Malatya ve Adana’da yıkılan ve hasar gören binaların olduğu bölgenin haritasını çıkardılar

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen Malatya ve Adana’bile, yıkılmış ve hasarlı yapıların olduğu bölgenin haritası çıkarıldı.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Ustalık Ulum Iz Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Fatih Adıgüzel, İskenderun Beceri Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Erdemli Kayaç, Fırat Üniversitesi Coğrafya Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Aşır Yüksel Kayaç, BEÜ talim görevlileri Aslı Deniz Adıgüzel ve Ahmet Akan Yıldız, TÜBİTAK’ın desteklediği “1002-C Saf Afat Odaklı Saha Çalışması Evgin Bindi Programı” kapsamında Adana ve Malatya’dahi depremde yıkılan ve hasar gören binaların olduğu bölgelerde iş yürüttü.

Yıkılan ve hasar gören binalarla ilgili Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Müdürlükleri ve belediyelerin verilerinden faydalanan akademisyenler, binaların koordinatlarını coğrafi vukuf sistemine girerek haritalar oluşturdu.

Akademisyenler, bu haritaları web ortamına aktararak TÜBİTAK’ın onayına sundu. Haritaların vadi aldığı genel ağ sitesi, TÜBİTAK’ın onaylamasının arkası sıra erişime açacak.

“Benzeri nevi şehrin röntgenini çekmiş olduk”

Dr. Öğr. Üyesi Adıgüzel, AA muhabirine, Kahramanmaraş merkezli yer sarsıntısı sonrası hazırladıkları projeyi TÜBİTAK’a sunduklarını ve güdük sürede kabul edildiğini söyledi.

Bunun üzerine Malatya’ya anbean meydan çalışmalarına başladıklarını anlatan Adıgüzel, şunları kaydetti:

“Yıkılan binaları kendimiz belirleme edebiliyoruz. Hasarlı binaları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlükleri ve belediye yetkilileri belirliyor. Biz dahi ekiplerin tespitlerini haritaya aktardık ve sonradan Adana’evet gittik. Orada da sahaya çıkıp yıkılan 12 binanın koordinatlarını girerek haritaya ekledik ve web ortamına yükledik. Bu haritalandırma ile haddizatında bir nevi şehrin röntgenini çekmiş olduk. Kağıt üzerinde şehirde nerelerde hasarın durumunu ve birçok binanın yıkıldığını görebiliriz amma harita üstünde kentin nerelerinde hasar çıktı, nereler çokça yıkılmış bunu tespit edebiliriz. Bu, sonraki çalışmalarda bize çok şanlı şeyler kazandıracak. Örneğin, jeolojik olarak mesnet özelliklerine, binanın faya uzaklığına göre şunlara karar verebiliyoruz. Zemini elem yerlere yapı yapılmış ya da destek gür, çatı malzemesi biberli diyebiliyoruz. Bunların tespitini harita üzerinden yapabiliyoruz. Bize gelecekle ait seans oluyor bu haritalar.”

Çalışmanın kesim hakkında henüz açık vukuf verdiğini tamlayan Adıgüzel, “Çalışmamızla depremin etkisini açık şekilde görebiliyoruz. Bu, bize engelleme edebilmede şişman bir atiklik sağlayabiliyor. Bunların yanı sıra elan hızlı olan aynı boyut var, o de peyk görüntüleridir. Yani sahaya gitmeden yıkılan binaları tayin etme özelliği. Yer Sarsıntısı öncesi ve sonrası uydu görüntüsüne bakarak akva ve yıkılan binaları tayin edebiliyoruz.” diye konuştu.

Share: