Kokuları ayırt edebilen yapay zeka, polis güçleri köpeklerinin işini yapabilecek

Dünyanın sunu balaban Havacılık, Gök ve Uygulayım Bilimi Festivali TEKNOFEST’e katılan projeler ortada düzlük düzlük “Sağlıkta Bireşimli Zeka” Projesi’nden, sağlıkta olduğu büyüklüğünde güvenlik alanında dahi yararlanılabilecek.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda bitmeme ediyor.

TEKNOFEST’e katılan projeler arasında, İstanbul Medipol Üniversitesinden Senanur Demirci, Nazende Yağmur Uysal ve Öpücük Vazıh Fidan’ın hocaları Dr. Öğretim Üyesi Muhammed İkbal Yiğit danışmanlığında hazırladıkları “Sağlıkta Bileşimli Zeka” isimli projesi üstelik yer aldı.

Elektrik- elektronik mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisi Senanur Demirci, AA muhabirine, şeker hastalığı hastalığının tespiti için hazırladıkları projenin güvenlik alanında üstelik kullanılabileceğini söyledi.

Şeker hastalarının ağzında aseton kokusu olduğunu bunun kaynağının ise keton olduğunu tamlayan Demirci, bireşimli zeka sebebiyle bu kokunun belirleme edilerek şeker hastalığının anlaşılabileceğini, antrparantez bozulan gıdaların, yapay zeka sebebiyle belirleme edilebileceğini belirtti.

Güvenlik alanında kullanılması ile projenin gittikçe çokça heybetli ayrımsız ayla geleceğine belen fail Demirci, çalışmadaki amacın, gösterge ve lal duyusunu bireşimli zekaya aktarma etmek olduğunu vurguladı.

Farelerden alınan alamet verileri bileşimli zekaya yüklendi

Projenin içeriği için bilgi veren Demirci, şunları paylaştı:

“Fareler nişane ve lal almada haddinden fazla gelişmiş canlılardır. Farelerin beyinlerinin yöre kısmında 10 bine mail tat ve sendrom kabul etme hücresi vardır. Bu, insanda 500’e kadar düşebilmektedir. Farelerin bu hücrelerine elektrot yerleştirerek taşıt alıp bunu yapay zekaya aktardık. Farelere kokuyu koklattığımızda hücrelerin gelişigüzel birinin harekete geçme zamanı ve biçimi farklı. Bu da bize ayrımsız bulaşık oluşturuyor. Henüz sonra biz bu izleri toplayarak yapay zekaya aktardık. Bileşimli zeka kokunun ne olduğunu biliyor. Farelerden aldığımız tezahür verilerini bireşimli zekaya koyarak kokuların fark edilmesini amaçladık.”

Çalışmanın nerelerde kullanılabileceğiyle ilişik ise Demirci, “Kadavra köpekleri kadavra, bomba imha köpekleri bomba, kâh köpekler birlikte maden temin etmek amacıyla yetiştiriliyor. Bu köpekleri örtmek adına kokular tıpkısı çipe yüklenerek insansız araçlara tanımlanabilecek. Bu araçlar dahi emare kaynağını tespit edebilecek.” diye konuştu.

Proje ileride terörle mücadelede bile kullanılabilir

Demirci, projenin savunma sanayisinde da kullanılabileceğine belen ederek şunları kaydetti:

“Az Buçuk elan ileriye gidersek insanların girmesinin print ve gösterişli olduğu yerlere insansız araçlar yardımıyla bu sentetik zeka gönderilerek karine tespiti yapabilecek. Söz Gelişi teröristler yıkanmadığı üzere ter kokuları yoğun oluyormuş. Komutanları askerlerine ‘böyle ayrımsız nişanlık duyarsanız dikkatli olun’ uyarısı veriyorlarmış. Biz de bu kokuyu çipe tanıtarak ilk insansız araçları sahaya sürüp sonraları askerlerin geçişini sağlayabiliriz. Bu sayede askerlerin ve canlıların güvenliğini artırmış oluruz.”Share: