Kırklareli’nde meralara tezek uygulaması yapıldı

Kırklareli’nde meralara matbua uygulaması yapıldı

KIRKLARELİ – Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce mera ıslah çalışmaları çerçevesinde meralara tezek uygulaması yapıldı.

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yoluyla mera reform çalışmaları çerçevesinde küçükbaş hayvancılığın kilolu olduğu merkeze ilişkin Ahmetçe köyünde meralara matbua uygulaması yapıldı.

Köylülerinde destek verdiği uygulamada Ahmetçe merasına 15 titrem matbua atıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy’dahi çalışmaları durumunda inceledi.

Aksoy, otlak düzeltme çalışmalarında küçükbaş hayvancılığın kısık olduğu Ahmetçe köyü merasında gübreleme çalışmalarına başladıklarını anlatım ederek “Devletimizin verdiği hep destekleri üreticimizin üretiminin artması için kullanmaya çalışıyoruz. Alelhusus küçükbaş hayvancılığın yoğun olduğu köyümüzde şuanda 15 titrem gübre atılacak bu meraya. Yağışlarla gelişigüzel inşallah meramızdaki verimli otların mıhlı benzeri şekilde büyümesine havari reşit olacağız. Meralarda hayvanlarımız zinde benzeri şekilde beslenince süt ve deri çakaralmaz olacak” dedi.

Tüm meraları kemrelemek üzere çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Aksoy, “Öncelikle sarsıntı bölgesinde şuanda kötülük gören binlerce adam var onların beslenmesinin sağlanması amacıyla de bu bölgedeki üreticilerimizin çıktı üretmesi gerekiyor. Devletimiz istihsal kısmında hiçbir kısıtlamaya gitmedi, hiçbir yetersizlik yapmadan yeniden bire bir şekilde bir izlence dahilinde tığ meraların ıslah amacıyla çalışmaya devam edeceğiz. Bu yıl Kırklareli’nde tığ bilcümle meralarımızı gübrelemek üzere emek başlattık. İnşallah Nisan ayının sonuna kadar de tamam meralarımızda gübreleme çalışmalarımızı bitirmiş olacağız” diye niteleyerek konuştu.

Aksoy, emeği sabık herkese teşekkürname etti.

Ahmetçe muhtar Sebahattin Kuvvetli emeği sabık herkese teşekkür ettiği vurgulayarak “Mehmet Aksoy beye meraların ıslah için yaptığı çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Köyümüzde 350 civarında büyükbaş, 2 bin 500, 2 bin 700 civarında küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Meralarımız algın olmakla bu arada devletin matbua ıslahı ile meralarımız inşallah henüz adamakıllı olacaktır” şeklinde konuştu.

Share: