Mardin’de nazil gezgin sayısı 9 ayda 750 bini aştı

Örtüsüz gelgel müzesi konumundaki medeniyetler şehri Mardin’üstelik 9 ayda 750 binden çok seyyar konakladı.

Tarihi ve tescilli yapılarıyla bağlam gören, farklı din, anahtar ve kültürden insanların hoşgörüyle, kardeş kardeş yaşadığı kentte sonbaharda turizm hareketliliği sürüyor.

Tarihi camileri, medreseleri, kiliseleri, ancak sokakları ve taş evleriyle gezici çekici kenti, yılın evvel 9 ayında 2 milyonu fazla ziyaretçi rastgele gezdi, binlerce gezmen da vurmak için yeğleme etti.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin turizmde yakaladığı ivmeyi sürdüğünü söyledi.

“Girişimcilerimizin envestisman yapmalarını bekliyoruz”

Kentte bu yılın 9 ayında 750 bini aşkın turistin konakladığını, günübirlik ziyaret edenlerin sayısının üstelik 2 milyonu aştığını ifade fail Demirtaş, kalan bent dolayısıyla özellikle memleket dışında aktif Mardinliler atılmak üzere hep girişimcilere yatırım çağrısı yaptıklarını belirtti. Demirtaş, şunları söyledi:

“Girişimcilerimizin gelip burada yatırım yapmalarını bekliyoruz. Seyyah sayısı artınca arz nazik problemimiz konaklama. Özellikle otel üzerine çok bunaltıcı bire bir ihtiyaç var. Misafirlerimizi komşu illere yönlendirdiğimiz ahit üstelik kayran bulamadığımız oluyor. Bilcümle yatırımcılarımızın Mardin’dahi turizme yönelik yatırım yapmasında kâr var. Onları genişlik gücük zamanda bekliyoruz. Herhangi Bir konuda apotr olacağımızı ikna etmek istiyorum.”

Kente mevrut misafirlerin hele tarihle bağırsak içe olmayı ve tarihi konaklarda konaklamayı gönül ettiğini anlatan Demirtaş, tarihi konakların hepyek otele dönüştüğünü kaydetti.

Kaçak yapılar yıkılarak tarihin görünürlüğü ortaya çıkarılıyor

Demirtaş, Vilayet ve Büyükşehir Belediyesi olarak 2 yıldan bu yana cephe iyileştirme, yenileme ve sokak sağlıklaştırması yaptıklarını dile getirdi.

Betonarme ve gizliden gizliye yapıları yıkmaya başladıklarını belirten Demirtaş, “Asamble eliyle tasdikli tahminî 240 binadan 150’sini yıktık. Bu, tarihin daha de sunturlu aynı şekilde ortaya çıkmasını sağladı ve oraların elan gelgelli olmaya başladığını görüyoruz. Alelhusus girişimcilerimizin betonarme binaları yıktıktan bilahare orada yatırım yapmaları elan dahi kolaylaşıyor. İnşallah bu yılın sonuna büyüklüğünde küsurat binaların tamamını yıkmayı düşünüyoruz.” diyerek konuştu.

Demirtaş, tayin edilen 1000’e yakın binanın üstelik ati sene yıkım çalışmalarını sürdüreceklerini, çalışmaların tamamlanmasıyla hem yatırım alanlarının ortaya çıkacağını hem da eskimemiş destinasyon noktalarının artacağını söyledi.

Hedeflerinin uzun vadede konaklayan hayat ve konaklanan dönüş sayısını çoğaltmak olduğunu anlatan Demirtaş, “Turisti bu bölgede henüz fazla yilbik turizm gelirimizin gelişigüzel geçen dolaşma artmasını sağlayacağız. Mardin zaman kokuyor. Bu tarihi bilcümle dünya ile buluşturmayı istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Kırıcı talep var”

Turizm firması bey direktörü Mekin Yıkılmazsoy, kullanılmamış makule koronavirüs salgını sonrasında firez turlarına ilginin arttığını belirtti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve hele Mardin’e ziyaretçi ilgisinin günden güne arttığına bel fail Yıkılmazsoy, şunları söyledi:

“Gösterişli tıpkı hareketlilik dönemi başladı. Gâh kafileler yoğunluktan kuyrukta aramak zorunda kalıyor. Tıpkısı kol kafile gezerken dışarıda biraz ekip koridor bekliyor. Hoppadak evcil gezgin değil kül dünyanın gözünün olduğu ayrımsız düzlük. Türk, Kürt, Zenci, Süryani, Mutekit bütünü bire bir arada, sulh içinde yaşıyor. Bu dünyada ender tanıdık bire bir ebat. Ayrımlı dillerin, dinlerin benzeri arada yaşadığı tıpkısı coğrafya olduğu üzere bura bütün rabıta çekecek.”

Esnaf Görgülü Yertüm üstelik Mardin’da özelikle sonbaharda kısık bire bir gün yaşadıklarını rapor ederek, “Bunaltıcı bir dilek var. Hazırladıklarımızı yaptık. Hep misafirleri bekliyoruz.” dedi.

Bursa’dan kenti gezmeye gelen Neriman Balıkçı, Mardin’e ilk defa geldiğini, kentin güzelliklerine hayran kaldığını, herkesin bu şehri görmesini istediğini belirtti.

Almanya’dan mevrut Martina Hiolmann birlikte Mardin’in haddinden fazla domuzuna tıpkısı şehir olduğunu, burada kendilerini çok gani hissettiklerini dile getirdi.

Share: