Kars’ta menderesler oluşturan Yelek Suyu tarım ve hayvancılığa sahn veriyor

Kars’ın Arpaçay ilçesinde ovada menderesler oluşturarak cari Telek Suyu, tarım ve hayvancılığa katkı sağlıyor.

Bölgenin mefret akarsularından Arpaçay’ın kolu olan, erdemli rakımlı dağlardan eriyen kar ve hakikat sularıyla sönümsüz Telek Suyu’nun oluşturduğu menderesler, temas zaman iyice manzaralar sunuyor.

Tarım ve hayvancılığın rahat yapıldığı bölgedeki akarsu, geçtiği noktalara adeta hanay veriyor.

Yöre halkının tarlasını suladığı, balık tuttuğu, kazlarını yüzdürdüğü akarsuyun çevresindeki otlaklarda ise besiciler hayvanlarını otlatıyor.

Silajlık akdarı, rüşvet, buğday, gündöndü, dürme, havuç üretilen yörede, kocabaş ve küçükbaş hayvancılık yapılıyor.

“Doğası, havası, manzarası pir”

Tepecik köyü sakinlerinden Kamil Kurtbaş, AA muhabirine, mendereslerin çevreye güzellik kattığını söyledi.

Akarsuların birleşip bir nice köyün yanından geçtiğini ve yağışsız dönemlerde bu köylere fert suyu olduğunu tabir fail Kurtbaş, şöyle konuştu:

“Burada akan akarsu çok güzel, bura behişt kabilinden. Kazlar, inekler hep burada oluyor. Kazlarımız hem su ihtiyacını karşılıyor hem yüzüyor. Hele hafta sonları pikniğe gelenler oluyor. Balık tutmaya gelenler üstelik var. Görüyorsunuz, doğası, havası, manzarası, buranın her şeyi pir. İnsana sağlık veriyor.”

Su kıyısında ineklerini otlatan Mecit Çakmaz bile hayvanlarını otlatırken menderes kıyısında keyifli zaman geçirdiğini anlattı.

Zaman devir dereden balık birlikte tuttuğunu belirten Çakmaz, “İnekler burada otlarken, ben da balık tutuyorum. Bu derede alabalık, sazan var. Tuttuğumuz balıkları akşam ezanı çocuklarla yiyoruz.” dedi.Share: