Kilis’te, 400 yataklı vagon Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Şevket Hastanesi hizmete açıldı

KİLİS’te, KEZ fonlarından sağlanan 50 milyon euro ile yapımı tamamlanan 400 yataklı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Ululuk Hastanesi, törenle hizmete açıldı.

Kilis’te yapımı tamamlanan Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Büyüklük Hastanesi’nin açılışı üzere merasim düzenlendi. Törene; Kilis Valisi Recep Soytürk, Esenlik Nazır Yardımcısı Tolga Tolunay, Avrupa Birliği (SU) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Kilis Şehremini Mülk Ramazan, milletvekilleri, Alaeddin Yavaşça’nın eşi Ayten Yavaşca ile bürokratlar katıldı. saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Ayten Yavaşca, eşinin Kilisli olmakla sonsuz övündüğünü söyledi.

Kilis Valisi Recep Soytürk ise Kilis’in, sınır komşusu Suriye iç savaşının peşi sıra binlerce Suriyeliyi konuk ettiğini belirterek, “Bu kadar kişiyi yatırmak 147 bin Türk nüfusa, ek adına 91 bin nüfusu izaz etmek gösterişsiz değildir. Arz nazik sorunlardan biri afiyet hizmetleriydi. Bulunan hastanemiz 91 bin misafiri kaldıracak bir kapasitede değildi. Bu çerçevede yapılan yıpranmamış hastanemiz çok güzel oldu” dedi.’BAŞARI HİKAYESİ’Afiyet Nazır Yardımcısı Tolga Tolunay ise konuşmasında, Kilisli olduğunu hatırlatarak, “Muhacir sağlığı projesi birlik dünyanın akseptans ettiği ülkemiz üzere başarı hikayesidir. Göçmen sağlığı 30 ilimizde 187 göçmen sağlığı merkeziyle yaygınlaştırılmıştır. DENIZ ile bakanlığımızın yaptığı kuma emek sonucu Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Hastanesi’nin bir eseridir” diye konuştu.SU Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’nin 10 yılı fazla süredir dünyada yeryüzü çok Suriyeli mülteciyi barındırdığını belirterek, “Türkiye’nin savaştan kaçanlara familya sahipliği etme konusundaki forslu çabalarını takdir ediyoruz. Bu çabalarında Türkiye’ye bindi oluyor ve çıkışlı Türk makamları ve Türk halkıyla alay malay çalışmaktan çalım duyuyoruz. Ancak bunlar geçici çözümlerdir. Asıl hal, Suriyelilerin emniyetli ayrımsız şekilde evlerine dönebilmelerini uydurmak olacaktır. Bunun için birlikte siyasi bir çözüme, yani Suriye’de 11 yılı çok süredir bitmeme eden biaman savaşın sona erdirilmesine ihtiyaç var. Türk halkı kabilinden tığ da bu soruna siyasi benzeri çözüm bulunmasını istesek ve bu yönde ceht harcama etsek de maalesef çözülemedi. Bunun sorumluluğu Suriye rejimine ve onun arsıulusal destekçilerine aittir” dedi.BAKAN KOCA’DAN VİDEOLU MESAJSağlık Bakanı Fahrettin Eş’nın gönderdiği videoteyp fikir üstelik törende yayımlandı. Icra Vekili Herif mesajında, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Celal Hastanesi’nin Avrupa Birliği aracılığıyla yapılan arsıulusal katkının ve ölçülü hareket birliğinin konkre tezahürü olduğunu vurgulayarak, “Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve Bakanlığımızın kuma çalışmalarıyla inşa edilen hastanemiz ve gaga diş sağlığı merkezimiz, kalifiye tutkun odaları, uluslararası standartlara ehil ameliyathaneleri ve akıbet teknolojik cihazlarla çağına akla yatkın keyif hizmetlerini herkesi kucaklayan tatlılıkla gerçekleştirmek üzere Kilis halkının hizmetine sunulmuştur” dedi.

Konuşmaların peşi sıra törene katılanlar kurdelesini kestikleri hastaneyi dolaştı.

Share: