Martir torunları, dedeleriyle Haymana’da buluştu

Şehit torunları, dedeleriyle Haymana’da buluştu

ANKARA – İstanbul, Giresun ve Tirebolu’dan gelen yüzlerce Giresunlu, Sakarya Kayran Muharebesinde 42. Fahri Giresun Bayram komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve yanı sıra martir olan dedelerini kabri başında dualarla andı. Ülkenin ayrımlı yerlerinden gelen Giresunlular martir dedelerinin bulunduğu Tembel’da buluştu. Milli Mücadelede Sonuç Kermen olan Haymana şayet geçilseydi düşman orduları başkenti ele geçirecekti. Bu savaşta gönüllü namına alayında mevcut askerlerle Haymanaya gelen Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan gibi kahramanlar sebebiyle düşman saldırısı gabi püskürtüldü.

Şehit Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Şehitliğinde düzenlenen ihtifal programına, Tembel Kaymakamı Muhammed Yavuz, AK parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, milletvekilleri ve sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri ile Giresunlular ve Haymanalı vatandaşlar katıldı.

Naaşının yeri Doksan dört yıl bilahare tespit edilen Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan anısına geçtiğimiz sene açılan şehitlikte planlı programda önsezi kırcı anlar yaşandı. Yâd Programı yapılan tören düzeni konuşmalarının ardından şehitlerimiz için Kur’an-ı Semih Tilaveti, dualar ve faydalı yemeği ile akıbet buldu.

Daha sonradan protokolün Çaldağ Müzesi gezisi gerçekleşti. Müzede Sakarya Düzlük Muharebesini adeta yeniden hissettiren görüntüler bulunmakta. Çekişme döneminden artan mermiler ve silahların yanında farklı simülasyonlarla savaşın baştan canlandırıldığı görüntüler bulunan müze, Giresun’dan ve yurdun dört bir yanından gelen misafirler aracılığıyla izlendi.Share: