Mardin Büyükşehir Belediyesine armağan edilen araçlar üzere izlence düzenlendi

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla Mardin Büyükşehir Belediyesine teberru edilen vesait için program düzenlendi.

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla ilçelerde kullanılmak için Mardin Büyükşehir Belediyesine armağan edilen 4 dinsiz atılmış toplama aracı, 1 arazöz ile Büyükşehir Belediyesinin zat günahsız kaynaklarıyla aldığı 2 cenaze nakil aracının bile hizmete alınması üzere program düzenlendi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi yerleşkesinde düzenlenen programa, Ilbay ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Mahmut Demirtaş, Genel Yazman Misyon Süzen, vali yardımcıları, kaymakamlar, ofis başkanları ve şehremaneti çalışanları katıldı.

Ilbay ve Komutan Vekili Mahmut Demirtaş, programda yaptığı konuşmada, kestirmece iki buçuk yıldan beridir sakır sakır demeden Mardin’e bakım etmenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

İlçe kaymakamlarıyla Mardin’in refah düzeyini artırarak henüz müstakbel nasıl taşıyabileceklerinin gayreti içerisinde olduklarını belirten Vali Demirtaş, ‘”Enfrastrüktür çalışmalarına haddinden fazla aheste anlamda ağırlık verdik. Zaman rustik kesimde tahminî 1600 kilometre civarında sathi şümul yaptık. Bire Bir zamanda 200 kilometreye mümasil ısıdam asfalt yaptık. İçme suyunda, kanalizasyonda, yağmur suyunda, ilçelerimizde ve rustik kesimde ağırbaşlı hizmetlerimiz oldu.” dedi.

Ilbay Demirtaş, Büyükşehir Belediyesinin kentte yapmış olduğu çalışmaları anlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘”Tıpkısı taraftan zirai faaliyetleri açısından bire bir ekincilik kenti olan Mardin’imizde, tarımı elbet destekleyebiliriz özellikle çiftçilerimizi şüphesiz destekleyebiliriz, bununla ilgili çokça ciddi gayretlerimiz oldu. Tıpkısı zamanda tıpkı turizm kenti olması nedeniyle, Artuklu’de silueti bozan yapıları biricik bir tane yıkıyoruz. Şu ana kadar 150 yapının yıkımını gerçekleştirdik. Artuklu, Midyat, Nusaybin, Kızıltepe, Dargeçit ve Derik ilçelerinde kestirmece 20 kilometre çıkmaz sağlıklaştırması çalışması yaptık. Orada kâin çarşılarımızın restorasyonunu bitirdik. Aut cephelerinde iyileştirmeler yaptık. Bunları bütün birlikte mütemadi çalışarak yaptık.”

Araçların doğru olması temennisinde bulunan Vali Demirtaş, ‘”Vatandaşlarımızın refahını arttıracak, hele belde duyarlılığına elan civar plana çıkaracak 4 çöp çokluk aracını ilçelere, benzeri arazözü de Kızıltepe’ye göndereceğiz, 2 cenaze taşıt ise Artuklu’bile kalacak. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Bu araçlar vatandaşlarımıza elan güzelce hizmet edecekler, çevreyi elan saf yapacaklar. Yeşili daha yeşil yapacağız. Tanrı’ın izniyle değişik bire bir Mardin bırakacağız.'” diyerek konuştu.

Ilbay Demirtaş, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

‘”Yer Esirgeme ve Kontrol Daire Başkanlığımız ile alay malay ayrımsız aydan beridir ağır sıklet anlamda kasaba düzenlemesi yapıyoruz. Fidanlarımızı dikiyoruz, çevremizi çokça iyicene tıpkısı şekilde yeşillendiriyoruz ve yeni alanlar açıyoruz. Alelhusus Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın ilimizde yaptığı 4 büyük kavim bahçesinin çalışmalarını çabukça sürdürüyoruz. Tıpkısı millet ormanı yapıyoruz. Cenabıhak baht ederse, bu ulus ormanı birlikte 2,3 ay içerisinde bitecek. Sultanköy’bile kâin şehir ormanını mesire alanına çevireceğiz. Ekincilik ve Orman Bakanlığı bu alanı bize tahsis etti. 270 dekarlık alanı mesire alanı yapıyoruz. geceli gündüzlü demeden oraya çok rahat aynı şekilde gidip çocuklarınız, anneleriniz ve babalarınız ile birlikte orada piknik yapacaksınız, çağ alacaksınız, yârenlik edeceksiniz. Bu yeşil alanlarla gelişigüzel tığ, 1500 dekarlık alanı Mardin’e kazandırmış olacağız. Yani, Mardin’i olduğundan çok henüz iyice, yeşil bir Mardin haline getireceğiz. Mardinlilere buraları teslim edeceğiz.”

Konuşmanın arkası sıra vesait bakım için ilçelere uğurlandı.

Share: