biricik başına bile kullanılabilen, 40 milimetrelik mühimmatı ateşleyen bomba atar, patırtılı, doğal gaz fişeği ve tahribatlı cephane kullanımına akıllıca geliştirilen cebe TSK’nın envanterine kazandırıldı.

Hızlı ve dengeli şiar kabul etme, etkili menzili, 5 bin atışlık etraflı ömürlü namlusu, daim taşımaya akıllıca hafif ve özgün tasarımıyla muadillerinden ayrılan domestik bomba atarlar, Mehmetçiğin balaban cebe gücü oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığının açtığı ihale kapsamında üretilen ve ağırlaştırılmış kalifikasyon testini başarıyla geçen bomba atarlar, dost ve ahi ülkelerin dahi dikkatini çekiyor.

Mehmetçiğin eke zırh gücü oldu

Firma sahibi Yakınlarında Akdaş, AA muhabirine, firmanın defans sanayisine yönelik projelerde kayran aldığını söyledi.

TSK’nın envanterindeki firmanın üretimi AK40-GL bomba atarın 10 bin adetle sahada canlı kullanıldığını belirten Akdaş, dünyadaki muadillerine göre ibdai mühendislik ürünü silahların çok sayıda öne sâdır özelliği olduğunu dile getirdi.

“20’den çok ülkeden temenni var”

Akdaş, gayrı bomba atarların bin atım ömürlü olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda Azerbaycan ile da görüşüyoruz. Bomba atarın altılı ganyan tamburalısı için dilek var. Bu silaha 20’den fazla ülkeden irade var. Milli Savunma Bakanlığımız uygun görürse o ülkelere veriyoruz. Yani seçme önüne gelen elimizden silah alamaz. Türkiye’nin arkadaş ve cömert ülkelerine gönderebiliyoruz. Evleviyet, Türk Silahlı Kuvvetleri. Daha bilahare imkan varsa dost ve cömert ülkelere verebiliriz. Altılı Ganyan tamburalı modeli, düşük ve mutedil cevvaliyet mühimmat atabiliyor. Yani 400 ve 800 metre menzilli. Azerbaycan onu istiyor, görüşüyoruz.”

Silahta yaşanacak muhtemel arıza ve sakınma zerre sorununu aceleci ve canlı şekilde çözdüklerini anlatan Akdaş, bugüne kadar kullanımından hava kolluk kuvvetlerinin takdirini kazandıklarını kaydetti.Share: