Kılıçdaroğlu’ndan Avrat Adayları Destekleme Derneği’ne niyet: Kadınları örgütleyin, kendi adaylarını çıkarsınlar

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KADER Umumi Heyet Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 kişilik umumi heyet ve ofis başkanlarından oluşan heyeti CHP Umumi Merkezi’nde akseptans etti. Heyete, CHP Eş Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka eşlik etti.

Görüşmede avrat hareketinin canlı olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, ev kadınlarına ve rençper kadınlara hele dalgalanmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Karı Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların ekonomik özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Tarım sektöründe etkin kadınların ve gençlerin sosyal asayiş primlerini yatıracağız, böylecene vakti geldiğinde emeklilik hakkı elde edecekler. Tümce doğduğu yerde doyabilecek, çiftçi köyünde refah içinde, huzur süresince yaşayacak. Içtimai mehabet olmanın gereğini hesabına getireceğiz. Ayrıca boşandıktan bilahare ekonomik gravite ruhlu kadınlar üzere ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Eş istihdamını artırmak amacıyla teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki hizmet yükünü ahzetmek üzere kreş sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin eş istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından takip ettiklerini belirtti. En büyük taleplerinin siyasette denk olta olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe alay malay sonuç verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca on paralık eş saylav çıkarmayan 20 diyar bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Tığ bu kentlerin toprak ve kaza başkanlarıyla bir araya gelerek, farkındalık çalışması vurmak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP çokça güzel ayrımsız fırka ve Türkiye için eleştiri ayrımsız öneme sahip. Gelişigüzel debi ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ BILCÜMLE ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten bilahare, “Biz kadınların Meclis’te karşılık temsili amacıyla kanun teklifi hazırlayan bir partiyiz. Eşitlikten yanayız. Fakat bu illerin bazılarında CHP’nin tek milletvekili namevcut. Kadınları örgütleyin. Kadınlar düzenli gücüyle özlük karı adaylarını çıkarsın, namzet olmaya adalet kazansınlar. Lütufla değil, egemenlik ortaya koyarak saylav olabilirler. Örgütlenme sürecine katkı kucak. Akıbet seçimlerde kadın muhtar sayısındaki artma ne kadar düş vericiydi. Milletvekilliği için dahi aynısı gibi. Kadınların birleştirme gücünü çokça önemsiyoruz. Bu aydan itibaren avrat üyelerimizden aidat almaya serencam verdik, örgütlenmenin önündeki hep engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin karı örgütlenmesi üzerindeki olumlu etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları haddinden fazla yetişkin. Erzurum’birlikte tıpkı tezkere kafe açılmasını istemiştim. Tıpkı belediyemiz sayesinde Erzurum’da açılan mektup kafe gençlerin ve kadınların yol uğrağı noktası oldu. Alelhusus zihayat kadınlara istihdam sağlayıcı bu kafede gençler çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’bile, Aksaray’birlikte, Kayseri’dahi, elhasıl büyüklük genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diye niteleyerek konuştu.

NAZLIAKA: YANLIŞSIZ PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka üstelik “Rüçhan hedefimiz; ‘Şuradan iki kadın icra vekili gelsin şöyle sembolik olarak’ diyen, karı siyasetçiyi ‘sembol’ kadar gören anlayışı tahavvül etmek. Eşit tıpkısı Türkiye dayamak. AKP gidecek, akreditasyon ati” ifadelerini kullandı.

Share: