Kira artışına temel devrede! 1 yıl değişmeyecek

Icar artışlarını sınırlayan kanuni düzenleme tıfıl Resmi Gazete’birlikte yayımlandı.

Bir eski icar yılının TÜFE 12 mahiye ortalamalara göre değiş oranının yüzde 25’in altında kalması durumunda değişim oranı makbul olacak. Bu taban bir yıldan elan mufassal kesiksiz icar sözleşmelerinde üstelik uygulanacak. Oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, aşkın miktar yönünden geçersiz sayılacak.

Bu egemenlik bilgili vasıtasıyla verilecek kararlar bakımından bile uygulanacak. Düzenleme 11 Haziran 2022’den itibaren 1 Orak Ayı 2023’e kadar meri olacak.

Habbe satılması yerinde dahi kiracının eski kira kontratı bitmeme edecek. Ev sahibi yüzdelik 25 oranında zam yapabilecek ancak fazlasını isteyemeyecek.

Eskimemiş uygulama ile vatandaşlar TÜFE ortalamasını strateji etmeyecek, 12 kamer süresince bindirim oranı çakılı olacak. Böylece 2 bin teklik olan icar 2 bin 500 liraya, 3 bin teklik olan kira 3 bin 750 liraya yükselecek.

Yüzdelik 25 uygulaması dünden itibaren uygulanan sayılacak. Kanuni düzenleme geriye akıllıcasına uygulanamayacağı için elan geçmiş yenilenen sözleşmeleri kapsamayacak. Karı sahibi bu oranın altında remiks yapabilecek fakat fazlasını irade edemeyecek.

TAHLİYE DAVALARINA RET

Sabah’ın haberine bakarak, kira artışlarına ait düzenleme eğreti olup, elden meskenler için uygulanacak. Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, tahliye davası açılması durumunda mahkemenin ret edeceğinin aşikar olduğunu rapor etti.

“Kanuni düzenleme karşısında bu sebebe dair bir tahliye kararı vereceğini sanmıyorum. Yasa hükmü mahkemeyi üstelik bağlıyor. Ocak sahibi zorla kiracı çıkaramaz” dedi.

Hükümetin, bir yandan aile sahibi sair yandan daraç gelirli kiracıların hukukunu destek olmak kadar iki yük arasında tıpkısı tercih yapma yerinde kaldığını belirtti.

Vekil Bozdağ, “Tıpkısı yıl sonra çarkıt düzen neyse ona dönülecektir. Düyun Kanunu’ndaki ahkâm aynen, akan kendisine bitmeme edecektir” dedi.

Kira artışı Esas Mahkemesi’ne gidebilir

 

İş yeri icar artışları amacıyla TESK’ten eğin hat talebi

 

Kira çoğalma oranını sınırlayan yasa yürürlüğe girdi

 

Share: