Kars’ta emekler ekmeğe dönüşüyor

Tarımın başlıca kentleri arasında yerini düz Kars’ta, bol geçen hasat mevsimi sonrası çiftçilerin un telaşı başladı.

Dünya genelinde yaşanan hububat krizleri ile birlikte azık ürünlerinde yükselen fiyatlar sonrası bu sene Kars’ta birçok dikici buğday ekimine ciddilik verdi. Buğday hasadını gerçekleştiren çiftçilerin bir sonraki durağı ise değirmenler oldu.

Kars’ın Subatan köyünde mevcut değirmen, kentte bu hizmeti veren işletmelerden yalnızca bir tanesi. Bölgedeki köylülerin atak ettiği değirmende hararetli bire bir emek yürütülüyor. Şeb saatlerinde tahıllarını una yöneltmek amacıyla sıraya giren köylüleri mağdur etmemek hesabına işletmede 24 saat hizmet veriliyor. Çiftçiler ise unlarını aldıktan bilahare evlerinin yolunu tutuyor. Ambarlarında stokladıkları unlar, fırınlarda aldatmak olarak sofralarıyla buluşuyor.

Değirmen işletmecilerinden Erol Erben, bu sene vatandaşın yüzünü güldüren bolluğun kendilerine de yansıdığını belirterek, bazı bazı uykusuz kaldıklarını, ancak vatandaşların emeklerini ekmeğe çevirmelerinde payları olduğu üzere antrparantez bahtiyarlık yaşadıklarını kaydetti. Traktörlerle taşınarak değirmene getirilen buğdayların rüçhan adına yıkandığını ve biraz evreden sonradan una çevrildiğini dile getiren Erben, unutulmaya yüz tutmuş ata-ağababa mesleğinin gerçekte toprak insanı açısından ne aşama önem yeryüzü ettiğinin de altını çizdi. – KARS

Share: