Karadeniz’de eskimemiş eğitim tedrisat yılı başladı

Trabzon, Bayburt, Kargaşa, Artvin, Rize ve Giresun’dahi eskimemiş eğitim bilimi tedrisat yılının başlamasıyla öğrenciler okullarına gelerek ibret başı yaptı.

Trabzon el merkezi ve ilçelerindeki 630 okulda 145 bin 911 mektepli, sabah saatlerinde ders zilinin çalmasıyla yaz tatili sonrası yeni eğitim bilimi öğretim yılına başladı.

12 bin 90 öğretmenin fariza yapacağı 2022-2023 eğitim talim yılında ayrıca 18 ilçedeki 351 okulun bakım ve onarım çalışması yapıldığı öğrenildi.

Bu arada, İlköğretim Haftası kutlamaları kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Burak Fettahoğlu, il önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bayburt

Bayburt’ta eskimemiş yetişek ve tedris döneminde 138 okulda 1022 öğretmen eşliğinde 14 bin 103 öğrenci, ibret başı gerçekleştirdi.

Etkinlikler kapsamında Vali Cüneyt Epcim ile İl Milli Terbiye Müdürü Rahmi Cenup, 21 Küçük Ay Kurtuluş İlkokulu’nu müzakere etti.

Ilbay Epcim, konuşmasında, eğitimin önemine dikkati çekerek, öğrencilere muvaffakiyet diledi.

İl Milli Yetişek Müdürü Cenup ise öğrencilerin elan zinde ortamda yetişek alabilmesi için yaz süresince mukteza çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Kargaşa

Ordu’da 575 okulda kısaca 123 bin mektepli ile tahminî 11 bin sarıklı eskimemiş eğitim ve öğretim dönemine başlamanın heyecanını yaşadı.

Etkinlikler kapsamında Altınordu ilçesindeki Meliha Lütfü Türkmen İlkokulu’nda merasim düzenlendi.

Törende, Vali Tuncay Sonel, yaptığı konuşmasında öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’birlikte “Eğitim Bilimi; hikmeti, hakikati ve pir olanı bakmak maksadıyla yapılan aynı yolculuktur. Bu nadir yolculukta cennet ülkemizin kültürlü yarınlarının, eren milletimizin istikbalinin kişi edileceği çocuklarımızın teferruat deryasına kulaç atacağı yıpranmamış tıpkısı eğitim bilimi öğretim yılını daha karşılamaktayız.” dedi.

Törene, Kalaba Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı It Canlı Şarap, ilçe belediye yabancılar, kaymakamlar ve öğrencilerin velilileri katıldı.

Artvin

Artvin’da bakir 2022-2023 eğitim öğretim yılının başlamasıyla öğrenciler okullarında ders başı yaptı.

İl genelindeki 237 eğitim kurumunda 24 bin 832 mektepli ve bin 941 sarıklı yıpranmamış yetişek öğretim yılına başladı.

Artvin Valisi Yılmaz Zirve beraberindeki İl Milli Yetişek Müdürü Gönüllü Enerjik ile Atatürk Ortaokulu’na görüşme etti.

Burada bire bir meşveret işleyen İl Milli Eğitim Müdürü Acara, milli eğitim camiası kendisine bakir terbiye talim yılana hem öğretmen ve yönetsel kadrolarıyla hem bile fiziki koşulları iyileştirilen okullarla hazır benzeri şekilde başladıklarını kaydetti.

Artvin’birlikte yeni ekol türlerinin dahi hizmete açıldığını kaydeden Acara, “Sabık yıl spor lisemizi açmıştık, bu yıl iyice sanatlar lisemizi ve Hopa’dahi vukuf konuşma merkezimizi hizmete açtık. Zaman birlik adına tekmil okullarımızda ibret başı yaptık.”dedi.

Ekol öncesinde yüzde beniz okullaşmayı amaçladıklarını kaydeden Acara, “İlk ve mutedil öğretimde dahi önceki yıllardaki sükse çıtasını daha bile artırarak yaklaşık 2 bin sarıklı arkadaşımızla bilcümle zamanımızı, emeğimizi, öğrencilerimize harcayarak çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Vali Şahika ve Çevik daha sonradan sınıfları gezerek öğrencilere öğüt ve kök kitaplarının dağıtımını yaptı.

Rize

Rize’de yeni terbiye ve tedrisat dönemi başladı. 199 okulda 4 bin 636 öğretmen eşliğinde kestirmece 55 bin 240 mektepli, yaz tatilinin peşi sıra öğüt başı yaptı.

Rize Valisi Kemal Çeber, yıpranmamış yetişek-talim yılı nedeniyle yayınladığı mesajında, mufassal tıpkısı aranın ardından yıpranmamış aynı yetişek ve tedris dönemine başlıyor olmanın sevincini ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Dünyanın lahzada gelişip dönüşürken iyi büyümüş herif gücü ve bunu sağlayan kaliteli terbiye ihtiyacının da daha bir önem kazandığını kaydeden Çeber, “Yetişek ve öğretimdeki bildirme kocaman hedefimiz çocuklarımızı bilimsel ve teknolojik donanımların beraberinde milli, sağtöresel, manevi ve kültürel değerlerle müzeyyen olarak yetiştirmektir.” ifadelerini kullandı.

Giresun

Giresun’da ekol öncesinde 6 bin, ilkokullarda 18 bin 500, ölçülü okullarda 20 bin ve liselerde 22 bin 500 görünmek üzere örgün eğitimde 65 bin 500 öğrenci kullanılmamış yetişek yılına başladı.

Vali Enver Adlı, Yeşilgiresun İlkokulu’nda tevhit edilen İlköğretim Haftası programında yaptığı konuşmada, gençleri vatanına, bayrağına, Cumhuriyetine sadık, milli ve manevi değerlerine sahip sâdır, insanı değerleri benimseyen efrat kendisine yetiştirmenin arz balaban tasavvur ve arzuları olduğunu söyledi.

Okulun dört duvarla dönük, içerisinde öğrenci ve öğretmenlerin kayran aldığı binalardan ibaret olmadığının altını çizen Ünlü, şunları kaydetti:

“Ekol bire bir zamanda aynı milletin hafızasıdır, tarihidir, kimliğidir, geçmişidir ve ziyalı geleceğidir. Böylesine mehabetli tıpkı kurumun sorumluluğu çok yetişkin, bir zamanda kutsaldır. Bu bilinçle muamele etmek hepimizin görevidir. Bizim milletimize cebin en iri sorumluluğumuz eğitim bilimi tedrisat hizmeti için yaptığımız çalışmalardır. Bu sorumluluğumuzu mucibince adına getirebilirsek işte o zaman vicdanen da abat evet, elimizdeki kutsi bayrağı elan yükseklere taşımaları amacıyla ati nesillere sağlık içerisinde devredebiliriz.”

YANLIŞSIZ Fırka Giresun Mebus Mesabe Aydınlık ise okulların bahçelerinin çiçek açtığı, rengarenk, sokakların dinamik olduğu tıpkı periyot yaşandığını anlatım ederek, “Ülkemizin onlara ihtiyacı var zihayat beyinlere, gayretlere, yıpranmamış keşiflere, kullanılmamış ufuklara ihtiyacımız var. Tığ gelecek nesillerden artık umutluyuz, donanımlarına, yeteneklerine inanıyoruz. Bu eskimemiş talim yılının çocuklarımız ilkin tutmak için ülkemiz amacıyla berceste olmasını diliyorum.” dedi.

Öğrencilerin şiirler okuyup ahali oyunları gösterilerinin sunduğu program Vali Ünlü’nün ders zilini çalmasıyla sona erdi.

Programa Giresun Uray Komutan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Giresun Açıkgöz Toprak Komutanı Ferik Selçuk Saika, İl Itimat Müdürü Recep Güzelyazıcı, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ertuğrul Tosunloğlu ile veliler katıldı.

Share: