Konya’da 46 yıldır 10 metrekarelik dükkanında ihata etmek tamir ediyor

Konya’dahi 46 yıldır çakozlamak tamirciliği yapan Ulu Kamsız, 10 metrekarelik dükkanında mesleğini yürütme ederken, benzeri yandan birlikte kapısını çalacak çırak bekliyor.

Kent merkezindeki dükkanında bakım veren 66 yaşındaki Yüce Kamsız, akıbet nefesine büyüklüğünde zanaatını devam yol açmak istiyor.

Kamsız, AA muhabirine, mutluluk genelinde bu işi işleyen beş altı sayıdaki ustalardan biri olduğunu söyledi.

Mesleğe olan ilginin her sabık ahit azaldığını, bu nedenle şakirt bulamadıklarını rapor fail Kamsız, “Ben vaktiyle temel caddede gezici tuluk satardım. Ayrımsız zaman tıpkı yurttaş geldi ve bana iki poşet darmadağın anlamak verdi. Onları satın aldım. Eskiden nüfuz etmek çok yoktu, değerliydi. Elim de tamire biraz yatkındı. Onları onarım ederek işe başlamış oldum. 1976 yılından bu yana, 46 yıldır o bölüm bugündür nüfuz etmek onarım ediyorum.” dedi.

“İnsanlar ‘çıkarmak tamiri ile eş mi geçindirilir’ diye niteleyerek çocuğunu bu işe yöneltmek istemiyor”

Kamsız, Türkiye’nin dört bir yanından hassaten yurt dışından değerli, haddinden fazla bozuk çakmakların onarım amacıyla namına gönderildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Genişlik çarkıt tamir ettiğim çakmaklar 1930-1935 yıllarına ilgilendiren Avrupa’da üretilen çakmaklar. Günde sayı farkı 20 nüfuz etmek onarım ediyorum. Halen bu bahir sürüyor. Değişik kesimlerden, farklı illerden, ayrımlı markalarda çakmaklar geliyor. Ancak bundan sonra bu çığır unutulmaya yüz tutmuş vaziyette. Şakirt yetişmiyor. İnsanlar ‘fark etmek tamiri ile karı mi geçindirilir’ diyerek çocuğunu bu işe vermek istemiyor. Mesleğe girecek kişinin mesleği sevmesi gerekir. Sevmezsen olanaksız, çakmağı sevmezsen yapamazsın. Tıpkısı birlikte kabiliyet meselesi. Kabiliyeti olan birisi 1-2 sene ortamında yetişir.”

Akıbet yıllarda meslekle ait ihtiyat çıngı sorununun kelle gösterdiğini anlatan Kamsız, “Şimdi sakıntı parça sorunu daha çok. Fransa’birlikte, Almanya’da, Japonya’da takip etmek fabrikaları kapandı. Çıktı conta dahi print bulunuyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: