Mebus Arvas, CHP’li milletvekiline sert daha çok

DÜRÜST Fırka Van Saylav Abdulahat Arvas, CHP’li Milletvekilinin TBMM’bile Van için yaptığı konuşmasına kaba cevap verdi.

Konu ile ilişkin yazılmış izah işleyen DÜRÜST Tümen Van Milletvekili Abdulahat Arvas, “Van için en üst yorum yapacak olan CHP cenahından tıpkısı mebus beş altı gün ilk Van’ı diline dolayarak bed ifadelerle ilimizi, bizleri ve belediyelerimizi tasavvur alarak, Van’ı karalama cüreti göstermiştir. Muhatap adına görmediğimiz bu zatın konuşmasını kamuoyunda partimiz aleyhine kullanan tıpkısı tiniyete topluluk kimseler, bizimle ilgilendiren pusuya yatmış bilinen tetikçiler ve aşina aykırılık, para bulmuş mağribi gibi Van’ımızı viran gösteren ve aşikâre aşağılayan aynı müfteriyi içtimai medyada parlatmaya çalışmaktadır. Aynı değirmene akarsu haiz ve yıllardır gayri sağtöresel ilkelerle gazetecilik mesleğini kirleten bilindik bir kalemşörde beyhude ayrımsız yasaklama ile şahsımı temas zaman olduğu üzere bu konuda birlikte meram göstererek itibarsızlaştırmaya çalışmıştır. Toplum gözetiminde CHP ile tıpkısı safta vadi düz bu riyakar ve ayarsız şahsiyetlerle mücadelemiz bitmeme edecek, muktezi türel süreç başlatılacaktır. Bakım ve nişane siyaseti ile Van’ı inşa fail YANLIŞSIZ Öğür iktidarında bugüne büyüklüğünde 38 bilyon teklik envestisman yapılmış, eğitimden sağlığa, ulaşımdan iletişime, tarımdan hayvancılığa, enerjiden spora, çevreden konuta kadar birçok alanda eke kazanımlar sağlanmıştır. 2011 yılında meydana gelen depremlerden sonra Van’dahi adeta yıpranmamış şehirler kurulmuştur. Ağır Sıklet kış şartlarına karşın bir yıldan elan beş altı bir zamanda 25 bin 170 konut,139 iş merkezi,17 meslek, 33 cami, 9 aksata merkezi ve 3 bin 194 dam çabukça tamamlanarak vatandaşa konfirmasyon edilmiştir. Yapılan baraj ve göletlerle 320 bin dekar toprak sulamaya açılmış, çiftçimize hep 2 bilyon destek ödemesi yapılmıştır. 2002 yılında elden 36 km olan bölünmüş öğün uzunluğu yapılan 8,5 milyar lira yatırımla zaman 577 km olmuştur. Deprem sonrasında dönemin HDP Belediyesi tarafından yapılmayan içme suyu hattı, Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve DSİ’nin tarafından 50 kilometre mesafeden yıpranmamış su hattı çekilerek, şehir içi şebekeler yenilenerek çözgün ve Van’ın su sorunu 2025 yılına kadar giderilmiştir” dedi.

Milletvekili Arvas, “Hep bunlara peyrev kalan, sebep yapıyorsunuz edasıyla izleyen ve yapılanlara saye budamak isteyen CHP’nin İstanbul milletvekili, mecliste, SELIM Tümen milletvekillerini meskenet, Van ve Vanlıları herhangi bir şeyden mahrum göstererek, şehrimizde kere, su, hareketlilik olmadığını iddia ederek mesnetsiz, bağdaşmaz tıpkısı meşveret yapmıştır. CHP’li İstanbul Belediyesinin ve İstanbul’da diri milyonların sıkıntılarına âmâ, sağır, dilsiz kesilen İstanbul mebus, eline tutuşturulan kağıtla kandırılmış, sorunları abartarak Van’ın imajına kötülük vermiştir. Belli hayatında beş altı el Van’a gelmişliği olan, belki de açıktan beslek yöntemi ile kusurlu yönlendirilen saylav, tarzının gereği popülist davranarak Van namına kırıcı bil takanak oluşturmuştur. Birazcık olsun özden yapmak namına bunca dolma ve iftiranın yanında Van’ın biraz natürel güzelliğini, Van halkının misafirperverliğini anlatabilme erdemliliği gösterememiştir. Temenni ediyorum kim beslendiği kaynağın hangi kadar etki ve ağılı olduğunu ayırt etmesidir. Intihap bölgesi olan İstanbul’birlikte Haliç’in, Riva’nın kirliliğini görmeyen, Göçüm sorununa ağızsız kalan, gelişigüzel yağmurda, karda trafiği felç İstanbul’de vatandaşa kulağını tıkayan, yaşanan temas felakete iklim dışında sefa sürmekte iken yumurtamsı olan İmamoğlu’na tek lafı olmayan CHP Milletvekiline Van beş altı vücut iri gelmektedir. Birkaç yol konuk yerine geldiği kentimizi, ipe izbe gelmez iddialar ile mahrum ve kenef göstererek gaflete düşmüş, nazik şaibe etmiştir. Tamda helalleşmeyi konuştukları bu dönemde kadirşinas Van halkından özür dilemeli ve bizden helallik istemelidir.

Vesayetçi zihniyetin kurumsallaşmış tıntın CHP, milli şef döneminde başlayan ve bugüne büyüklüğünde süregelen Şark ve Cenup Maşrık Rum bölgelerine cebin ötekileştirici tutumu ve bundan mütevellit ortaya çıkan Kürt düşmanlığı zihinlerde hala tazedir. İlk kendisine yegâne partili dönemde inkar siyaseti işlenmiş, yeniden bu dönemde hazırlanan tıpkısı Kürt raporu ile bölge halkı namevcut sayılmıştır. İsmet İnönü’nün Başbakanlığında Şark Islahat Planı Kararnamesi ile CHP’nin Kürtlere yaklaşımı güvenlikçi politikalar etrafında şekillenmiştir. Kürtler başta tutmak için toplumun değişik kesimlerine bir nice incitici yaşatan, bölgesel kalkınmanın önüne küme calip, kentsel yoksulluğa ve yokluğa etmen olan tıpkı CHP, 2021 yılında benzeri açacak ile Şark Masası kurarak, bugün bölgeden görüş devşirmeye çalışmaktadır. Rum tabiri ile gün doğusu kurnazlığı yapmaktadır. Kısaca yüz yıl sonradan bölgeyi hatırlayanlar, berduş politikalarla tatlıca görünmeye çalışmaktadır. Van’ı mahrum ve meskenet göstererek, canlı aynı terörle savaşım sonrası şehrimizde oluşan havayı zehirlemeye, huzurumuzu kaçırmaya çalışmaktadır. Son yıllarda hususi sektörün ağırbaşlı kâm gösterdiği ilimizde yatırımlara engel olmaya çalışmaktadır. Günlük 3-4 bin turistin geldiği ilimiz turizmini baltalamaya çalışmaktadır. Manipülatif meşveret ve alacak operasyonu ile Van’ı kargaşalık etmeye çalışmaktadır. Bugüne büyüklüğünde süregelen hep vesayet odaklarını ortadan kaldıran DÜRÜST Parti’yi fehamet değil, millet kurmuştur. 20 yılı aşkındır bakım ve yayın siyaseti ile üreten partimizin hamurunu ulus yoğurmuş, kumaşını budun dokumuştur. CHP ve figüranlarının millet ile aramıza girmesine katiyen cevaz etmeyeceğiz. Siyaseten yakınlık haline getirdikleri bütün iftiralarına cevap vereceğiz” ifadelerine kayran verdi.

Mebus Arvas, CHP milletvekilinin iddialarına bir tane yegâne karşılık verdi.

İddia 1: “Van’da deniz var. Sebep ego bahir olduğunu bilmiyorum, öğrenene büyüklüğünde kirlettiler diyor”

Yanıt: “3 bin 713 kilometrekarelik mesaha ile Türkiye’nin sunu büyük gölü olan Van Denizini gelecek nesillere daha saf tasarruf etmek amacıyla çok büyük yatırımlar yapılmıştır. 180 milyon TL maliyetle Van İleri Biyolojik Arıtma Tesisi tamamlandı. 200 bin metreküp atık suyu temizleme kapasitesine eş çağcıl organizasyon 24 saat layenkati çalışmaktadır. Bulunan tasfiye tesisleri yenilenerek, kirlilik kaynaklarından biri olan Van Gölü kıyısındaki ahırların hacısı hocası yıkılmıştır.

Van Gölü Himaye Eylem Planı ve Aplikasyon Programı açıklandı. Van Gölü ve Çevresi Doğal Sit-Sürdürülebilir Himaye ve Kontrollü Yararlanma alanı adına tescillendi. Van Gölüne akan atık sudan oluşan ense çamur temizliği ilk kez yapılmaya başlandı. 100 hisse senedi makinasıyla korkulu benzeri şeklide devam eden çalışmalarda, bugüne kadar 500 bin metreküp art çamuru çıkarılmıştır. Göl çevresinde semavi bayraklı plajlar hizmete açıldı. Yapılan çalışmalarla bunların sayısı henüz de artacaktır. Van’a bu kadar ecnebi birinin Van’ı böyle sorumsuzca diline dolaması çokça düşündürücüdür. Öz seçim bölgesine yararsız ve atıl benzeri milletvekilinin, Van’ı karalaması, Van halkını çirkin olarak nitelemesi peş niyetli aynı yaklaşım olup, siyasal ahlaktan yoksundur.”

İddia 2: “İmar sorunu var diyor”

Cevap: “Van faal ayrımsız şehir olup daim barhana almakta ve büyümektedir. Can artışını ana alarak ve şehir planı dahilinde munfasıl kentleşmeyi geciktirmek ve ihtiyaca karşılık isnat etmek amacıyla 13 ilçemizde imar revizyon çalışmaları bitmeme etmektedir. İpekyolu ilçesi Cevdetpaşa Mahallesi, Edremit ilçesi Şabaniye mahallesi ve Tuşba ilçesi Abdurrahmangazi mahallesini havi tahminî 700 hektarlık alanda yeni yaşam bölgeleri, tecim, toplumsal ve kültürel alanlar oluşturulmuştur. Tuşba ilçesinde tembel durumda kalık 2 bin 800 hektarlık alanda turizm odaklı sahil bandı çalışması yapılarak, Ege ve Akdeniz’i aratmayacak tıpkı kıyı şeridi planlanmıştır. Yeniden Tuşba ilçesinin gelişime yalınlık sunma şanlı bölgelerinden biri olan Kalecik bölgesinde tecim, ev ve içtimai donatıları ile bakir bire bir hat altyapısı düşünmek amacıyla tahminî 1150 hektarlık alanda revizyon nazım ümran planı çalışması devam etmektedir. Bugüne kadar Van kentinde inkılap projesi çerçevesinde tıpkı ilk gerçekleştirilerek Van halkının yararlanacağı, kentin çehresi muhavvil ve bölgenin katıksız güzelliği kullanılarak yıpranmamış bölük, toplumsal donatı alanları oluşturacak Edremit İlçesi, Eskicami ve Yenicami Mahallelerinde nazik çoğunluğu hazine mülkiyetine ilişik kestirmece 400 hektarlık alanda Edremit Kentsel Transformasyon ve Iş Alanı belirlenmiştir. Bu Proje 14.09.2022 güneş ve 6045 mahdut Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Kentsel Inkılap ve Gelişim Proje Alanı kendisine Resmi Gazete’da yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.”

İddia 3: “Kasaba yolu sorunu var diyor”

Cevap: ” İmar çalışması ve türel nedenlere tıkanan Van Belde Yolunun ihalesi yaklaşık 600 milyon TL kabil tıpkısı maliyetle yapılarak çalışmalara başlanıldı. Van’ın erişim problemini şişman ölçüde rahatlatacak çevreyolu Edremit kaymakamlık sınırları içinden başlamakta olup, İpekyolu çevresinden bitmeme etmekte, Tuşba ilçesinde Erciş yoluna bağlanmaktadır. Birçok angajman yolu, alt ve art geçitin olduğu devasa projenin 2023 yılında hizmete açılması hedeflenmektedir. “

İddia 4: “İşsizlik çokça efdal diyor”

Karşılık: “İlimizde ve bölgemizde genç zat oranı ve başıboşluk yüksektir. İstanbul Milletvekilinin sömürme ettiği bu konunun nedeni CHP ve yıldırı örgütüdür. On senelerce bölgenin kalkınmasına mani olacak politikalar uygulayan anlayış ile, yıllardır silahlı eylemler ile bölgemizde envestisman ortamını baltalama fail, hareket insanlarından haraç alan, gelişim makinalarını yakan hesap, bu günkü site yoksulluğunun, kafasız kalmışlığın, işsizliğin yer iri sorumlularıdır. Bakir istihdam alanları kurmak üzere elden bu çağ süresince hayata geçirdiğimiz Nesiç ve Amade Giysi Tevhit Uran Bölgesinde 35, Erciş Organize Endüstri Bölgesinde 27 üretimlik tamamlanma aşamasında, Gevaş Oluşum Fabrikası ve Atölyesi, Gürpınar Tekstil Fabrikası, Çaldıran Tekstil Fabrikası hareketli çalışmakta olup, Muradiye Nesiç Fabrikası son aşamadadır. Kavgacı ve Saray’birlikte tamamlanan Başkale, Bahçesaray’de yapımı devam fail sanayi siteleri, Erciş’te yapım aşamasında olan Van Jeotermal Seracılık Kombinasyon Sanayi Bölgesi, tenkis aşamasında olan Van Gölü Ilımlı Ölçekli Sanayi Sitesi, Mermerciler Sanayi Sitesi ve Marangozlar ve Mobilyacıların içre bulunduğu Tuşba Sıradan Endüstri Sitesi ile gençlerimize yeni hareket ve AŞ imkanları sunacağız.”

İddia 5: “Uçak seferi sayısı 7-8 olduğunu ve güçlükle kaldığını söylüyor”

Cevap: “Van’dan günlük THY eliyle İstanbul bakir havaalanına 4, Sabiha Gökçen havaalanına 2, Ankara Esenboğa havaalanına 3 yol yapılmakta olup mecmu dokuz sefer gerçekleşmektedir. Bunun beraberinde Sun Ekspres ile İzmir 1, Antalya 1 tevessül etmek üzere mecmu iki kere yapılmaktadır. Bire Bir şekilde Pegasus havayollarının İstanbul’a 1, Adana’ya 1 koyulmak için toplam uçuşu mevcuttur. söz konusu üç albeni yolu şirketinin el sayılarının toplamı 14 olup hep kâffesi kabil bu iddiası da asılsızdır”.

İddia 6: “Taşınamadığı için ayrıntılar okula gidemiyor diyor”

Yanıt: Taşımalı eğitimde mecmu 54 bin 300 öğrenci faydalanmaktadır. 2000 noktadan 680 forma okula öğrenciler 4800 araçla taşınmaktadır. Hemen bu yetişek tedrisat dönemi için taşmaya 341 milyon ödeme yapılacaktır. 47 bin 300 öğrenciye gün ortası yemeği ücretsiz verilmektedir. Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğü aksiyon birliğinde ölçülü Istikşaf Van Projesi’nde 13 ilçede 60 bin mektepli 130 kurs ve 4 bin öğretmen bulunuyor. söz konusu projede bilcümle materyaller ücretsiz dağıtılıyor. Proje ile hedeflenen Van’ın akademik başarısını 5 yıl içre muhteşem ölçüde yükseltmektir. Hep bunlarla gelişigüzel bakir yapılacak 62 okul ve 1042 derslikle, düet yetişek minimuma indirilmesi planlanmaktadır.”

İddia 7: “Kapıköy çizgi kapısı 08: 00-18: 00 arası çalışıyor. Sebep sabaha kadar çalışmıyor”

Yanıt: “Kapıköy Gümrük Kapısı YANLIŞSIZ Fırka döneminde 112 milyon TL’ye modernize edildi. 70 bin metrekare alanda nesir edilen x-ray çevirgeç tarama sistemi, yolcu salonu ve içtimai donatıları ile Van’a yakışır modern bir çizi kapısı haline geldi. Kısaca 100 lojmanın bulunduğu kampüste gümrük personelimizin 24 saat çalıma problemi bulunmamakta olup, İran yoluyla kaynaklı sıkıntı bulunmakta ve çözülmesi hususunda görüşmeler bitmeme etmektedir”.

İddia 8: “İran Konsolosluğu hastalık Erzurum’de açıldı diyor”

Cevap: “175 sene önceki 31 Mayıs 1847 tarihinde Odalık Abdulmecid ve Muhammed Şah vasıtasıyla imzalanmış 2. Erzurum Anlaşması ile Erzurum’dahi İran Konsolosluğu açılmıştır. Serencam yıllarda Kapıköy Çizi Kapısı’nın aktifleşmesi ve antre sorti yoğunluğunun artması kabil nedenlerle İran Konsolosluğunun Van’a da açılması yönünde tafsilatlı zamandır elbette talebimiz var. Ancak ilişkiler Viyana sözleşmesi ile düzenlenmiş, devletler hukukuna bakarak mütekabiliyet esasına göre yapılmaktadır. Kaldı ki Sayın Cumhurbaşkanımız ve Hükümetlerimizin uyguladığı deli dolu ve etkili dış siyasa sonucu vatandaşlarımız ara sınav almadan vakit kaybetmeden pasaportla İran’a methal yapabilmektedir.”

İddia 9: “Van’bile stat sebep namevcut”

Cevap: “Van’birlikte 9 bin kapasiteli Atatürk Site Stadyumu var. Yaklaşık üç sene evvel büsbütün yenilenerek hizmete açıldı. Henüz iyisi için bizimde talebimiz elbette var. Fakat spor yatırımları üzerine Van hep zamanların genişlik çok yatırımını DÜRÜST Tümen Hükümetlerimiz döneminde almıştır. Bilcümle ilçelerimizde ihtiyaca ve nüfusa göre yatırımlar yapılmaktadır. İlimiz genelinde son dönemde kapalı yüzme havuzları, rafting parkuru, atletizm sahaları, sekilik, deneyimsizlik merkezi, çok gayeli spor salonları, basketbol sahaları ve onlarca halı yer yapılmıştır. Spor insana yapılan bir yatırımdır. Bu nedenle spor tesislerinin tabana yayılması, değme kesimin ulaşabileceği mesafede olması önemlidir. İlk yol uzak ilçelerimize yer ücra mahallelere spor tesisleri yapıyoruz”.

İddia 10: “Hayvancılık sonsuz kan kaybediyor diyor”

Yanıt: “Bu kadarına da pes dedirttirecek mesnetsiz, uyuşmaz kâffesi dalavere ve iftira olan bire bir konuşmanın neresini düzeltelim. Kanaat yara olunca, rezillikte netice oluyor. 2002 yılında 2 milyon 333 bin olan küçükbaş efsanevi varlığımız 2021 yılı itibariyle 3 milyon 384 bin olarak tahminî bire bir milyondan fazla artmıştır. 2002 yılında 146 bin olan Büyükbaş hayvan varlığı birlikte 20 bin artarak 2021 yılında 166 bin olmuştur. Ekincilik ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından başlatılan “Köyümde Süregelmek İçin Aynı Güruh Nedenim Var Projesi” Van Valimizin teşviki ile ciddi ilgi görmektedir. Van’bile murat 10 bin çiftçiye 1 milyon kucak vererek küçükbaş hayvan varlığını elan üstelik artırmaktır. Lokomotif kürsü yerine gördüğümüz tarım üstüne yaptığımız icraat neticesinde Van Zirai Araştırı Enstitüsü kurulmasına vesile olduk, Bitlis, Muş ve Hakkari illerine da hizmet verecek enstitü kararı resmi gazetede yayınlandı, meydan seçimi ile ilişkin çalışmalar bitmeme ediyor. Tarım arazilerinde verimin arttırılması üzere zirai sulamaya büyük ehemmiyet verilmektedir. Mevcut 4 sulama göletine arttırma yeni 19 sulama göleti henüz yapılacaktır”.

İddia 11: “Geda fukaranın zindelik sayaçları, sebep canlılık direklerine takılıyor, zenginin sebep çerçevesinde önünde, bu onursuzluktur diyor”

Yanıt: “Cıvıltı sayaçları konusu EPDK yoluyla alınan aynı karardır. Maksat sayaca müdahaleyi engellemek ve alarga okuma yapmaktır. Zorlama bire bir sosyolojik tatlılıkla bu konuyu zengin ile geda ayrımına yok etmek şişman ayrımsız fitnedir. Uygulama çerçevesinde müstakil yapılarda şayet enerji direkten alınıyorsa sayaç direğe, erke düzlük şeş yahut panodan alınıyorsa sayaç pano içine alınmaktadır.”

İddia 12: “Van’bile TOKİ sebep yapılmıyor. Bir Nice ilçede TOKİ namevcut diyor”

Yanıt: “2012 yılında 25 bin 170 göz,139 iş merkezi,17 meslek, 33 cami, 9 ahzüita merkezi ve 3 bin 194 ahır çabucacık tamamlanarak vatandaşa teyit edildi. 2019 yılında TOKİ’nin 100 bin göz projesi ile Erciş’te 400, Tuşba’üstelik 300 oluşmak üzere 700 basamak tamamlandı. 2022 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız marifetiyle duyurulan sosyal göz projesi çerçevesinde Van’a 3850 konut yapılması planlandı. TOKİ konutları arzu cem yöntemi ile ihtiyaca bakarak yapılıyor. Rica mevrut bütün ilçelerimizde hane yapılmaktadır.” – VAN

Share: