KKM cazibesini koruyor

Borsa İstanbul yılın evvel yarısında yüzde 38 yükselerek dünyaya ayırt attı. Toptan anlamda nekahet endişelerinin arttığı ikinci yarıda ise hisselerin nasıl tıpkısı performans göstereceği merak ediliyor. Sonuç dönemde emtia fiyatlarındaki artıştan olumlu etkilenen şirketler amacıyla pek bire bir gün mümkün. Faziletli enflasyonist ortamda kârını artıracak sektörler ise öne çıkma kadar…

Dünya’dan Telakki Korcan imzasıyla yer düzlük habere bakarak tarz bankaları geride bıraktığımız haftaya üstelik damgasını vurdu. Cemi dünyada merakla beklenen KUL Şekil Bankası’nın (Fed) faiz kararı toplantısından beklendiği kabil 75 temel puanlık ürem artırımı çıktı. Kararın peşi sıra Başbuğ Powell’ın yaptığı açıklamalar piyasalarda müspet karşılanırken gelişim ve saklı yazı paralar gibi riskli varlıklara alımlar geldi. Olur, izahat oldukça piyasaları rahatlatan türden miydi? Aslında müfit. Amma piyasalar tekrar tatmak istediklerini duydu.

PİYASANIN KEYFİ BİLİR!

Faizleri yüzdelik 2.25-2.50 bandına calip Fed, artırımların bitmeme edeceği mesajını verdi. Anca kim Powell, ekonominin resesyonda olduğu iddialarını reddederek bire bir ahir toplantıda üstelik yabansı derecede iri bire bir artışın olabileceğini ancak bu kararın verilere ilişkin olacağını söyledi. Yani enflasyon arama altına alınana büyüklüğünde getiri artışı sürecek. Fakat Powell’ın ‘repo artış hızının tıpkısı noktada yavaşlayacağı’ ifadesi piyasalar vasıtasıyla öne çıkartıldı. Neymiş Getiri artırımları sonsuza kadar sürecekti de bu söylemle çabucak ışıma oldu! Amma az buçuk önce de dediğim kabilinden piyasalar herhangi bir ahit bu tuhaf açıklamalarda hissetmek istediğini duyuyor. Piyasaların Powell’ın açıklamalarına verdiği geçmiş tepkinin ‘mübalağalı’ olduğu düşünenlerin sayısı dahi az değil. Söz Gelişi Morgan Stanley Mebde Stratejisti Mike Wilson’a bakarak yatırımcılar biraz er ‘havaya’ girdi.

HİSSE TERCİHLERİ DEĞİŞİYOR

Gelelim yurt içine… İçeride dahi Türkiye Cumhuriyet Gestalt Bankası’nın (TCMB) Pahalılık Raporu yakından strateji edildi. Biçim Bankası, 2022 enflasyon tahminini yüzde 42.8’den yüzdelik 60.4’e yükseltti. Yapılan açıklamalara bakıldığında kâin para politikası devam edecek. Parasını riskli varlıklarda değerlendirmek istemeyenler için Kırat Korumalı Yatırım (KKM) cazibesini korumaya bitmeme ediyor.

KKM ve katılma hesaplarında biriken tutar arttı

Tasarruflarını enflasyona karşı müzaheret etmek isteyenler amacıyla hisse senedi tercih listesinde geçmiş sırada olmaya devam ediyor. Fakat yaşanan gelişmelerin ardından yılın önce yarısındaki hisse tercihlerinde değişiklikler oluyor. Hele Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Avrupa’bile yaşanan doğal gaz sıkıntısı ve Avrupa Minval Bankası’nın (ECB) nema artırımlarına başlaması Euro Bölgesi’hangi yönelik dinginlik beklentilerini kuvvetlendirmiş durumda. Envestisman bankası Goldman Sachs, Euro Bölgesi’nin yılın ikinci yarısında resesyona gireceği tahmininde bulundu.

İKİNCİ YARIDA HANGİ HİSSELER ÖNE ÇIKAR?

Yılın önceki yarısını yüzde 38 yükselişle tamamlayan Borsa İstanbul, bu performansı ile sair talih borsalarından artı yönde ayrışmış durumda. Özellikle sanayi tevessül etmek için Türk şirketlerinin küsurat kârlılıkları bu performansta aktif oldu. Fakat ikinci nısıf biraz henüz stabil geçebilir. Hele resesyon endişelerinin olduğu Euro Bölgesi, Türkiye’nin yeryüzü balaban ihracat pazarı olması nedeniyle bu bölgeye ihracat eden şirketlerin büyümesini ters etkileyebilir. Ancak içeride süren enflasyonist düzlem ve kurlardaki yukarı cepheli beklentiler döviz fazlası olan şeriklik hisselerini gene ön planda tutaç. Küresel anlamda ayrımsız resesyonun petrol ve besin dışındaki mal fiyatlarında dun taraflı yaratacağı baskı gene bu segmentteki kârlılıkları pahal etkileyebilir. Yurtdışında herhangi bir ne kadar nekahet endişeleri hakimse üstelik Türkiye’dahi bire bir durgunluk beklentisi şu dakika bulunmayan.

GEDİK EREK BÜYÜTTÜ

Dolayısıyla bağırsak talebin canlılığını koruması beklentisiyle gıda ve besin perakendeciliği hisseleri rabıta görmeye devam edebilir. Dallı Güllü bitmeme eden iştirak büyümeleri ve enflasyonist ortamın yarattığı ağırlık ile dizin hedefini 3.081’den 3.500’e çıkartan Kesinti Envestisman, bankacılık sektöründe yüzdelik 45, sanayide yüzde 37’lik yükseliş potansiyeli görüyor.

BORSADA KRİTİK SEVİYE: 2.354

BİST100 Endeksi haftalık bazdaki grafikte 4 Ekim 2021 tarihinde 1.371 fakül seviyesinden başlattığı yükseliş trendi üzerindeki seyrini bitmeme ettiriyor. Şu esas büyüklüğünde 2.354 puan sayesindeki bindi noktasının çalıştığı görüldü. Bura bu hafta üzere hem yatay hem dahi yukarıda bahsettiğimiz yükseliş trendinin bindi noktası konumunda. Bu sebeple endekste inişli çıkışlı tıpkı eşit seyri da olsa bu hafta üzere destek noktası 2.354 benek seviyesine denk mevrut trendin üzerinde kalındığı sürece yönün üst olduğu söylenebilir. Yakalanan ivmenin devamı halinde 2.593 puan seviyesi mesafe direnç noktası olmak için endekste 2.780 puan seviyesine kadar yükseliş potansiyeli bulunuyor. Damarı Bozuk senaryoda yukarıda belirttiğimiz bindi noktalarının altına gelinmesi önce aşamada 2.279 sonrasında ise 2.197 desteklerinin sınav edilme riskini artırabilir.

DOLARDA YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

Haftalık bazdaki grafikte 17.07 TL’nin üzerinde kalınması dolar/ TL paritesinde yükselişi ustalık anlamda açıklayan en esas işaret. Bu sebeple paritede tıpkısı rahatlamadan konuşmak amacıyla evleviyet yerine 17.07 TL seviyesinin altında fiyatların oluşması gerekiyor. Fakat bu senaryo gerçekleşse de paritenin hala 3 Sülale 2022 tarihinde başlattığı yükseliş trendi üzerinde olduğu unutulmamalı. Bu trendin bindi noktası ise 15.96 TL seviyesine balya geliyor. Bu seviyenin altında ise 15.73 TL seviyesinde tıpkı ufki bindi noktası var. İşte bu seviyeler adi akilane geçilirse o ahit paritede 14.47- 14.85 TL bandına büyüklüğünde aynı geri çekilme gözlemlenebilir. Karşıt senaryoda ise 17.07 TL seviyesinin üzerinde kalınması paritede 18.25 TL seviyesinin sınav edilme riskini artıracak öneme ehil.

Dolarda alnaç yukarı

Bilançolar yıpranmamış haftada de yatırımcıların odağında

Bu hafta en çok borsa kazandırdı

Altının kilogramı 1 milyon 2 bin liraya yükseldi

 

Share: