Kumluca’da selden etkilenen bölgelerde çalışmalar sürüyor

Antalya’nın Kumluca ilçesinde sağlam yağmur sonrasında meydana mevrut selin izlerinin silinmesi ve analog felaketlerin yaşanmaması için çalışmalara bitmeme ediliyor.

İlçede 11 Aralık’ta öğleden sonradan başlayıp akşam ezanı saatlerinde etkisini arttıran sağanağın illet olduğu selin zararlarının giderilmesi için sabahın geçmiş ışıklarıyla icraat baştan başladı.

Sel suları ile çökelge dolan familya ve iş yerlerinde ekiplerin bile desteğiyle saffet yapılıyor, sera ve ekincilik arazilerinde oluşan uymazlık giderilmeye çalışılıyor.

Afetin dakikasında ardından Antalya İl Açıkgöz Komutanlığının yanında Ankara, Konya, Denizli ve Afyonkarahisar’dan ilçeye irsal edilen 600 çeri, çalışmalara yardım sunuyor.

İlçe merkezinde ana yol ve sokaklarda biriken mil ile selin getirdiği molozların kaldırılmasına koruyucu olan jandarmalar, ev ve hareket yerlerinin temizlenmesinde vatandaşlara bindi veriyor.

Derenin üzerindeki beton kaldırılıyor

AFAD Kıran Eş Güdüm Merkezi’nde yardımlar ve çalışmaların koordine edilmesinin birlikte yaşanan afetin nedenleri araştırılıyor.

Yapılan inceleme ve değerlendirmelerde, selin yaşanmasında, kaza merkezinden sabık Gavur, Baysı ile Üleşik derelerindeki köprülerin yağmur sularının getirdiği atıklarla tıkanmasının canlı olduğu belirlendi.

Öte yandan Gavur Deresi’nin üzerinin tıpkısı bölümünün, elan önceki betonla kapatılmış olmasının üstelik selde faal olduğu tespit edildi. Bunun üzerine hareket makineleriyle derenin üzerindeki beton kaldırılmaya başlandı.

Derenin ıslahının güdük sürede tamamlanacağı ve hâkim nedeniyle yıkılan Toptaş Köprüsü’nün dahi yapılacağı öğrenildi.

Share: