Konya’da 7 kişinin öldüğü saldırıdan önceki kavgaya ilgili istenen cezalar muhtemelen oldu

Konya’da aynı aileden 7 kişinin öldürüldüğü silahlı atılım öncesi aileler ortada yaşanan kavgaya ait yargılanan 9 maznun karşı 13 yıldan 49 yıl 6 aya büyüklüğünde mahpushane cezası istendi.

8. Kısık Ceza Mahkemesince Adliye Konuşma Salonu’nda tanıdık duruşmaya, vakfedilmiş sanıklar Lütfi Keleş, Mürtefi Keleş (Veli Batur’in oğlu), tutuksuz sanıklar Ayşe Bahadır, Iye Keleş, Yahya Sakat, müştekiler ve yan avukatları katıldı.

Söz verilen sanıklardan vakfedilmiş Iye Batur, görüngü günü kavgayı Dedeoğulları ailesinin başlattığını, kavganın “ırkçılık” ile ayrımsız alakasının bulunmadığını kanıt etti.

Savcılık mütalaasında belirleme edilen konkre delillerle, maznun Ulu Batur’in (Veli Batur’in oğlu) “Öldürmeye girişim”, “Silahla cerh”, “Patadak aşkın can ile basamak dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 31 yıla büyüklüğünde, maznun Uca Batur’in (Lütfi Keleş’in oğlu) “Öldürmeye adım”, “Silahla yaralama”, “Silahla tehdit”, “Ani fazla emanet ile hane dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 34 sene 6 ayak tabanı büyüklüğünde, maznun İbrahim Bahadır’in “Öldürmeye girişim”, “Silahla cerh”, “Silahla tehdit”, “Ansızın çok can ile ev dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 25 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanık Lütfi Bahadır’in “Silahla nitelikli yaralama”, “Silahla gözdağı”, “Vehleten fazla can ile konut dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 33 yıla büyüklüğünde, Ege Keleş’in “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla cerh”, “Bedaheten çok gönül ile bölük dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 43 yıla kadar, maznun Ayşe Bahadır’in “Silahla cerh” ve “Gürpedek çok güç ile konut dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 13 yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları murat edildi.

Sanık Yahya Sakat’ın “Öldürmeye teşebbüs”, “Silahla cerh”, “Pattadak fazla güç ile konut dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 43 yıla büyüklüğünde, sanık Ramazan Kötürüm’ın “Öldürmeye adım”, “Silahla yaralama”, “Silahla yıldırma”, “Şapadanak çok emanet ile ev dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 25 yıla büyüklüğünde, Ulu Kötürüm’ın “Öldürmeye adım”, “Silahla yaralama”, “Silahla tehdit”, “Patadak çok hayat ile hane dokunulmazlığını ihlal” suçlarından 49 sene 6 aya büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları istendi.

Sanık Yahya Çalgın mütalaaya alın defans yaptığı tam Dedeoğulları ailesinin yakınları sanıklara tepki gösterdi. Salonda sâdır patırtı, polis güçleri ekiplerinin müdahalesiyle gelişmemiş sürede sonlandırıldı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması üzere duruşmayı erteledi.

Dedeoğuları ailesinden 7 kişinin öldürüldüğü olaydan kısaca 2,5 ay önce Dedeoğulları ve Batur ailesi arasında sâdır kavgada 13 kişi yaralanmış, 9 emanet üzerine çeşitli suçlamalarla dava açılmıştı.

Share: