Kırklareli’nde mera alanları gübrelenerek tashih edildi

Kırklareli’nde besi hayvancılığının desteklenmesi amacıyla meralara matbu atıldı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce mera düzelti çalışmaları kapsamında Ahmetçe köyü merasında başlatılan basılmış atma çalışmalarına çiftçiler de bindi verdi.

Çiftçiler gübreleri traktörlere yükleyerek, makinelerle meraya attı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte besi hayvancılığına haddinden fazla ehemmiyet verdiklerini söyledi.

Kırklareli’nin ekincilik ve hayvancılık alanında mehabetli kentler beyninde bulunduğunu ifade fail Aksoy, cesamet desteklerini üretimin artması için kullandıklarını kaydetti.

Hayvancılığın sakil olduğu bölgelerde çalışmaları yürüttüklerini dile getiren Aksoy, “Hele küçükbaş hayvancılığın ağır sıklet olduğu köyümüzde şu anda 15 titrem gübre atılacak bu meraya. Yağışlarla birlikte inşallah meramızdaki eli nimetli otların zinde bire bir şekilde büyümesine koruyucu olacağız. Meralarda hayvanlarımız zinde aynı şekilde beslenince süt ve cilt şizoit olacak. Bu yıl Kırklareli’nde bilcümle meralarımızı kemrelemek için say başlattık. İnşallah april ayının sonuna kadar de tekmil meralarımızda gübreleme çalışmalarımızı bitirmiş olacağız. Devletimiz bu konuda bütün destekleri veriyor.” diye niteleyerek konuştu.

Köy muhtarı Sebahattin Sağlam dahi meraların ıslah çalışmalarına Ahmetçe köyünden başlanmasından etraf mutlu olduğunu söyledi.

Köyde kısaca 350 şişman, 2 bin 700 küçükbaş efsanevi bulunduğunu aktaran Akva, meraların matbu ıslahı ile henüz evire çevire olacağını dile getirdi.

Share: