Macaristan Başbakanı Orban: “Rusya-Ukrayna Savaşı’nın galibi kaçınan”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın 1’inci sene dönümünde yaptığı açıklamada, “Rusya-Ukrayna Savaşı’nın galibi kaçınan” dedi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın 1’inci yıldönümünde Macar medyasına açıklamalarda bulundu. Orban, savaşın amacını anlamanın tahakküm olduğunu çünkü tarafların farklı dönemlerde ayrımlı hedeflerden hezel ettiğini tabir etti. Açıklamasında 1 yıldır bitmeme fail savaşın hiçbir kazanını olmayacağını vurgulayan Orban, “Rusya kazanamaz çünkü tüm Batı dünyası, Ukrayna’nın arkasında duruyor. Tıpkı zamanda Rusya, nükleer tıpkısı kısık ve çekirdeksel vahim köşeye sıkıştırılamaz. Çünkü bu benzeri çekirdeksel savaşı tetikleyebilir. Ateşkese ve sulh görüşmelerine ihtiyacımız var” dedi. Birleşmiş Uluslar Umumi Kurulu’nun (BMGK) Ukrayna’daki savaşın sona ermesine ilgilendiren karar tasarısını değerlendiren Orban, “Dünyanın kavga hakkındaki görüşünü yansıtan bir hazar belgesi bahis konusu” açıklamasında bulundu.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreci ile ilgili de konuştu. İsveç ve Finlandiya’ya çağrıda kâin Orban, “İsveç ile Finlandiya, Budapeşte’den adaletli olmasını ve üyeliklerini onaylamasını istiyorsa kendileri dahi adaletli olup Macaristan için yalan bilgiler yaymayı bırakmalı” şeklinde konuştu. İsveç’in yıldırı örgütü mensuplarını koruyarak Türkiye’ye karşı çıktığını birlikte hatırlatan Orban, “Türkiye, fikirlerini önemsediğimiz tıpkısı müttefikimiz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Macaristan Parlamentosu’nun ati kamer için yayınladığı takvimde, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği üzere 6-9 Mart tarihlerinde oylama yapılacağı belirtilmişti. Üyelik teklifleri ile ilişkin görüşmenin önümüzdeki hafta yapılması planlanırken, Macar milletvekilleri, iki ülkenin NATO üyeliğini ayrı ayrı oylayacak. – BUDAPEŞTE

Share: