KBÜ Spor Bilimleri Başarım Laboratuvarı’ndaki çalışmalar sporcuların gelişimine bindi sağlıyor

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Hasan Doğan Beden Terbiyesi ve Spor Yüksekokulu (BESYO), yenilenen spor ölçüm cihazları ile sporcuların eğitimine ve akademisyenlerin ilmî çalışmalarına yardım sağlıyor.

KBÜ Spor Bilimleri Takat Sınırı Laboratuvarı’nda akademisyenler, değişik analizler yaparak akademik çalışmaları ile sporcuların performanslarındaki artışa katkı sağlamayı hedefliyor. Spor Bilimleri Takat Sınırı Laboratuvarı’nda sporculara önceki olarak gövde yazmanlık analizi yapılıyor. Sâdır sonuca göre sporcunun profesyonel veya dünkü adına yaptığı spor branşına bakarak mücahede programı düzenleniyor. Akademisyenler marifetiyle beslenme ve geliştirmesi müstelzim adale gruplarına müteveccih düzentileme grafiği hazırlanarak bilek, dayanıklılık, beceri, eş güdüm, reaksiyon ve beden tahrir analizleri yapılıyor. Testler neticesinde sporcuların zaman öncesi ve sonrası kalburüstü bir çizge çizmesi amacıyla ilmî raporlar düzenleniyor. Yapılan çalışmalarla sporcuların performanslarında artım sağlanması hedefleniyor.

KBÜ Hasan Doğan Eğin Terbiye ve Spor Akademi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şakir Akgül, Spor Bilimleri Performans Laboratuvarı’ndaki cihazların değişik tasarruf amacının olduğunu tabir etti. Laboratuvarın Karabük Üniversitesi öğrencileri ve personelinin kullanımına sarih olduğuna değinen Akgül, “Hele Çalıştırıcılık Eğitimi Programı öğrencileri uygulamalarını laboratuvar ortamında ika şansı elde ediyor. Bunları ika şansı onlara büyük kazanım sağlıyor. Bu imkanların tanındığı öğrencilerimizin çıkışlı olduktan sonradan elan bol yerlerde istihdam edildiğini biliyoruz. Antrparantez bilimsel çalışmalarını devam etmek üzere akademisyen hocalar ile lisansüstü eğitim gören öğrencilerimiz, laboratuvarları kullanıyor” diye konuştu.

“Bu testler, sporcuların değerli standarda ulaşmasını sağlıyor”

Doç. Dr. Akgül, kardiyopulmoner egzersiz testinin uygulandığı cihazın, sporcuların dayanıklılığını belirlemede çalışkan olduğunu aktararak, “Bilimsel literatürde ‘kızıl standart’ olarak kabul ediliyor. Biz sporcuların testlerini hem sahada hem dahi laboratuvar zarfında yapabiliyoruz. Bu testler, sporcuların zer standarda ulaşmasını sağlıyor. Burada sadece öğrencilerimizin değil farklı insanların de ölçümlerini yapabiliyoruz” dedi.

Spor bilimleri alanında yapılan ölçümlerin gerekliliğine belen eden Akgül, sporcuların müvellidülhumuza tüpü üzerinden dayanıklılarını tespit yazar sonuçlara bakarak birlikte spor yürüyüşü ve idman programı programını düzenleyebildiklerini belirtti.

Monark bisiklet ergometreleri, spor bilimleri alanında anaerobik ağır sıklet, anaerobik yetenek kabilinden parametrelerin ölçülmesinde değerli standartta kendisine kabul edildiğini vurgulayan Akgül, “Farklı branşlarda başarı sağlayan parametrelerden biri anaerobik performansıdır. Monark çiftteker ergometreleri sporcuların anaerobik gücü, maksimum gücü, ortalama gücü, ulaşabilecekleri minimal güçleri ve fütur indeksleriyle ilişik bilgiler veriyor” şeklinde konuştu.

Farklı fonksiyonları ile Smart Speed cihazının ise sporcuların atiklik, çeviklik, sürat ve sıçrama yüksekliği kadar birçok niteliğine dair bilgi verdiğini söyleyen Akgül, “Lafayatte kuvvet ölçer adale ölçüm cihazı ile farklı bilek taramalarını değerlendirebiliyoruz. Tanita cihazı ise çok kullanılan cihazlardandır. Sporcuların üst yağ oranlarını, gövde ağırlıklarını yakalamak amacıyla kullandığımız cihazlardan tıpkısı tanesidir” diye sözlerini noktaladı. – KARABÜK

Share: