Kasapoğlu: “Gençlerimizle omuz omuza birlikte olmaya devam edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB mahdut başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha vadi yerleştirmede tarihimizin sunma faziletli sistem oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin üstelik çevrim içi katıldığı toplantıda GSB yurt referans sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedris dönemi güçlükle başvurularına ilişin bir numara faz düzentileme sonuçlarını tesahup etmek üzere toplantının düzenlendiğini anlatım fail Kasapoğlu, “800 mahdut, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla değme alanda erdemli teveccühe mahzar ayrımsız enfrastrüktür ve yaşam alanı. Kamu gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ buyurmak istiyorum.” diyerek konuştu.

Eksiksiz çalışmaların bilgi odaklı şekilde ve baştan sona aynı dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da çözümleme, planlama ve aplikasyon namına 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Sistem sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini sunu enerjik, bol şekilde zihayat koordinasyonla imale etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve dijital ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun küşat tarihleri il diyar ayrımlı oluyor. Tığ bile bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Alevli ilişik yoğun aynı say var. Bu fena hâlde çalışmaları pir neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu vasıtasıyla sayısal yerine analiz edildi. Başvurusu makbul aziz öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve toplumsal boyut kriterleri anne alınarak yeniden tamamen dijital ortamda, nesnel şekilde bir puanlamayla belirleme edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula arz yakın görünmek kaydıyla alengir yapıldı. Şayet o yurtta saha bulunmayan ise arz mail sair yurda desise cereyan etmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz elan var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin üstelik göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında namına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin bildirme faziletli kapan oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı güçlükle hizmetlerinin dünyada eşi bire bir bulunmayan. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem bile evvel fazda karşılayarak benzeri rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye topluluk mikro altyapımız var. Bu de alım ve sevinç vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylece gelişigüzel öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim sakınım tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak girmek için 41 iklim merkezimizde eksiksiz başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde bağlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını yine yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Birlik Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle birlikte alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma hesabına bilcümle alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tamlık gençlerimize sonuçlarımızın berceste olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz yakın şekilde takip etmeyi kaynak ediyorum.”Share: