Kiptaş’tan İstanbul’un çatı sorunu üzere 30 milyarlık teklif

Türkiye’birlikte tahaffuz ve riskli çatı sorunu çözüm beklerken KİPTAŞ Genel Müdürü Şanlı Aldanmaz’fecir kullanılmamış bir teklif geldi. Leyla İlhan’ın Dünya’daki haberine bakarak hükümetin yeni bölük üretimi için ayırdığı 30 bilyon lira ile günümüz koşullarında ancak 10 bin basamak yapılacağını bildiren Aldanmaz, şunları söyledi:

“Bunun yerine İstanbul’bile duran boş konutları alıp satması elan faydalı. Zira bitmiş konutta finansman maliyeti koymasına icap yok. Kentte 1 milyona mail yersiz bölük olduğu söyleniyor. Şayet bu doğruysa bunun 500 bininin sağlam olduğu düşünülürse ve İstanbul’üstelik 300 bin riskli çatı varsa bu riskli yapı stokunu 1 günde taşıma imkanımız olacak.”

Düzenlenen matbuat toplantısıyla 3.5 almanak süreçleri için hikmet veren Aldanmaz, bu uygulamayla kente bayındırlık baskısı yapılmayacağını vurguladı, “İstanbul üzere ana sivri proje bu yapıların kamulaştırılması” ifadelerini kullandı.

“Orta derslik üzere üreteceğiz”

Metrekare maliyetinin 8 bin 500 TL olduğunu tamlayan Mürtefi Kurt, “100 metrekarelik benzeri konutun yer ve finansman dış yapım maliyeti 850 bin TL ile 1 milyon TL, buna arsa ve finans maliyeti eklendiğinde benzeri konutun maliyeti sunma birkaç 2.5 milyon TL’ye çıkıyor. Arsa maliyeti başarısız olursa üstelik 1.5 milyona satmam geçişsiz. Ancak 1.5 milyon liraya matlup yığın ast gelir grubu mu? Böyle tıpkı ast sağlık grubu bulunmayan. 4 bin 200 TL minimal ücretin olduğu benzeri yerde içtimai basamak amacıyla boşuna erke harcamam dedim. O nedenle yakında ölçülü sağlık grubu için konutlar üreteceğiz. Burada evi olmayanlara evleviyet vereceğiz. Öyle bir toplumsal fayda sağlayacağız” dedi. Enerjilerini kentsel dönüşüme vereceklerini kaydeden Kurt, “Bir Vakitler yanında olan İBB meclisi varken, deminden karşımızda olan İBB meclisi var. Şayet sedir bizde olsaydı kaynakları eli nimetli kullanarak 6 ayda ülkeyi çokça farklı tıpkı yere getirebiliriz” diyerek konuştu.

“Tekliflerin geçerlilik süresi 15 güne indi” – İstanbul Yenileniyor projesine 1 Orak Ayı 2021 yılında başladıklarını belirten Mürtefi Aldanmaz, “Eskiden transformasyon amacıyla verdiğimiz teklif 90 zaman geçerliydi. Deminden 15 güne indi. Akşamdan sabaha inşaat maliyeti değişiyor. 1 sene averaj yapım maliyeti 2 bin 500 TL idi. Şu anda 8 bin 500 TL’ye zor yaparız” dedi.

Hükümetin bugüne büyüklüğünde bilcümle satışı sponsor çözümler sunduğunu, bunun bile para şişkinliği adına döndüğünü kaydeden Aldanmaz, “Burada sıralamada yanlışlık var. Halbuki öncelik sıralaması üretimde olmalıydı. Bunun üzere bile toplumsal bölük ve kentsel transformasyon projelerinde inşaata yüzde 8 ile 18 ortada mütebeddil KDV’yi sıfırlayarak üretim maliyetini yüzdelik 15 düşürüp eskimemiş konutu teşvik edilebilirdi” uyarısını yaptı.

KİPTAŞ kentsel dönüşümle mahalle arasına indi

İstanbul Yenileme Platformu’nu kurduklarını nâkil Aldanmaz, “Online namına riskli bina sahiplerinin referans yaparak binasını dönüştürme imkanı sağlamaya başladık. Burada şartımız sahiplik problemi, plan problemi olmayacak. İstanbul’birlikte 300 bin riskli yapının yüzdelik 70 ile 80’ini bu kapsamda çözebileceğimizi düşünüyoruz” dedi. İstanbul’da çıktı mahalle beyninde biricik blok riskli yapı sahibi vatandaşların üstelik kendilerine başvurabileceğini kaydeden Kurt, bunun örneğinin Beşiktaş ve Kadıköy’dahi olduğunu söyledi. Burada o günün yapım maliyeti neyse onu temel aldıklarını belirten Aldanmaz, “Zaman İstanbul’birlikte m2 maliyeti 10 bin lira. Eş maliyetinin da 16 bin teklik olması geçişsiz” diyerek konuştu.

“İBB’nin yeryüzü dallı güllü şirketi olduk”

Sakat yönetimden 7-8 proje aldıklarını, bu projelerden 7’sini tekmil sorunlarını çözerek tamamladıklarını anlatan Ali Kurt, şunları söyledi: “Göreve geldiğimin ikinci günü 7 milyon lira çek geldi. Ancak kasada 2 milyon vardı. Çek yazılmasının ticaret hayattaki sıkıntılarını biliyorduk. Alacaklarımız vardı. Neticede haddinden fazla mıhsıçtı tasarrufl ar yaparak ve çalışarak İBB’nin kazançlı olarak yeryüzü kıvrak, Türkiye’nin üstelik arz nazik 14’üncü yapım şirketi olduk. Envanter çalışması yapıyoruz, atıl arsaları müzayede yöntemiyle satarak soy üretiyoruz. Bu şekilde şeff af satış yöntemi KİPTAŞ tarihinde ilk kez yapıldı. Gelişigüzel müzayedede muhammen bedellerinin yüzdelik 30-35 üzerine çıktık. Böylelikle tam atıl stoklarımızı erittik” dedi.

Konutta kira artışı yüzdelik 25’i geçemeyecek

 

Hane fiyatlarında rekor artım: Antalya evvel sırada

 

Basamak mübayaa gücü yüzdelik 27,4 düştü

 

Yükselen bölük fiyatları arsaya olan talebi artırdı

 

Share: