KYK borçlarının faizlerinin silinmesi uygulaması TBMM’de görüşülecek!

Türkiye Iri Millet Meclisi Genel Müesses, 3 maaş aranın ardından 1 Ekim’birlikte tehlikeli tıpkısı gündemle toplanacak. Meclise kamuoyu yoluyla de düşkünlük edilen 2023 yılı bütçe kanun teklifi 17 Ekim’e kadar ati. TBMM Başkanlığına sunulacak bütçe, geçmiş TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda peşi sıra Umumi Kurulda görüşülecek. Genel Kurulun önüne ati olan er bezi yasada tafsilatlı zamandır çözümü içiş mücahede harcanan EYT ve milyonlarca vatandaşı ilişkin KYK borçlarının faizlerinin silinmesi kabil konular düz alacak.

MİLYONLAR KYK FAİZLERİNİN SİLİNMESİNİ BEKLİYOR

Ak Parti Takım Başkan Vekili Mustafa Elitaş, testis yasa hakkındaki soruları yanıtlayarak kurulda görüşülecek olan torba yasanın içeriğinden bahsetti. Bu sene görüşülecek olan ve sunma haddinden fazla heyecan yaratan konulardan biri abur cubur el altında darülfünun okuyan ve çıkışlı olan milyonlarca genci ilgili KYK borçlarının faizleri. Alelhusus içtimai medyada faizlerin çokça faziletkâr olduğuna dayalı yapılan yorumlar sonrası harekete geçildi.

KANUNİ ARANJMAN İLE HAYATA GEÇİRİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan güdük müddet geçmiş yaptığı aynı konuşmasında global ekonomik sarsıntılardan belde artan hanay pahalılığı ve para şişkinliği karşısında gençlere yıpranmamış destekler de sağladıklarını anlatım ederek “Temmuz ayındaki Hükûmet Toplantımızda, cesaret idraksiz ödemelerinin her şişkinlik farkı yahut ürem uygulaması olmaksızın hoppadak alınan cesaret rakamı üzerinden yapılması kararını aldık. Bu uygulamadan hâlen güven mankafa ödemesi işleyen tamam gençlerimiz yararlanabilecek. Böylelikle emniyet mankafa ödemelerinde 26 milyar liradan fazla tıpkısı yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış olduk” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uygulamanın ekimde Türkiye Şişman Ulus Meclisi’nin faaliyetlerinin başlamasıyla yapılacak kanuni düzenlemeyle hayata geçeceğini söyledi. Erdoğan, Bu uygulamayla çıkışlı olup ferasetsiz ödemesi başlayacak 1 milyon 49 bin yüreklilik almış fakat elan çıkışlı olmamış 812 bin, düşüncesiz ödemesi vergi dairelerince izlem edilen 1 milyon 295 bin görünmek üzere, bütün 3 milyon 157 bin gencin öğrenim kredisi sorununu ortadan kaldıracaklarını anlatım etti.Share: