Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da Gaziler Haset kutlandı

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’bile, 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolayısıyla merasim düzenlendi.

Konya’dahi Abide Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, kaçınmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Konya Bölüm Başkanı Mustafa Buğur’un koşma okuduğu törende, Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir, Dul ve Eytam Derneği Konya Idarehane Başkanı Süleyman Ege ile Teğmen Fatih Kocabaş, günün valör ve önemine ait konuşma yaptı.

Törene Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Konya Cumhuriyet Altını Başsavcısı Halil İnal, İl Bitirmiş Komutanı Tümgeneral Şakir Çokbilmiş, 3. Esas Jet Asıl ve Garnizon Komutanı Gelgel Tayyareci Tuğgeneral Önder Şensöz, askeri erkan, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Karaman

Karaman’birlikte ise Cumhuriyet Altını Parkı’nda planlı törende Ilbay Tuncay Akkoyun, Belediye Reisi Cidal Kalaycı ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Karaman Bölüm Başkanı Behiç Esas aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Dernek Başkanı Temel, törende yaptığı konuşmada, Gaziler Günü’nün, devletin bekası uğruna canlarını adayanların çekicilik ve şerefle hatırlandığı ayrımsız devir olduğunu söyledi.

Ülkenin mazi olduğu kabilinden bugün birlikte dış destekli terör örgütlerince tasavvur alındığını dile getiren Baş, “Bugüne kadar sergilenen rastgele makule hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurtsever ve kahraman askerleri ile yiğit polis güçleri, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız aracılığıyla önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.” diye niteleyerek konuştu.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Büyük İhsan Akdoğan, İl Cingöz Başkan Mümessil Albay Mustafa Çetinkaya, ofis müdürleri, askeri erkan ile gaziler katıldı.

Aksaray

15 Orak Ayı Milli İrade Meydanı’ndaki törende Vali Hamza Aydoğdu, Uray Komutan Vekili Yakup Kadri Perek, Savaşçı Gaziler Derneği Aksaray Idarehane Başkanı Mustafa Dağ, Türkiye Savaş Malulü, Gaziler, Şüheda, Dul ve Yetimler Derneği Aksaray Bölüm Başkanı Mehmet Akbulut, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende mütekellim Ilbay Aydoğdu, gazi ve şehitlerin, bağımsızlığın nişaneleri olduğunu söyledi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Aksaray Büro Başkanı Mustafa Üzücü birlikte konuşmasında gaziliğin ömür boyu taşınacak tıpkısı onur, Türk milletinin bağrından çıkan Mehmetçik’e muhtemelen aynı kapsam olduğunu söyledi.

Türk milletinin, gazisine ve şehidine rastgele zaman okkalı olduğunu dile getiren Dokunaklı, “Bu utanmak kıyamete kadar, ilelebet bitmeme edecektir. Ebediyete tefehhüm eden tamam eren şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi gönül borcu ve şükranla tanınmayan değer, hayattaki gazilerimize zinde ve huzurlu ömürler dilerim.” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’birlikte bile Kocatepe Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, gocunmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Afyonkarahisar Ofis Başkanı Yusuf Aytaç Hürkal, törende günün valör ve önemine ilişik müracaat yaptı.

Törene Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, Şehremini Mehmet Ağabey, İkmal ve Garnizon Komutanı Liva Osman Alp, SELIM Tümen Afyonkarahisar Saylav İbrahim Yurdunuseven, CHP Afyonkarahisar Saylav Burcu Köksal, askeri erkan ve gaziler katıldı.

Share: