Mahallenin geçim kaynağı oldu, çamaşır kabilinden kışır kurutuyorlar

Adana’nın Kozan ilçesine sadık Eğlek Mahallesi’nde dalında küsurat süreduran limonları ekonomiye kazandıran mahalle sakinleri, bahçede 3 TL’ye düşen ürünün kabuklarını kurutup 18 TL’den satarak hem kendi hem birlikte büyüklük ekonomisine rüşvet sağlıyor.

Kozan’a sınırlanmış Eğlek Mahallesi’nde narenciye kabukları kurutularak ekonomiye kazandırılıyor. Bu yıl dalında 7 TL’den azrail bulan ve 3 TL’ye sakıt sulu zırtlak, portakal ve turunç ürünleri kabukları kurutularak kazançlı girdi sağlıyor. Dökük ve dalında mütezayit turunçgiller ürünlerini kurutan mahalle sakinleri 3 kamer süresince metanetli iş yaparken, imece usulü hazırlanan limon kabukları çamaşır gibi iplere asılarak teras ve damlarda kurutuyor. İlaç, aroma, boya ve emare sanayisinde geçer kabuklar, mahallenin antant kaynağı oldu. Mahalle sakinleri, Veli Bölgesi’ne yollanan kabuklar için ilçeye üretimlik kurutup daha fazla istihdam sağlanmasını istediklerini kaydetti.

10 yıldır emekli maaşına ekleme dirimlik namına sulu zırtlak kabuğu kuruttuklarını aktaran Nevzat Yaşar (68), “Ağaçta küsurat limonları soyuyoruz. Dalında 7 TL idi, kurusu 18 TL’den satılıyor. Çokça pres emeği çok. Bütün köy bu işi yapıyor. Dalında kalacağına ekonomiye kazandırılıyor” dedi.

Mahalle sakinlerinden Ahmet Yiğenoğlu bile Veli Bölgesi’nde sanayiciler tarafından çare, parfüm, aroma verici olarak kabukların alındığını kaydederek, bu ürünün işleneceği fabrikaların Akdeniz’e kurulmasını istediklerini anlatım etti.

Limonun 7 TL’den 3 TL’ye kadar düştüğünü nâkil Yiğenoğlu, “Kabuğunu soyuyoruz, seçme alanda kullanılıyor. Şu dakika kabuğu 18-20 TL arasından satılıyor. Narenciye bölgesindeyiz, bölgede fabrikası olsa daha evire çevire tamam. 1 tondan 100 kilogram cılız kabuk elde ediyoruz” diyerek konuştu.

Karı âdem kendisine etkin Atılganlık ve Emine Mallı çifti ise, kip bire bir faaliyet olduğuna değinerek yapılan işin cemi mahallenin eklenmiş geliri olduğunu kaydetti. – ADANA

Share: