Karabük’te bozuk karye okulu köylünün desteğiyle yaşam merkezine dönüştürülüyor

Milli Yetişek Bakanlığı ile Ekincilik ve Orman Bakanlığı gelişim birliğinde ölçülü “Köy Dirim Merkezleri” projesiyle Karabük’teki metruk köy okulu, karye halkının desteğiyle elektrik merkezine dönüşüyor.

Merkeze ilişkin Ödemiş köyündeki metruk okul binasının köy yaşam merkezine dönüştürülmesine başlandı.

Dönüşüme sessiz kalmayan köy imamı, muhtar, organ ve karye halkı ahali birliğiyle yaşam merkezinin hayata geçirilmesi için çalışıyor.

Kamelyaları vernikleyen, salıncakları boyayan ve okulun tadilatını eden köy halkına meslek lisesi öğrencileri ve öğretmenleri bile masa ve iskemle desteği veriyor. Merkezin ağustos kocaoğlan sonuna büyüklüğünde açılması hedefleniyor.

“Köy okulumuz köyümüzün kalbi olacak”

İl Milli Terbiye Müdürü Nevzat Deniz Kazı, AA muhabirine, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in köy okullarının açılmasıyla ait talimatlarının olduğunu hatırlattı.

Bu kapsamda devlet genelindeki çalışmaları akıbet noktaya getirdiklerini belirten Akbaş, “Ödemiş köyümüzde karye hayat merkezini açmayla ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda burada muhtarımız ve köy sakinlerimizin seçme birisi karye dirim merkezimizin çevre düzenlemesiyle ilgilendiren çalışmaları şahsen yapıyorlar.” dedi.

Akbaş, karye hayat merkezinin masa ve sandalyelerinin meslek liseleri öğrenci ve öğretmenleri aracılığıyla üretildiğini rapor ederek, şunları kaydetti:

“İnşallah karye yaşam merkezimize bu masa ve sandalyeleri tasdik edeceğiz. Bire Bir zamanda devletimizin tüvana imkanları çerçevesinde karye okulumuzu onarıyoruz. İnşallah karye okulumuz köyümüzün kalbi olacak. Yaşlılarımız ve gençlerimiz köy okulumuzda birliktelik sağlayacaklar. Bu kapsamda karye yaşam merkezimizde ahali eğitim bilimi aracılığıyla köylümüzün istediği hangi ağırşak varsa açacağız.”

“Köy halkı adına mutluyuz”

Ödemiş Köyü Muhtarı Abdullah Peker de köy yaşam merkezinin açılması amacıyla karye imamı, azalar ve köy halkıyla çalıştıklarını söyleyerek, “Köyümüze hakeza benzeri bakım kazandırdıkları üzere devletimizden Tanrı razı olsun. Çok teşekkür ediyoruz. Karye halkı namına mutluyuz.” diye konuştu.

Köy sakini Tuncay Yılmaz dahi çocuklar için zevkle çalıştıklarını vurgulayarak, “Tamir, hizmet ve tamirat işlerini hocamız, muhtarımız, azalarımız ile bitmeme ettiriyoruz. Ansız kendisine gönüllülük esasına göre çalışıyoruz. Köyümüz kalkınsın istiyoruz. Fedakarlığımızı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Köyün azalarından Remzi Kırıcı ise köylünün muadele ile karye yaşam merkezini kurmak üzere elinden mevrut gayreti gösterdiğini kaydetti.

Tüm karye halkının savaş içre olduğunu vurgulayan Keder, “Zaman kamelyamızı vernikledik, salıncaklarımızı boyuyoruz peşi sıra tuvaletlerin ve okulun tadilatına başlayacağız.” dedi.

Share: