Kilis ekşili kebabı tescillendi

Kilis ekşili kebabı tescillendi

KİLİS – Kilis mutfağında oylumlu aynı yere sahip olan Kilis ekşili Kebabının coğrafi belen belgesi alınarak tescillendi.

Kilis Belediyesi marifetiyle Ekşili kebabın Kilis yerine tescil edilmesi için Türk Berat Kurumuna başvurulmuştu. Kilis ekşili Kebabının coğrafi işaret belgesi verilerek Kilis hesabına tescil edildi.

Kilis Ekşili kebabı ile bilgili veren Erdoğan Magnezit, Ekşili kebabının coğrafi meni belgesinin alınmasında katkısı olan Belediye Başkanı Servet Ramazan, Başkan Yardımcısı Mustafa Tohumcu’ya teşekkürname ettiğini anlatım ederek, “Ekşili kebabımız Kilis’e has tıpkısı kavrulmuş çeşidimizdir. Kilis’te evlerde yapılan ekşili kebabımız artık tescillendi. Daha ilkin kasaplar üstelik yapıldı. Imdi restoranlarda bile yapılmaya başlandı. Kilis’e gelenler ekşili kebabın hangi olduğunu, lacerem olduğunu bizlere soruyor. Bizlerde ekşili kebabı cümle Türkiye’ye öncelemek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“Ekşili Kavrulmuş elbet hazırlanır”

Kilis ekşili kebabı sezonluk olarak içerisine konan baharatlarla alay malay 15 çeşit gereç kullanılıyor. Kıska soğan, domates, biberler ve patlıcan etraflı uzun doğranıp içine dövülmüş sarımsak atılır. Tereyağında hafifçe sotelendikten çokça bir iki domates ve biber salçası ile sotelenen sebzeler karıştırılır. Sonra üzerine nar ekşisi gezdirilir. Zırhla yapılan kıymanın içine tuz, çokça bir iki maydanoz ve toz biber katılıp aynı miktar yoğrulduktan sonraları kıytırık misket büyülüğünde kıymalar yuvarlanır, yuvarlanan kıymalar, odun ateşinde fırında pişirilir. Kazanda pişirilen sebzelerin üzerine bırakılan bilye şeklindeki kıymalar sebzeler ile alay malay belli belirsiz kaynatılır. Henüz sonradan tabağın altına konan kurutulmuş ekmeği konusunda pişirilen ekşili kebap konur, üstüne hafif maydanoz konur. Tabağın yanına da haddinden fazla bir iki yoğurt konduktan bilahare ekşili kebap yenmeye hazır ayla mevrut peki.

Share: