Kırıkkale ve Sivas’a şap hastalığına karşı tedarik gayeli hayvan methal çıkışı yasaklandı

Kırıkkale ve Sivas’a şap hastalığı tedbirleri kapsamında hayvan methal ve çıkışlarının yasaklandığı, hayvan pazarlarının kapatıldığı bildirildi.

Kırıkkale Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ilde 64 bin kocabaş, 175 bin dahi küçükbaş efsanevi bulunduğu belirtildi.

İlkbahar şap ilkah kampanyası dahilinde yapılan çalışmalarda, memleket genelinde şap hastalığının tespit edilmediği ve ilkah kampanyasının bitmeme ettiği aktarıldı.

İlde hastalığın yayılmasını inhibitör cemi tedbirler alınarak Şap Hastalığı Evcil Afiyet Komisyonu oluşturulduğu bildirilen açıklamada, şu bilgilere saha verildi:

“Antrparantez, efsanevi sağlığı zabıtası yarkurul kararı alınarak ait kurumlarla derhal iletişime geçilmiştir. Encümen kararı gereği ülke içi ve diyar dışı hayvan hareketlerinin durdurulmasına, veteriner afiyet raporu düzenlenmemesine, efsanevi pazarının kapatılmasına, inikat, ithalat ve dış satım amaçlı efsanevi debi ve sevklerinin muaf tutulmasına, bakanlık personelinin, zabıta ve kolluk kuvvetlerinin işbirliğiyle yol kontrollerinin sıklaştırılmasına, işletmelerde ve kez kontrolleri denetimlerinde belgesiz veya belgesindeki özelliklere yersiz hayvan sahipleri üzerine yasalı işlem yapılmasına karar mevdu olup, kararlar ilgili çalım ve kuruluşlarla paylaşılmıştır.”

Sivas

Sivas Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada bile devlet genelinde SAT-2 serotipi şap hastalığının yayılım gösterdiği belirtildi.

Bu çerçevede türlü tedbirlerin alındığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hastalığın ilimizde dahi yayılmasının önüne geçilmesi için lüzumlu tedbirler alınarak hayvan hareketleri konvansiyon, ithalat ve dış satım haricinde yasaklanmış bulunmaktadır. İlimizde kâin tüm hayvan pazarları kapatılmıştır. Damarı Bozuk durumda manşet kuvvetleri vasıtasıyla 46 bin 159 lira cezai prosedür uygulanacaktır. Şap aşılama çalışmalarımız bile devam etmektedir.”

Share: