Mehabet desteğiyle kurulan tesiste atılan orman ürünleri ekonomiye kazandırılıyor

Yozgat’ta aynı müteşebbis, Ekincilik ve Kırsal Kalkınmayı Tutma Kurumunun (TKDK) desteğiyle köyüne kurduğu pelet istihsal tesisinde orman atıklarını ekonomiye kazandırıyor.

Fransa’birlikte zinde ve daha önceki pelet üretim tesisinde çalışan Fatih Erdoğan, Çayıralan ilçesine merbut Yukarıyahyasaray köyünde eğleşme eden ve aksiyon arayan kardeşi Kazım Erdoğan’a köye pelet üretim tesisi kurması önerisinde bulundu.

Bu konuda araştırmalara başlayan Kazım Erdoğan, TKDK’nin destek verdiğini öğrenince proje hazırladı. TKDK’ye 2019’de sunduğu 1 milyon 200 bin lira bedelli projesi 2021 yılında onaylanan Erdoğan, devletten aldığı yüzdelik 65 armağan desteğiyle köyüne pelet üretim tesisi kurdu.

Tarım ve Orman Bakanlığı görevlilerinin ormanda yaptığı ağaç seyreltme ve budama çalışması sonrası kalan atıkları, aldıkları izinle toplamaya başlamaya başlayan Erdoğan, tesiste bu atıkları pelete dönüştürüyor.

Evli ve 3 yavru babası Kazım Erdoğan, AA muhabirine, aksiyon ararken ağabeyinden pelet istihsal tesisi önerisinin geldiğini söyledi.

Köylerinin orman köyü olduğuna değinen Erdoğan, “Ormanda antant yapılıyor ve artan atıklar oluyor. Biz orada küsurat atıkları ekonomiye kazandıralım istedik ve haddinden fazla makul ayrımsız karar vermişiz. O kadar balaban bir arzu var ki yayın yetiştiremiyoruz.” dedi.

“İç piyasaya çalışıyoruz”

Erdoğan, ormanda kesimden artan malzemeleri toplayıp öğüterek toz talaş haline getirdiklerini anlatarak, “Talaş, presleme bölümünde presleniyor. Günce kapasitemiz 2,5 ton. 5 dirilik çalışıyoruz, kapasiteyi artırmayı düşünüyoruz. O antlaşma 10 dirilik olacağız inşallah.” dedi.

Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Belçika’dan ürünlerine rica geldiğini dile getiren Erdoğan, “İç piyasaya çalışıyoruz. İç piyasaya bile yetiştiremiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kalorisi erdemli aynı mahrukat olan peletin yüzde 1 oranında külü olduğunu tamlayan Erdoğan, “Bütün oranı çokça birkaç olduğu üzere buğulu ve hastalar tercih ediyor. Kazançlı, yanması yalın kat. Saf mahrukat olduğu amacıyla her zararı namevcut. Titrem olarak 6 bin liradan satıyoruz.” şeklinde konuştu.

Fatih Erdoğan üstelik TKDK desteğiyle projeyi gerçekleştiren kardeşiyle çalım duyduğunu dile getirdi.

Köyde 4 kişiye istihdam sağlamasının eke olduğunu belirten Erdoğan, “İnşallah elan şişman tesisler kurulur. Köyümüzün, ormanımızın atıklarının ekonomiye kazandırılması çok pir.” dedi.

İşçilerden Fırat Akgül ise gurbete çıkmadan kişi köylerinde çalıştıkları için mutlu olduklarını söyledi.Share: