KİLİS’TE ESNAFI ZİYARET FAIL KILIÇDAROĞLU ‘5 YILDA SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ?

Kemal Kılıçdaroğlu, Murtaza Caddesi’nde esnafı ziyaret ederek, sorunlarını dinledi. Toplanan kalabalığa seslenen Kılıçdaroğlu, Budun İttifakı’ndaki 6 reis gelişigüzel, 5 sene içerisinde ülkenin asıl sorunlarının tamamını çözeceklerini belirterek, “Sorunları yıllardır çözemediler. Benim bu konuda uzun uzun konuşmaya niyetim namevcut. uzunca kalmaya de niyetim namevcut. 5 yılda Türkiye’nin yer temel sorunlarını 6 önder ayrımsız araya gelerek akılla çözeceğiz. Tığ barışı, huzuru ve beraber yaşamayı istiyoruz. Haksızlığa uğrayanlar var. Mahkemeden aklanma ettiği halde beni göreve reddetme etmiyorlar diyenler var. On Paralık kimesne bulut etmesin. Hep haksızlıkları bitireceğiz. Adaleti bütün alay malay bu ülkeye getireceğiz?? dedi.

‘SURİYELİ SIĞINMACILAR KENDİ İRADESİ İLE GİDECEKLER’

Kemal Kılıçdaroğlu, serencam 10 yılda yaşanan sorunların ancak kanı, veri ve repertuvar ile çözüleceğini belirtti. Tekmil sorunların çözümü amacıyla 6 önder bire bir arada çalıştıklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, bu sorunlardan genişlik önemlisinin sığınmacılar olduğunu kaydetti. Müstelzim bilcümle şartlar oluşturularak, hazar ve hayat ortamı olduğunda Suriyeli sığınmacıların kişi iradeleri ile ülkelerine döneceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Son 10 yılda Suriye’de yaşanan sorunların Kilis’e okkalı yansımaları var. Bu sorunların çözülmesi geçişsiz. Sorunlar düşünce, olgun, bilgelik ve deneyim ile çözülür. Savaş ederek sorunu çözmüş değil, büyütmüş olursunuz. Herkesin sorunsuz bire bir şekilde kazanmasını istiyoruz. Herkesin rahat olmasını, her evin çoğalan olmasını istiyoruz. 6 önder bir aradayız ve bu sorunların çözümü üzere kararlıyız. Millet İttifakı ile bütün sorunları tereyağından kıl çeker kabilinden çözeceğiz. Çiftçinin ektiği ürünün alın terinin karşılığını vereceğiz. Bütün bilsin ki; ego 5’li çetelerin değil, esnafın, çiftçinin, üreten sanayicinin adamıyım. Bana rey verir, vermez o ayrı aynı bahis ama ben herkesin hakkını savunurum. Esnafın, çiftçinin ve üreticinin kazanması geçişsiz. Suriyeli sığınmacılar öz bağımsız milletvekili iradeleri ile ülkelerine gidecekler. Burada soruyoruz, kendilerine barış olsun, yaşayış olsun, gideriz diyorlar. Biz huzuru ve barışı sağlayacağız. Itidalli Doğu’de hâkim güçlerin oyunları var. Tığ rasizm yapmadan kimseye incitici gözle bakmıyoruz. Onları akrabalarımız adına görüyoruz amma onlar kişi ülkelerinde sağlık içerisinde yaşa istiyoruz. Hem Suriye’de hem Türkiye’de huzuru sağlayacağız.?

Share: