Malazgirt Zaferi’nin 951’inci sene dönümü kutlamaları başladı

MALAZGİRT Zaferi’nin 951’inci yıl dönümü kutlamaları Muş’un Malazgirt ilçesindeki ‘Malazgirt Meydan Savaşı Tarihi Milli Park’ alanında başladı.

Malazgirt Meydan Savaşı Tarihi Milli Park’ta planlı törene Muş Valisi İlker Gündüzöz, AK Tümen Saylav Mehmet Emniyetli Parıltı, Malazgirt Kaymakamı Alp Yaşar Demirer, tıpkısı zamanda Okçular Vakfı Başkanı Beyoğlu Şehremini Haydar Büyük Şans, Muş Şehremini Feyat Asya, Sisli Kaymakamı Mehmet İlidi, Malazgirt Şehremini Cengiz Kızıl, siyasal parti temsilcileri ve gurur amirleri katıldı. Törende mütekellim Okçular Vakfı Başkanı Nasip, 6 yıldır Malazgirt’e sebep gittiklerinin sorulduğunu belirterek, “Malazgirt’te toprağı dinleyemeye gidiyoruz. Malazgirt’te Odalık Alparslan’ın askerlerinin bize söyleyeceği var. Seçkin yıl Malazgirt’teyiz ve bundan sonra dahi burada olacağız. Çünkü yurt annemiz, vatan Küçük Asya’dur. İnsanın vatanla ilişkisi ana karnında başlar. Temel rahmi önceki vatanımızdır. Anne vatanımızdır, Anadolu annemizdir ve vatanımızdır. Buradan Malazgirt’ten Türkler, Kürtler, Araplar, Lazlar, Romanlar, Boşnaklar, Aleviler, Sünniler, eskimemiş fetihler yıpranmamış hedefler ve buradan sizlere 951 sene evvel buradan kutlu bire bir yürüyüşe başladılar. Bin yıldır bu topraklardayız ve binlerce sene daha buradayız geçmek üzere rastgele 26 Ağustos’ta burada toplanıyoruz ve toplanmaya da devam edeceğiz” dedi.

‘BURASI VATAN KOKUYOR, BURASI KÜÇÜK ASYA KOKUYOR’Malazgirt’in, bu vatanın bölünmeyeceğini ifade ettiğini tamlayan Talih, konuşmasına şöyle bitmeme etti: “Bura yurt kokuyor, burası Anadolu kokuyor, burası Rum’yu saranın o bildiğiniz mayalandığı yerdir. O bakımdan 26 Ağustos’ta her yıl Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Okçular Vakfı olarak tabii kim bu vatanın bir evladı kendisine, üzerimize hangi düşüyorsa onu yapacağız ve artık bütün birlikte gerçekleştireceğiz. Tığ diyoruz ki; şucu, bucu oralı, buralı, şuralı değil, biz bu toprakların çocuklarıyız. Malazgirtli ecdat bu topraklara birlik ve el birliği mayaladılar, irfan mayaladılar, bilgelik mayaladılar. Onun amacıyla birliğimiz ve beraberliğimizi vikaye edeceğiz. Hep birlikte Kutlu ayrımsız yürüyüşe devam edeceğiz. Var mıyız Malazgirt? Cuma Namazı haset bilcümle gelişigüzel burada Padişah Alparslan’ın askerleriyle salat kıldığı mekanda bilcümle gelişigüzel bugün televizyonlarda katıldığımız programlarda, hep Türkiye’yi çağırma ediyoruz. Çünkü buradan dünyaya söyleyeceklerimiz var. Değme 26 Ağustos bir angajman ikramıdır. Muhterem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın buradan bütün dünyaya vereceği mesajlar var. O bakımdan bütün hemşehrilerimizi, bütün milletimizi, heybetli zaferin kazanıldığı tarihin dönüm noktası olan Malazgirt ovasına Malazgirt’e davet ediyoruz. Burası sıradan ayrımsız düz değil, o bakımdan hepinizi eş, bacanak, akrabalarınıza bilgi salacağınız ayrımsız 26 Ağustos’ta benzeri heyecanı bütün alay malay yaşayacağız. Zaferleriniz mutlu olsun. Şehitlerimizin ruhları cıvıl cıvıl olsun. Odalık Muhammed torunları adına, Fatih Melik Mehmet Han’ın torunları adına, Şark’ın Canan Padişah’ı Selahattin Eyübi’nin torunları namına o gün burada olacağız. Cuma Namazı haset 26 Ağustos’ta buradan hep dünyaya biriz beraberiz bizi bölemeyeceksiniz mesajını bütün alay malay vereceğiz.”Muş Valisi İlker Gündüzöz birlikte 26 Ağustos törenlerinin çok henüz ümranlı olan tıpkı merasim alanında bulunmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.GÖSTERİLERE İLGİ BÜYÜK

Malazgirt Meydan Savaşı Tarihi Milli Parkta, 1071 yılında Padişah Alparslan Otağı’nın kurulduğu yerde etkinlikler bitmeme etti. Kutlamalar, elçi illerin anane ve göreneklerini tanıtıcı 16 tematik otağ, umum oyunları, Malazgirt Domestik Atlar koşusu, Süvari cirit oyunu gösterisi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Mesafelik Gecesi, değişik oyun alanları, mehterhane ve askı alayı gösterisiyle devam etti. Buzağı güzellik yarışması yapılan tebrik alanında kadınlar, kurulan stantlarda yaptıkları lokal yemekleri satarak bütçelerine gelir sağladı.Share: